Dzisiaj jest środa 21 października 2020 r. imieniny Celiny, Hilarego, Janusza
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
W poszukiwaniu dobra - rozmowa z ks. prałatem Janem Szubką
Z sesji Rady Gminy
Listy do Redakcji
Góra Grosza
Naprzeciw oczekiwaniom młodzieży
Temat miesiąca
Złote Gody na osiem par
Bezpieczna gmina
Chodnik na gwiazdkę
Mieszkańcy naszej gminy
Nie tylko przy sztandarze - rozmowa z por. Feliksem Dudkiem
Wszystkiego dobrego dla Pani Zofii! - Jubilatka ukończyła 100 lat
Przyszli wolontariusze
Medice cura te ipsum - myśli pod koniec roku
Z Bliznego do Ameryki
Kultura | Sport
Gmina dla skate-ów
Mikołaj w przedszkolu
Muzyka Jedwabnego Szlaku
"Penelopa" podbija stolicę
Teatrzyk od Mikołaja
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 12/2004

Muzyka Jedwabnego Szlaku

Towarzystwo Muzyczne im. Kazimierza Wiłkomirskiego zorganizowało 19 listopada br. niezwykły wieczór.

W ramach Festiwalu Opowieści Świata zorganizowanego przez Storryteller Museum pod patronatem UNESCO do Babic przyjechała znana na całym świecie wiolonczelistka Maria Pomianowska wraz z multiinstrumentalistą Bartłomiejem Pałygą i Michałem Malinowskim - dyrektorem Muzeum Opowiadaczy Historii. To niecodzienne trio zaprezentowało publiczności spektakl słowno-muzyczny pt. "Opowieści Jedwabnego Szlaku".
Maria Pomianowska podróżowała po krajach Azji przez ponad 20 lat, z czego 5 lat spędziła w Japonii. Owocem jej egzotycznych wypraw są kompozycje muzyczne i własne aranżacje utworów, które usłyszała w podróży. Pani Maria zgromadziła także niezwykłą kolekcję instrumentów strunowych. W Babicach zagrała m.in. na mongolskim morinhur (z głową konia) i indyjskim - sarangi.
Artystka obdarzona pięknym głosem jest z wykształcenia wiolonczelistką (A.M. im. Fr. Chopina) od lat prowadzi studia nad unikatowymi technikami gry na instrumentach smyczkowych kultur muzycznych Azji. Lata pracy zaowocowały nagraniem przez nią płyty zatytuowanej "Suita Jedwabnego Szlaku". Razem z muzykami z Japonii, Chin, Australii i Polski zaprezentowała na niej utwory, które są podsumowaniem wieloletnich poszukiwań wspólnego muzycznego pierwiastka, łączącego rozmaite kultury kontynentu euroazjatyckiego. Klimat tego albumu mogliśmy także poznać podczas babickiego koncertu. Jak sama artystka twierdzi - utwory, które wykonuje są próbą zrozumienia innego od europejskiego sposobu pojmowania piękna w muzyce. Użycie charakterystycznych dla danej kultury instrumentów muzycznych wzmacnia wiarygodność kompozycji.
Opowieść o Jasiu, który zawędrował z Polski do wielu krajów Azji stała się kanwą opowieści muzycznej, podczas której słuchacze mogli zapoznać się z pięknem egzotycznej muzyki. Otworzyła ona przed widzami tego spektaklu nieznane większości obszary, w których nie zabrakło również akcentów polskich.
Warto jeszcze słów kilka powiedzieć o Muzeum Opowiadaczy Historii. Instytucja ta ma swoją siedzibę w Konstancinie Jeziornej - Czarnowie i specjalizuje się w organizowaniu wieczorów, podczas których ludzie z całego świata np: z Afryki, Indii, z Kanady czy USA snują opowieści, które można usłyszeć w ich krajach. Bardzo często opowieściom tym towarzyszy śpiew oraz muzyka wykonywana na oryginalnych i niezwykłych instrumentach. Egzotyczne klimaty i prawdziwa ekspresja artystyczna stały się tym razem i naszym udziałem. Dziękujemy wykonawcom i Towarzystwu Muzycznemu za zorganizowanie tego niezwykłego wieczoru.

mł.

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy