Dzisiaj jest środa 21 października 2020 r. imieniny Celiny, Hilarego, Janusza
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Partnerstwo podregionów Europy szansą dla gmin
Z sesji Rady Gminy
Basen pełen... niewiadomych - co dalej z inwestycją w Babicach?
Gminny Klub Biznesu, czyli razem łatwiej
Połączyć naukę z praktyką - o konferencji w Lubiczowie mówi Wojciech Nawrot
Czy znikną korki przed Lazurową?
Temat miesiąca
Jest taki dzień - rodzinne święto w Bliznem
Bezpieczna gmina
Zmiany w policj - mamy nowego Komendanta
Warszawska ciągle groĄna - kolejny wypadek na tej drodze
Kamera - sposób na chuliganów?
Sołtys lubi działać, czyli nowa wiata na przystanku w Zielonkach
Chwile grozy w Borzęcinie - finał akcji "Bezpieczne Życie"
Mieszkańcy naszej gminy
Gimnazjalistka z Koczarg posłanką
Piękny ogród w pięknej gminie - nowa edycja konkursu!
Kultura | Oświata | Sport
Babice sportową potęgą? - rozmowa z Mariuszem Palczakiem, animatorem sportu w naszej gminie
Lepiej niż powiat i województwo - podsumowanie roku szkolnego
Książka na lato - zapraszamy do gminnej biblioteki
Dziecięcy czerwiec - jak obchodziliśmy Dzień Dziecka
Marzenia się spełniają - mamy Mistrzynię Polski w badmintonie
Nadszedł zmierzch roweru?
"Młodzi z pasją" wciąż działają
Nauka i zabawa w Zielonkach - nowa świetlica dla dzieci
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 06/2005

Basen pełen... niewiadomych

Zbliża się lato, jeżeli będzie upalne wielu z nas zamarzy o kąpieli w chłodnej wodzie. Z tym większym zainteresowaniem spoglądamy na budowany w Babicach basen, szczególnie że miał być w tym roku oddany do użytku. A tymczasem wydaje się, że od pewnego czasu roboty utknęły w martwym punkcie. Zaniepokojeni tą sytuacją radni zaprosili do Urzędu Gminy przedstawicieli Fundacji "Innowacja" - inwestora budowy basenu, aby dowiedzieć się o dalsze losy tej inwestycji. Na posiedzeniu Komisji Gospodarczo - Finansowej Rady Gminy, 31 maja br. przekazano najnowsze informacje w tej sprawie.

[Rozmiar: 38838 bajtów]Działkę pod inwestycję - budowę obiektu dydaktycznego i sportowo rekreacyjnego - Fundacja zakupiła od gminy w lipcu 2002 r. w drodze bez-przetargowej. Uzyskała na nią 60% bonifikaty. Z wybudowanego basenu przez 14 lat mieli nieodpłatnie korzystać uczniowie szkół z terenu gminy. Zakładano, że inwestycja spowoduje ożywienie naukowe i kulturalne w gminie, powstanie nowych miejsc pracy, szybkie zagospodarowanie terenu itd. Zgodnie ze wstępnymi założeniami, zakończenie budowy basenu miało nastąpić we wrześniu 2005 roku. Dziś wiadomo już niestety, że jest to nierealne. Realizacja tego zadania okazała się trudniejsza niż przewidywał inwestor.
Lucyna Kasprzak, z-ca prezesa Fundacji "Innowacja" przyznała, że Zarząd fundacji popełnił błąd w ustaleniu terminów realizacji. Była to pierwsza inwestycja, nie przewidziano trudności formalnych. A poza tym, jej zdaniem, 2 lata to zbyt krótko na przeprowadzenie inwestycji wartej ok. 29 mln zł (dot. całego kompleksu, łącznie z budynkiem dydaktycznym i infrastrukturą wokół obiektu).
Trudności, które zburzyły harmonogram realizacji przedsięwzięcia to opóĽnienia w uzyskaniu decyzji administracyjnych, zmiana technologii budowy i zmiana głównego projektanta. Pierwsze roboty budowlane obiektu sportowo - rekreacyjnego rozpoczęły się planowo - 24 maja ub.r. Do 31 grudnia został wykonany stan surowy otwarty - bez okien.
Jak wyjaśniła Janina Bodak, dyrektor ds. inwestycji Fundacji, w trakcie realizacji zmieniona została koncepcja technologiczna. Na początku projektowany był basen pływacki w konstrukcji żelbetowej, wykładany płytkami ceramicznymi. Zarząd Fundacji zdecydował jednak, iż powstanie basen stalowy z blachy nierdzewnej, w technologii zgodnej ze światowymi standardami. Koszty z tym związane wzrosną, ale lepsza będzie eksploatacja basenu, zniknie m.in. problem z niszczejącą wykładziną i kłopoty z utrzymaniem higieny.
W trakcie realizacji zmieniono także technologię ścian osłonowych. Projekt przewidywał zastosowanie płyt wykonanych w technologii kanadyjskiej, tzw. lekkiej. Po przeprojektowaniu ściany zostaną wykonane w technice tradycyjnej z Ytongu, pokryte następnie estetyczną elewacją zewnętrzną.
Wszystkie zmiany technologiczne wymagały uzyskania nowych uzgodnień i zezwoleń na budowę. W br. nastąpiła także zmiana głównego projektanta. Dotychczasowy wyjechał za granicę i zrzekł się praw autorskich do projektu. Wymusiło to konieczność poszukania nowego biura projektowego, a procedury zamówień publicznych wymagają czasu. Dokumenty dotyczące zmian technologicznych projektu złożono do Starostwa Powiatowego w Ożarowie. Obowiązują nadal wcześniej uzyskane pozwolenia od MZDW w Grodzisku zw. z dokumentacją drogową, odwodnieniem dróg, zebraniem wód z dachów i jezdni.
Przedstawiciele Fundacji, świadomi opóĽnień oraz zniecierpliwienia władz i mieszkańców przedstawili na spotkaniu 3 propozycje dotyczące dalszej realizacji zadania. Jedna z propozycji zakłada, że władze gminy mogą wyrazić zgodę na nowe terminy ukończenia inwestycji, co miałoby nastąpić za 2-3 lata. Druga dotyczy zwrotu bonifikaty (1.924.933 zł), wtedy Fundacja będzie realizowała inwestycję w etapach, zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi. Trzecia propozycja dotyczy rozliczenia inwestycji z Gminą po kosztach księgowych. Gmina Stare Babice mogłaby wtedy dokończyć budowę basenu z własnych środków i zostać właścicielem tego obiektu.
W budowę basenu Fundacja zainwestowała jak dotąd ok. 7,8 mln zł. Na dokończenie inwestycji potrzeba jeszcze około 8 mln zł. -Fundacja jest zainteresowana kontynuacją inwestycji, ale dostosuje się do decyzji władz gminy- powiedział prezes Wojciech Pomykało. Złożone propozycje trafią pod obrady Rady Gminy, która wypracuje stanowisko w tej sprawie.
Radni zwrócili się także z prośbą o wyjaśnienie kwestii związanych z losami planowanych na tej działce obiektów dydaktycznych. Wstępne założenia mówiły o oddaniu ich do użytku do końca 2004 r. a tymczasem budowa nawet się nie rozpoczęła.
Powodem są niekorzystne (jednoroczne) od 2001 r. decyzje MENiS dotyczące działalności WSSE - uczelni, której założycielem jest Fundacja. Budynek dydaktyczny zaplanowano jako dodatkową bazę uczelni, w której odbywać się będą zajęcia sportowe, studia podyplomowe, kursy oraz inne zajęcia dla studentów eksternistów.
Jednoroczne zgody MENiS na działalność uczelni nie pozwalają na jej rozwój, a tym samym blokują uzyskanie kredytu. Założyciel i władze uczelni odwołują się od decyzji resortu - bez skutku. W br. uczelnia uzyskała zgodę na okres dwuletni, tj. do 30 września 2007r.
Uczelnia ma najniższe czesne ( 2 tys. zł za rok nauki), kształci ponad 10 tys. studentów z całego kraju, ma ponad 17 tys. absolwentów. Dysponuje wybitnymi wykładowcami, materiałami dydaktycznymi drukowanymi dla studentów, posiada własne wydawnictwo i telewizję edukacyjną, na którą otrzymała koncesję KRRiT.
Jak widzimy zatem, przyszłość całości tej inwestycji nie zależy ani od naszej gminy, ani od inwestora.
Co będzie dalej pokaże czas...

Aneta Kołaczyńska

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy