Dzisiaj jest piątek 29 marca 2024 r. imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Partnerstwo podregionów Europy szansą dla gmin
Z sesji Rady Gminy
Basen pełen... niewiadomych - co dalej z inwestycją w Babicach?
Gminny Klub Biznesu, czyli razem łatwiej
Połączyć naukę z praktyką - o konferencji w Lubiczowie mówi Wojciech Nawrot
Czy znikną korki przed Lazurową?
Temat miesiąca
Jest taki dzień - rodzinne święto w Bliznem
Bezpieczna gmina
Zmiany w policj - mamy nowego Komendanta
Warszawska ciągle groĄna - kolejny wypadek na tej drodze
Kamera - sposób na chuliganów?
Sołtys lubi działać, czyli nowa wiata na przystanku w Zielonkach
Chwile grozy w Borzęcinie - finał akcji "Bezpieczne Życie"
Mieszkańcy naszej gminy
Gimnazjalistka z Koczarg posłanką
Piękny ogród w pięknej gminie - nowa edycja konkursu!
Kultura | Oświata | Sport
Babice sportową potęgą? - rozmowa z Mariuszem Palczakiem, animatorem sportu w naszej gminie
Lepiej niż powiat i województwo - podsumowanie roku szkolnego
Książka na lato - zapraszamy do gminnej biblioteki
Dziecięcy czerwiec - jak obchodziliśmy Dzień Dziecka
Marzenia się spełniają - mamy Mistrzynię Polski w badmintonie
Nadszedł zmierzch roweru?
"Młodzi z pasją" wciąż działają
Nauka i zabawa w Zielonkach - nowa świetlica dla dzieci
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 06/2005

Książka na lato

W dobie gier komputerowych, filmów dvd, poznawania świata przez Internet czy przygód w wirtualnej rzeczywistości, książka odchodzi na drugi plan. My jednak zachęcamy Państwa do czytania, szczególnie że mamy w gminie bibliotekę, z której możemy korzystać przez cały rok. Znajdziemy tam wszystkie nowości wydawnicze np. "Zwodniczy punkt" najnowszą powieść Dana Browna - autora znanego "Kodu Leonarda da Vinci". Na półkach biblioteki stoi już "Zahir" Paolo Coelho, nie rozczarują się także fani Manueli Gretkowskiej czy Joanny Chmielewskiej a dla entuzjastów sensacji też coś extra się znajdzie.

Gminna Biblioteka Publiczna istnieje nieprzerwanie od 1949 roku. Przez blisko 60 lat nie ma stałego lokum. Zawsze mieściła się w lokalach zastępczych, np. w OSP w Babicach czy w prywatnych mieszkaniach. A mimo to przetrwała.
Obecnie Biblioteka znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej w Starych Babicach. Miała tam zostać na jakiś czas a tymczasem upłynęło 21 lat. Biblioteka zatem nadal cierpliwie czeka na wygodne lokum z prawdziwego zdarzenia. Każdy, kto choć raz odwiedził jej gościnne progi, przyznaje że bardzo przydałoby się nowe pomieszczenie.


Ciasno i ciemno
Biblioteka znajduje się w piwnicy szkoły. Malutkie okna sprawiają, że jest w niej ciemno. A to nie sprzyja czytaniu. Lokal jest zbyt mały i niski. Jak przyznaje kierownik biblioteki, Janina Maciaszek - nie odpowiada normom bibliotecznym. Regały stoją zbyt blisko siebie, trudno się między nimi poruszać. Tuż nad najwyższymi półkami znajdują się jarzeniówki, jak wiadomo książki są z papieru, a papier łatwo się pali... Aby sięgnąć książki z górnych półek regału - trzeba wchodzić po krześle, z dolnych - klękać. To jest często ponad siły starszych osób. Książka powinna być w zasięgu wzroku i ręki. Dlatego pozycje z dolnych i górnych półek są najrzadziej czytane.

Lokal potrzebny od zaraz
Gdy zapytałam, czy są szanse na poprawę tej sytuacji, pani kierownik smutno i trochę ironicznie się uśmiechnęła. - Poruszenie w sprawie naszej biblioteki nastąpiło w ub.r. Już miałyśmy nadzieję, że nareszcie coś się zmieni -jak na razie były to płonne nadzieje. Na polecenie władz gminy przygotowałam plan biblioteki, zgodny z moimi oczekiwaniami. Do tej pory nie otrzymałam żadnej informacji co do zamierzeń w tej sprawie. - Nie mamy zbyt wielkich oczekiwań - mówi kierownik.- Biblioteka może zostać w szkole, przyzwyczaiłyśmy się, także do gwaru na przerwach i odbywających się tuż pod naszymi drzwiami lekcji wf. Ale żeby ten lokal był dwukrotnie większy. W tak ciasnym pomieszczeniu książki często giną, gdyż nie ma możliwości obserwacji czytelników, których zasłaniają regały. Nie ma też szatni, aby zostawiać torby i kurtki, pod którymi łatwo jest coś ukryć.

Pożeracze książek
W naszej gminie liczba czytelników stale wzrasta. W bieżącym roku jest ich ok.700. Są to osoby w różnym wieku i o różnym wykształceniu czy zawodzie.
Przeważają mieszkańcy Babic i okolicznych miejscowości. Niektórzy czytelnicy wręcz pochłaniają książki, przychodzą nawet co drugi dzień. W tym roku jedna z miłośniczek literatury przeczytała do połowy maja... 70 książek. Są też tacy czytelnicy, którzy wypożyczają książkę, aby czytała ją cała rodzina.
Dużą popularnością cieszy się niezwykle interesująca wielotomowa "Encyklopedia białych plam". Wyjaśniane są w niej terminy i pojęcia z różnych dziedzin życia, które przez lata były niezauważane przez oficjalne źródła. Nadal wiele osób chętnie czyta utwory Katarzyny Grocholi, Joanny Chmielewskiej. Z obcej literatury najbardziej popularne są powieści Daniel Steel i Paolo Coehlo. Wiele osób chętnie sięga po wznowienia klasyki polskiej literatury.

Książka na lato
Na okres wakacyjno - urlopowy Janina Maciaszek i Mirosława Szałańska (obie panie pracujące w bibliotece) polecają serię lekkiej literatury dla kobiet "Dwudziestolatki, trzydziestolatki ...". Modny jest nadal "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Miłośnicy historii powinni sięgnąć po "Gułag" Anne Applebaum. Warto też przeczytać wspomnienia Hanki Ordonówny "Tułacze dzieci", które niedawno się ukazały. Jest to powieść poniekąd autobiograficzna, w której także opisane są losy dzieci wywiezionych na Wschód. W Polsce opublikowana została po raz pierwszy. Wśród bogatego księgozbioru gminnej Biblioteki Publicznej każdy znajdzie coś dla siebie. Warto o tym pamiętać nie tylko podczas deszczowych dni...


Gminna Biblioteka Publiczna
Stare Babice
ul. Polna 40
(budynek Szkoły Podstawowej)
pon. -wt. 10.00- 18.00
śr. -czw. - pt. 10.00- 17.00
tel. 722 - 92 - 77


ak





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy