Dzisiaj jest niedziela 15 września 2024 r. imieniny Albina, Lolity, Ronalda
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Bezpieczeństwo jest sprawą nas wszystkich - rozmowa z komendantem KPP w Starych Babicach
Z sesji Rady Gminy
Gmina w TV
Przeciąć gminę mieczem autostrady - o sprawie jest już głośno
Wniosek przeszedł
Nowa taryfa energii elektrycznej
Co z dopłatami dla rolników
Gospodarstwo rolne bezpieczne dla człowieka i środowiska - konkurs KRUS
Potrzebujący otrzymali paczki
Temat miesiąca
Babinicz dla Stanisława Szury
Bezpieczna gmina
Wypadki nie dzieją się same - ciągle niebezpiecznie na drogach
Misie ratują dzieci
Przemoc - problem wokół nas
Mieszkańcy naszej gminy
Warto żyć i śpiewać - spotkanie seniorów
Kultura | Sport
Bale, bale - jak to w karnawale
Nauczycielskie jasełka - nauczyciele wystąpili dla uczniów
Otwórzmy dzieciom świat - jasełka w Borzęcinie
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 01/2005

Z sesji Rady Gminy

Ostatnia ubiegłoroczna XXIV sesja Rady Gminy odbyła się 16 grudnia ub. r. Uczestniczyło w niej 15 radnych, czyli pełen skład Rady.

Jak zwykle na początku obrad Przewodniczący RG i Wójt przedstawili informacje o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym.
Wśród zagadnień przedstawionych przez Wójta znalazły się m.in.: udział w naradzie z przedstawicielem ZTM, poświeconej wypracowaniu lepszego modelu komunikacji zbiorowej w naszej gminie oraz spotkanie w biurze Warszawskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poświęcone wariantom przebiegu drogi ekspresowej S7.
Wójt podpisał również akt notarialny z przedstawicielem Misji Afrykańskich na darowiznę gruntu pod ulicę Wodnisko w Borzęcinie oraz spotkał się z właścicielami gruntów w Wojcieszynie, od których gmina ma zamiar zakupić teren pod potrzeby sportu i rekreacji.
Następnie Wójt poinformował, że wydano 29 decyzji dotyczących opłat planistycznych, na łączną kwotę 543.047zł oraz 42 dotyczące opłat adiacenckich na kwotę 306.867zł. Wypłacono odszkodowania za drogi na mocy 16 decyzji na łączną kwotę 284.129 zł. Wójt złożył ostatnie sprawozdanie ze swojej działalności w 2004 r., a na pierwszej noworocznej sesji postara się złożyć sprawozdanie z działalności gminy, podsumowujące rok budżetowy 2004 r.
Kolejnym punktem obrad było zajęcie stanowiska dotyczącego wariantów budowy trasy S-7, która ma przebiegać przez tereny Gminy, m.in. przez Blizne Łaszczyńskiego, Rezerwat "Łosiowe Błota", Las Bemowski, wzdłuż wysypiska śmieci w Klaudynie i dalej w kierunku Warszawy.
W podjętej uchwale czytamy m.in. "Zgłaszamy protest przeciwko planowanemu przeprowadzeniu trasy szybkiego ruchu S7 przez teren gminy Stare Babice. Wszystkie ustalenia dotyczące przebiegu trasy S7 odbywały się bez wiedzy i udziału Władz Gminy Stare Babice. Do dnia dzisiejszego nie wpłynęło do nas żadne oficjalne pismo w tej sprawie (...). Planuje się zmienić przebieg trasy, przesuwając ją z Warszawy na tereny naszej gminy, gdzie w ostatnich latach, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zostały wybudowane budynki mieszkalne"(..).
Następnym punktem obrad była informacja o nowych zasadach reklamowania od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, którą przedstawił Inspektor ds. obronnych i obrony cywilnej - Roman Balcerowiak. Reklamowanie, czyli zwolnienie od tego obowiązku, dotyczy radnych i osób sprawujących kierownicze stanowiska w jednostkach samorządu terytorialnego, również kobiet będących lekarzem, pielęgniarką albo policjantką, tych którzy nie ukończyli 50 roku życia.
W dalszej części podjęto uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie części: Janowa, Wojcieszyna i Wierzbina, Koczarg Starych oraz kompleksu kilku działek w Stanisławowie.
Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XVI/112/04 Rady Gminy Stare Babice z dnia 25 marca 2004r w sprawie zamiany nieruchomości położonej w Klaudynie na nieruchomość położoną w Starych Babicach. Projekt uchwały omówiła Zastępca Wójta. Uchwała podjęta w marcu dotyczyła części działki p. Kotowicz o powierzchni 4.535m2. W wyniku podziału nieruchomości uległa zmianie powierzchnia i numeracja nieruchomości. Do sporządzenia aktu notarialnego potrzebne są aktualne numery działek i powierzchnie, stąd konieczność reasumpcji uchwały. Państwo Kotowicz przekażą gminie nieruchomość o powierzchni 5.293m2 wraz z drogami powstałymi w wyniku podziału, gmina przekaże nieruchomość o powierzchni 7.089m2. Różnica wynikająca z zamiany działek będzie rozliczona bezgotówkowo, w ramach odszkodowania za drogi przejęte z mocy prawa na własność gminy.
Następnie podjęto uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr XI/70/03 Rady Gminy z dnia 30 października 2003r. w sprawie zobowiązania Wójta do składania sprawozdań z działalności Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego "EKO-BABICE" Sp. z o.o. oraz przeprowadzonych audytów. Wójt będzie składał roczne, a nie jak dotąd kwartalne sprawozdania.
Kolejnym punktem było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych gminy Stare Babice na lata 2005-2009". Sporządzenie takiego planu było jednym z zaleceń pokontrolnych NIK dotyczących GPK "EKO-BABICE".
Następna podjęta uchwała dotyczyła reasumpcji uchwały Nr XXI I I/165/04 Rady Gminy z dnia 25 listopada 2004r. w sprawie ustalenia stawek podatku od środków transportowych. Skarbnik Gminy - Teresa Leszczyńska omówiła zakres reasumpcji uchwały. W rubryce 1 w załączniku 1, 2, 3 popełniono pomyłkę: znalazły się tam słowa „powyżej ... do ...", co spowodowało, że nie określono stawki podatkowej dla wartości "równiej", np. nie było stawki dla 12 ton.
W kolejnym punkcie obrad radni podjęli uchwałę dotyczącą akceptacji nazwy ulicy we wsi Klaudyn. Droga wewnętrzna powstała w wyniku podziału działki jest własnością prywatną, zatem Rada Gminy nie nadaje jej nazwy tylko akceptuje ją. Ulica będzie nosiła nazwę Krzysztofa Komedy. Następnie podjęto uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy w roku 2004. Skarbnik Gminy omówiła projekt uchwały informując m.in., że: w §1 punkcie 2 nastąpiła pomyłka w kwocie zamiast 953.825zł powinno być 928.825zł,w rozdziale 851 Przeciwdziałanie alkoholizmowi w §4210 zakup materiałów kwotę 23.902zł przeznacza się na zakup tonera, 2 komputerów, drukarki laserowej i aparatu cyfrowego.
W dalszej kolejności podjęto uchwałę w sprawie nadania Gminnej Bibliotece statutu instytucji kultury. Konieczność nadania statutu bibliotece publicznej jako instytucji kultury wynika z art. 18 ustawy o bibliotekach. Dotychczas biblioteka miała status gminnej jednostki organizacyjnej. Po opublikowaniu nowego statutu w Dzienniku Urzędowym biblioteka podlega wpisowi do rejestru instytucji kultury, co wiąże się również z inną formą prowadzenia księgowości, posiadaniem osobowości prawnej.
Ostatnia z podjętych uchwał dotyczyła wyboru banku do obsługi budżetu Gminy Stare Babice. Wpłynęły dwie oferty przetargowe, najkorzystniejszą złożył Spółdzielczy Bank Ogrodniczy. Na zakończenie obrad był czas na interpelacje, zapytania radnych oraz wolne wnioski i informacje. Tym razem nie zgłoszono żadnych.
XXIV sesja RG zakończyła się świąteczno - noworocznymi życzeniami.

ak.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy