Dzisiaj jest środa 1 lutego 2023 r. imieniny Brygidy, Dobrogniewa, Ignacego
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Szansa dla przedsiębiorców
Z sesji Rady Gminy
S-7 coraz dalej od Babic
Pośpiech wskazany - aby dostać pieniądze na inwestycje
Drodzy Czytelnicy! Pamiętajmy o Janie Pawle II
Co mi w duszy gra - rozmowa z prof. Szymonem Kawallą
Pierwsza Komunia Święta - o uroczystości w Bliznem i Babicach
Królowa pelargonia - warto mieć ją na balkonie
Bezpieczna gmina
Odurzają się przed cmentarzem?
Co się dzieje w policji
Kultura | Oświata | Sport
Niech się święci 3 Maja - obchody Święta Narodowego w Koczargach
My Europie - Europa nam - Dzień Europejski w Borzęcinie
Aktorem być... nigdy nie zawadzi - kolejny udany teatr rodziców
Żyjmy zdrowo na sportowo - mamy w gminie ścieżkę zdrowia
Awans szczypiornistów z Borzęcina
Mistrzostwa Międzypowiatowe w piłce nożnej
Gminny Konkurs Ortograficzny rozstrzygnięty
Dzień Ziemi w Starych Babicach
Trzecie spotkanie chórzystów
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 05/2005

Żyjmy zdrowo na sportowo
Mamy w gminie pierwszą ścieżkę zdrowia!


„Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu"- twierdził dr Wojciech Oczko i jest to oczywista prawda. Tymczasem często o niej zapominamy. Siedząc długie godziny w pracy, poruszając się samochodem, nie mamy czasu, by zadbać o zdrowie i uprawiać sport. A przecież ruch ma zbawienny wpływ na cały organizm, poprawia kondycję i chroni przed chorobami cywilizacyjnymi. Wysiłek fizyczny rozładowuje stres i daje w efekcie dobry nastrój. Kierując się powyższymi prawdami, 20 maja br. otwarto w gminie pierwszą ścieżkę zdrowia.

Ścieżka zdrowia „Czas dla serca" położona jest w St. Babicach przy ul. J. Decowskiego. Zainstalowano na niej 8 urządzeń do ćwiczeń sportowych, a jej całkowita długość wynosi 300 m. Ścieżka oznaczona jest tablicami z opisem poszczególnych urządzeń i strzałkami wskazującymi kierunek trasy.


Pomysłodawczynią stworzenia ścieżki zdrowia w gminie jest Jolanta Stępniak- z-ca wójta gminy, a koordynatorem wykonania całości prac została Alicja Napurka- kierownik GOPS. Jednak, aby mogła powstać trasa sportowa, musiało współdziałać ze sobą wiele osób. Konieczne były uzgodnienia z Zarządem Oczyszczania Miasta Warszawy-z działem lasów, tablice wykonał Paweł Nowak z firmy Hexe, a urządzenia do ćwiczeń Piotr Śliwiński z firmy Silwa. Pomagały także panie z GOPS-u, nauczycielki, a także dzieci, które pozowały do zdjęć. Drukarnia Unigraf wykonała bezpłatnie foldery. Warto zatem, aby ten wspólny trud wielu osób dał radość mieszkańcom naszej gminy i... został uszanowany przez wandali. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie.
- Cieszymy się, że takie obiekty powstają u nas. Jest to jedno z działań w ramach programu „Promocji Zdrowia" - powiedziała Jolanta Stępniak. - Chciałabym, aby dzięki tym urządzeniom wiele osób mogło zażywać ruchu i poczuć się zdrowo. Dzisiejszy świat wymaga od nas dużej aktywności zawodowej, ścieżka pomoże nam odreagować stresy i poprawić zdrowie, a pamiętajmy, że zawsze lepiej jest zapobiegać chorobom niż je później leczyć.
- Jest to już trzecia ścieżka w okolicy - powiedział Piotr Prądzyński, kier.obwodu Bemowo-Koło z Zarządu Oczyszczania Miasta - dział lasów. -Powstała już ścieżka zdrowia „Śladami Łosia" na Bernerowie, ścieżka edukacyjna „Znaleźć Zgubka" w pobliżu cmentarza w St. Babicach, a dziś otwieramy kolejną „Czas dla serca". Życzę zatem, aby te urządzenia sportowe były dobrze wykorzystywane i sprawiły radość spacerowiczom.
W uroczystości otwarcia ścieżki zdrowia, oprócz władz gminy, radnych, pracowników GOPS i nauczycieli, uczestniczyły także dzieci z integracyjnej klasy 3c z Borzęcina i z 6b ze St. Babic. Najmłodsi przedstawili program artystyczny, który przygotowali na tę okazję i otrzymali nagrody za udział w konkursie poświęconym Promocji Zdrowia. Agata Chruścińska z 6b napisała nawet okolicznościowy wiersz, którego fragmenty publikujemy.
Każdy z nas i wszyscy wraz
Chcemy teraz zdrowo żyć
Zdrowe rzeczy jeść i pić
Chcemy teraz sport uprawiać
A więc dobrze się zabawiać
Niech każdy z obecnych uwierzy
Zdrowie na tej ścieżce leży...

Marcin Łada

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy