Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Zima, zima, zima... - co mówią meteorolodzy?
Konsultacje społeczne w sprawie zmiany siedziby starostwa
Skarby trzeba chronić - rozmowa z dyrekorem KPN - Jerzym Misiakiem
Co z trasą S-7?
Przejrzysta Gmina
Z sesji Rady Gminy
Pamięci nie zatarł czas - wspomnienia o Wójcie Stanisławie Zającu
Duży może więcej - przepisy o grupach producenckich
Rodzina wolontariuszy powiększa się
Temat miesiąca
Śmierć pod napięciem
Bezpieczna gmina
Tajemnica czerwonego tira
Lipni kominiarze dają kalendarze
Nie chcą lepić bałwanka...
Nie stwarzajmy okazji
Kto wytnie suche drzewo? - o usychającym drzewie w Koczargach Nowych
Mieszkańcy naszej gminy
Co słychać, Panie sołtysie? - rozmowa z Krzysztofem Wąsikowskim sołtysem Blizne Łaszczyńskiego
Listy do redakcji
Wędrujące pojemniki?
Kultura | Oświata | Sport
Więcej niż recytacja - konkurs w Starych Babicach
Otwórzmy dzieciom świat - czym jest integracja
W karnawałowy czas - "Młodzi z pasją"
Bal Seniorów - bawili się w Borzęcinie Dużym
Sukcesy sportowców z Borzęcina
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 02/2005

Rodzina wolontariuszy powiększa się

Na terenie gminy Stare Babice jesienią ub.r. rozpoczęła się akcja tworzenia wolontariatu. Dzięki niej mieszkańcy mogą skorzystać z pomocy, czasem cenniejszej nawet niż wsparcie finansowe, bo płynącej z dobroci serca drugiego człowieka.

Już kilka osób z naszej gminy pracuje w ramach Wolontariatu.
Są to głównie ludzie młodzi, którzy zdobywając nowe doświadczenia, niosą pomoc innym. Osiem osób pracuje w terenie, wkrótce GOPS podpisze z nimi porozumienia. Np. dwie gimnazjalistki, studentka i ok. 30-letnia kobieta pomagają osobom starszym. Pomoc polega na zwyczajnej rozmowie, zrobieniu zakupów czy przyniesieniu wody. Inna studentka pomaga w pracy świetlicy środowiskowej Ogniska TPD w Borzęcinie. Doświadczona nauczycielka prowadzi w ramach wolontariatu zajęcia z reedukacji dla trojga dzieci z SP w Starych Babicach. Studentka-wolontariuszka podjęła się zadania pilnowania sześciorga rodzeństwa, aby odciążyć ich rodziców.
Do koordynatora wolontariatu i do pracowników GOPS zgłaszają się coraz to nowi chętni, zarówno potrzebujący pomocy jak i gotowi ją ofiarować.
10 lutego br. odbyło się kolejne spotkanie wolontariuszy, na które przybyły osoby już pracujące w terenie oraz nowe, które chcą działać wolontarystycznie dla osób samotnych, chorych, rodzin wielodzietnych czy uczniów potrzebujących pomocy w nauce. Wolontariusze podzielili się swoimi doświadczeniami z pracy, przeżyciami i uwagami. Dzięki takim spotkaniom lepiej poznajemy specyfikę, radości i smutki tej wyjątkowej pracy. Wolontariusze z naszej gminy tworzą już swoistą rodzinę i cieszymy się, że jest nas coraz więcej.
Chcemy poszerzyć swoje działania o udział w różnych akcjach, np. Dniu Dziecka w Bliznem Jasińskiego czy pomoc w Środowiskowym Ognisku Wychowawczym TPD w Borzęcinie Dużym.
Jesteśmy otwarci na różne pomysły czy akcje, które przyczynią się do poprawy życia mieszkańców naszej gminy.
Zapraszamy studentów bądĽ osoby, które znają język angielski czy niemiecki do współpracy, ponieważ jest wiele dzieci z rodzin ubogich, które mają problemy w nauce języka, a rodziców nie stać na płatne korepetycje.
Zachęcamy do współpracy również studentów, którzy chcieliby popracować z dziećmi, zaszczepić w nich nową wiedzę czy umiejętności, może w ramach nieodpłatnych praktyk.
Cieszymy się, że na terenie gminy są osoby pragnące pomóc innym i chętne do pracy jako wolontariusze. Są to głównie ludzie młodzi, którzy zdobywając nowe doświadczenia, niosą pomoc innym.
Pracując jako wolontariusz nie ma znaczenia wiek czy wykształcenie. Wolontariuszem może być każdy kto chce zdobyć nowe doświadczenie zawodowe lub życiowe, poznać własne predyspozycje, umiejętności przydatne przy wchodzeniu na rynek pracy poprzez pomoc dzieciom i młodzieży mającej problemy w nauce (głównie z matematyki, fizyki, języka polskiego, angielskiego lub niemieckiego), pomagać osobom niepełnosprawnym, starszym, samotnym lub chorym.
Każdy wolontariusz, który zgłosi się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej uzyska szerokie informacje na temat pracy wolontarystycznej. Po określeniu swoich zainteresowań i predyspozycji uda się wraz z koordynatorem do klienta. Miejsce, w które uda się koordynator wraz z wolontariuszem będzie sprawdzone i bezpieczne.
Następnym krokiem będzie podpisanie porozumienia pomiędzy Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej a wolontariuszem.
Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby, które potrzebują pomocy wolontariusza o zgłaszanie się bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej ul. Rynek 32 lub kontakt telefoniczny 722-90-11.

Koordynator ds. wolontariatu Bożena Marczak





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy