Dzisiaj jest środa 21 października 2020 r. imieniny Celiny, Hilarego, Janusza
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
W poszukiwaniu dobra - rozmowa z ks. prałatem Janem Szubką
Z sesji Rady Gminy
Listy do Redakcji
Góra Grosza
Naprzeciw oczekiwaniom młodzieży
Temat miesiąca
Złote Gody na osiem par
Bezpieczna gmina
Chodnik na gwiazdkę
Mieszkańcy naszej gminy
Nie tylko przy sztandarze - rozmowa z por. Feliksem Dudkiem
Wszystkiego dobrego dla Pani Zofii! - Jubilatka ukończyła 100 lat
Przyszli wolontariusze
Medice cura te ipsum - myśli pod koniec roku
Z Bliznego do Ameryki
Kultura | Sport
Gmina dla skate-ów
Mikołaj w przedszkolu
Muzyka Jedwabnego Szlaku
"Penelopa" podbija stolicę
Teatrzyk od Mikołaja
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 12/2004

MEDICE CURA TE IPSUM - myśli pod koniec roku

"Lekarzu lecz się sam" - artykułów pod tym tytułem ukazuje się coraz więcej w prasie, choć w podtekście bolączki służby zdrowia utożsamia się z postawą lekarzy. Informacje o skorumpowanych, nadużywających alkoholu lekarzach mają pomniejszać błędy władzy w reformowaniu ochrony zdrowia. Często możemy dodać do tego kolejne "obrazki" gdy lekarz zamiast badań i leków w przystępnej cenie ordynuje nam zmianę trybu życia, nawyków dietetycznych, zachęca do uprawiania sportu, a sam często z papierosem w ustach stanowi za przeczenie tej idei. Na szczęście nie dotyczy to lekarzy naszej gminy, czego przykładem może być doktor Jacek Jaworski.

Nie ma pewnie w okolicach trasy rowerowej i boiska piłkarskiego, którego nie znałaby rodzina Jaworskich. Swój zapał do sportu i doświadczenie Pan doktor potrafił również przekazać zawodnikom naszego klubu. Jego obecność na treningach i meczach, cenne uwagi motywujące drużynę są częścią sukcesów naszych piłkarzy.
Jest przy tym osobą niezwykle skromną, stąd wielu mieszkańców babickiego Rynku kojarzy go ze spacerów z pieskami, a myślę niewielu wie o jego intensywnych treningach w Szkole Podstawowej w Starych Babicach przy ping-pongowym stole.
Zgodnie z maksymą, iż trening czyni mistrza, przyszła pora na sukcesy. W czasie I Ogólnopolskich Igrzysk Lekarskich, które odbyły się pod koniec września 2003 roku w Zakopanem, doktor Jacek Jaworski zdobył srebrny medal w grze deblowej w parze z dr. Zbigniewem Stefańskim. W turnieju tenisa stołowego rywalizowało ponad 60 lekarzy, wśród których byli medaliści Mistrzostw Świata Medyków, co tylko podkreśla wagę sukcesu naszego lekarza. W turnieju indywidualnym w swojej kategorii wiekowej dr Jaworski zajął 5 miejsce. Myślę, że nie ma lepszego sposobu, aby tak jak doktor Jacek Jaworski własnym przykładem zachęcać mieszkańców naszej gminy do sportowej rywalizacji, aktywnego wypoczynku, co przy rozwoju bazy sportowej naszego klubu i gminy jest i w przyszłości będzie bardziej dostępne.
Drugim lekarzem mieszkającym w naszej gminie, znanym jako wielki miłośnik sportu, jest doktor Krzysztof Makuch. Każdy uczestnik niegdysiejszego festynu w Lipkowie (a obecnie w Zielonkach) - kojarzy jego z daleka widoczną sylwetkę z piłką siatkową - plażową. To on właśnie rozkręcił karuzelę rozgrywek, które cyklicznie na boiska obok stawów ściągają miłośników tej dyscypliny sportu. Miłością do sportu zaraził swoje dzieci i wiele młodych osób.
Tacy właśnie ludzie jak doktorzy Jacek Jaworski oraz Krzysztof Makuch autorytetem swojej profesji dowodzą jak istotny w życiu każdego człowieka jest sport. Ich zaangażowanie w propagowanie zdrowego stylu życia nie jest tylko poparte słowami. Sami godzinami spędzonymi na sali treningowej doszli do sukcesów jakich my wszyscy możemy im tylko pozazdrościć.
O sukcesie Jacka Jaworskiego z zeszłego roku już wspomniałem, więc teraz w reporterskim skrócie dokonania tegoroczne naszych bohaterów. We wrześniu na Ogólnopolskich Igrzyskach Lekarzy w Zakopanem dr Jaworski zdobył srebro w pływaniu (50 m styl dowolny). W debla przy stole do tenisa para naszych lekarzy wywalczyła srebro, a dodatkowo dr Jaworski był czwarty w judo. Krzysztof Makuch z Adamem Jakubowskim wywalczyli złoto w siatkówkę plażową oraz jako reprezentant Warszawy był 5 w zawodach siatkówki halowej. Dr Krzysztof Makuch został powołany do reprezentacji medyków Polski na Mistrzostwa Świata i tam w Garmisch-Partenkirchen w lipcu 2004 r. zdobył dla naszego kraju srebrny medal w badmintonie, 4 miejsce w tenisa stołowego, 4 miejsce w siatkówce halowej oraz 7 w plażowej. Czy trzeba lepszej rekomendacji dla uprawiania sportu niż osobiste zaangażowanie takich autorytetów?
Gratuluję sukcesów obu Panom Jackowi i Krzysztofowi, czekam na następne, a wszystkich mieszkańców naszej gminy zapraszam na sportowe boiska oraz leśne dukty. Z okazji nadchodzących Świąt i Nowego Roku życzę Czytelnikom Gazety Babickiej zdrowia i wszystkiego najlepszego.

Henryk Kuncewicz
Prezes LKS "Naprzód" Zielonki

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy