Dzisiaj jest piątek 4 października 2024 r. imieniny Franciszka, Rozalii
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Bezpieczeństwo jest sprawą nas wszystkich - rozmowa z komendantem KPP w Starych Babicach
Z sesji Rady Gminy
Gmina w TV
Przeciąć gminę mieczem autostrady - o sprawie jest już głośno
Wniosek przeszedł
Nowa taryfa energii elektrycznej
Co z dopłatami dla rolników
Gospodarstwo rolne bezpieczne dla człowieka i środowiska - konkurs KRUS
Potrzebujący otrzymali paczki
Temat miesiąca
Babinicz dla Stanisława Szury
Bezpieczna gmina
Wypadki nie dzieją się same - ciągle niebezpiecznie na drogach
Misie ratują dzieci
Przemoc - problem wokół nas
Mieszkańcy naszej gminy
Warto żyć i śpiewać - spotkanie seniorów
Kultura | Sport
Bale, bale - jak to w karnawale
Nauczycielskie jasełka - nauczyciele wystąpili dla uczniów
Otwórzmy dzieciom świat - jasełka w Borzęcinie
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 01/2005

Co z dopłatami dla rolników?
Połowa rolników na Mazowszu nie otrzymała jeszcze pieniędzy z dopłat bezpośrednich. Podobnie jest w naszej gminie...


W październiku ubiegłego roku, w blasku reflektorów i w atmosferze zachwytu i entuzjazmu wypłacono pierwszą pulę dopłat dla 5 tyś. losowo wybranych rolników z całego kraju. To miał być początek realizacji kolejnych wypłat.

Informacja o tym wydarzeniu rozbudziła nadzieje wielu rolników, którym pieniądze z Unii Europejskiej miały podreperować skromny często budżet. Niestety, czas oczekiwania na obiecane pieniądze wydłuża się, a zrozumiałe zniecierpliwienie rośnie. Również w naszej gminie rolnicy spodziewali się jesienią otrzymają pieniądze z dopłat, a tymczasem musieli poczekać do stycznia br., a wielu czeka nadal. Dzwonią nawet do naszej redakcji, prosząc abyśmy zrobili coś w tej sprawie. Tymczasem w podobnej sytuacji jest podobno połowa rolników z woj. mazowieckiego. Oto co udało się nam ustalić w tej sprawie. Zgodnie z terminami unijnymi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może realizować dopłaty bezpośrednie na rzecz producentów rolnych za rok 2004 do 30 kwietnia 2005 r.
Z terenu gminy Stare Babice o wpis do ewidencji producentów rolnych w Zintegrowanym Systemie Zarządzania i Kontroli (IACS) wystąpiły 463 osoby. Decyzje o płatnościach bezpośrednich z 17 listopada zostały wysłane do 3012 osób z terenu całego powiatu warszawskiego zachodniego i Warszawy. Osoby te powinny już otrzymać pieniądze na konta.
Decyzje z 21 listopada wydane zostały 1184 osobom, ale te osoby na pieniądze muszą jeszcze poczekać, na razie Biuro Powiatowe IACS w Wojcieszynie nie otrzymało żadnej informacji z Centrali ARiMR.
Jako ostatnie zostaną naliczone płatności z wnioskami na ONW, czyli trudne warunki gospodarowania oraz tym osobom, których wnioski musiały zostać poprawione z powodu błędów. Na ONW jest ok. 2,5 tys. wniosków, Biuro w Wojcieszynie czeka na decyzję o naliczaniu tych płatności.
Pracownicy Biura Powiatowego nie mają wpływu na kolejność wysyłania decyzji o przyznaniu płatności, a co za tym idzie otrzymania pieniędzy. Wszystko odbywa się anonimowo i zależy od przypadku. Komputer sam losuje spośród złożonych poprawnych wniosków i decyduje o kolejności. Niektórzy z rolników otrzymali pieniądze na początku stycznia, znalazła się wśród nich również grupa rolników z terenu naszej gminy.
Zakończone zostało przyjmowanie wniosków o zalesienia, wpłynęło ich ok. 20 z terenu powiatu. Wnioski o zalesienia będą ponownie przyjmowane od 1 czerwca do 15 lipca br.
Przypomnijmy, że wnioski o dopłaty bezpośrednie należy składać co roku, gdyż co rok zmienia się rodzaj upraw na działkach a co za tym idzie naliczana jest inna płatność. Wnioski o dopłaty bezpośrednie na rok 2005 można składać od 15 marca do 15 maja br. zgodnie z terminem ustalonym przez Ministerstwo Rolnictwa. Formalności związane z wpisem do ewidencji gruntów można załatwiać przez cały rok.
W 2005 r. wysokość dopłat bezpośrednich wzrośnie o 5-10%. Na ich wysokość będzie też miał wpływ kurs euro w stosunku do złotówki. Zgodnie z unijnymi przepisami, dopłaty będą wzrastały cyklicznie. Polscy rolnicy mogą otrzymywać je jeszcze przez dwa lata. W 2007 roku Unia Europejska podejmie decyzję, co do dalszej formy dopłat.
Mogą one zostać utrzymane na obecnym poziomie czyli dopłat do gruntów bądź zamienione na dopłaty do produktu. Prostszym i chyba bardziej korzystnym dla naszych rolników jest system dopłaty do gruntów, bo wtedy pieniądze otrzymają wszyscy, którzy o nie wystąpią i spełnią określone wymogi.
W przypadku dopłat do produktów, dofinansowane zostaną wybrane uprawy. Wykluczone będą z tego uprawy warzywnicze, co z pewnością zmartwi naszych producentów warzyw.

ak.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy