Dzisiaj jest wtorek 26 września 2023 r. imieniny Cypriana, Justyny, Łucji
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Od czegoś trzeba zacząć - rozmowa z radnym Tadeuszem Wiśniewskim
Z sesji Rady Gminy - zwołano sesję nadzwyczajną
Jaskółki nad Warszawską - kiedy będziemy mieć lepszą drogę?
Siła złego na jednego - parę słów o Spółce Wodnej
Nie lękajcie się... Ojciec Święty jest duchem z nami
Temat miesiąca
Mamy Plac Jana Pawła II
Bezpieczna gmina
Czy grozi nam żywioł ognia? - konsekwencje dla podpalaczy
Pomoc to również nadzieja - parę słów o wolontariacie
Mieszkańcy naszej gminy
Spotkanie wspomnieniowe - w 10 rocznicę śmierci wójta St. Zająca
Listy do redakcji
Jeszcze trochę o historii gazety i pojemnikach na posegregowane odpady
Kultura | Oświata | Sport
Szóstoklasiści sprawdzeni - już po egzaminach
Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej - będą w naszej gminie!
Taneczny Dzień Wiosny w Szkole Podstawowej w Starych Babicach
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 04/2005

Mamy Plac Jana Pawła II

160 godzin po śmierci Ojca Świętego, 9 kwietnia br. spotkaliśmy się na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy i Uroczystej Mszy Świętej w intencji Jana Pawła II. Nadanie w trybie nadzwyczajnym na części Rynku imienia naszego Papieża w szczególny sposób przedłuża życie Ojca Świętego. Tym symbolicznym aktem przybliżyliśmy Jego osobę do Babic i utrwaliliśmy tu Jego imię dla potomności. Kamień z pamiątkową tablicą jest miejscem nie tylko wspomnienia Papieża, ale symbolem, który będzie skłaniał nas do zadumy i refleksji. Bo chociaż umarł wierzymy, że żyje i jak powiedział kardynał Joseph Ratzinger (obecny Papież Benedykt XVI) z okna Pana Boga patrzy na nas i błogosławi.

Cud Ojca Świętego
Stacje telewizyjne i radiowe w ostatnich tygodniach prześcigały się wprost w szlachetnej rywalizacji w głoszeniu katechezy mówiącej o ostatecznych rzeczach człowieka. Dziennikarze i goście w studiach wzywają do modlitwy podpowiadając, że to najlepszy sposób łączności z Ojcem Świętym. Ludzie modlą się jak nigdy dotąd, a wszystko to za sprawą jednego człowieka. - Dzisiaj wypowiadamy dziękczynienie Bogu za osobę Ojca Świętego Jana Pawła II - powiedział podczas Mszy Św. ks. prałat Jan Szubka.

Prawie jakby tu był
W Kościele pw. Wniebowzięcia NMP, przed portretem Papieża, pod szkłem na stoliku umieszczono piuskę Ojca Świętego, podarował ją komuś, podczas jednej z pielgrzymek, a teraz znalazła się w babic-kim kościele. Po Mszy każdy chciał ją zobaczyć, to przecież prawie jak relikwia, fragment szaty Ojca Świętego...
-Dzisiaj w Babicach stawiamy kamień z pamiątkową tablicą w hołdzie Ojcu Świętemu, ale także po to, aby ona nam przypominała o największym Polaku, jego nauce, a także nauce Chrystusa, którą głosił. By przypominała o prawdziwej miłości Boga do człowieka, która nie zamyka się tylko w płaczu i żalu serca, ale ma się realizować w konkretnym życiu, w wierności przykazaniom i miłości do Boga i drugiego człowieka - powiedział ks. Szubka.

Czy będzie Świętym?
Czy Papież Polak może zostać świętym? Na pewno bardzo tego chcemy i okazuje się, że możemy w tym pomóc... Zdaniem ks. prałata Szubki -możemy modlić o świętość Jana Pawła II. Potrzeba bowiem przejść wszystkie etapy określone przez prawo kościelne do uzyskania beatyfikacji. Czasem pojawiają się nieodpowiedzialne głosy w gazetach, że to nie Kościół tylko lud wyznacza świętych, ale to wcale tak nie jest. Tak było w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, obecnie, aby uznać kogoś za świętego potrzebna jest cała procedura, której nawet papież nie może zmienić,może tylko przyspieszyć ten proces.
Każdy z nas może być przekonany, że Jan Paweł II już jest świętym i nikt nie broni, aby się prywatnie w ten sposób do niego modlić, natomiast nie można obecnie uprawiać publicznego kultu, bo jest to w myśl prawa kościelnego przeszkodą w beatyfikacji. Zdaniem Ks. Prałata prywatnie możemy się modlić nawet za przyczyną Ojca Świętego, wypraszając łaski, a nawet cuda, bo one są potrzebne do beatyfikacji, jeśli je zgłosimy do Kongregacji Wiary mogą być bardzo pomocne w beatyfikacji Ojca Świętego.

Podziękowania za zorganizowanie tej uroczystości składamy Ks. Prałatowi Janowi Szubce, Radzie Gminy, jej Przewodniczącemu - Antoniemu Maciejowi Gąsowskiemu, Panu Wojciechowi Dłu-gołęckiemu - ofiarodawcy kamienia i wykonawcy wielu prac, Strażakom z OSP w St. Babicach, którzy pomagali przy pracach porządkowych.

Marcin Łada

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy