Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Partnerstwo podregionów Europy szansą dla gmin
Z sesji Rady Gminy
Basen pełen... niewiadomych - co dalej z inwestycją w Babicach?
Gminny Klub Biznesu, czyli razem łatwiej
Połączyć naukę z praktyką - o konferencji w Lubiczowie mówi Wojciech Nawrot
Czy znikną korki przed Lazurową?
Temat miesiąca
Jest taki dzień - rodzinne święto w Bliznem
Bezpieczna gmina
Zmiany w policj - mamy nowego Komendanta
Warszawska ciągle groĄna - kolejny wypadek na tej drodze
Kamera - sposób na chuliganów?
Sołtys lubi działać, czyli nowa wiata na przystanku w Zielonkach
Chwile grozy w Borzęcinie - finał akcji "Bezpieczne Życie"
Mieszkańcy naszej gminy
Gimnazjalistka z Koczarg posłanką
Piękny ogród w pięknej gminie - nowa edycja konkursu!
Kultura | Oświata | Sport
Babice sportową potęgą? - rozmowa z Mariuszem Palczakiem, animatorem sportu w naszej gminie
Lepiej niż powiat i województwo - podsumowanie roku szkolnego
Książka na lato - zapraszamy do gminnej biblioteki
Dziecięcy czerwiec - jak obchodziliśmy Dzień Dziecka
Marzenia się spełniają - mamy Mistrzynię Polski w badmintonie
Nadszedł zmierzch roweru?
"Młodzi z pasją" wciąż działają
Nauka i zabawa w Zielonkach - nowa świetlica dla dzieci
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 06/2005

Połączyć naukę z praktyką

Zdaniem dr. inż. Wojciecha Nawrota jedną z przyczyn kiepskiego stanu polskiej gospodarki jest to, że istnieje zbyt duży rozdźwięk między wynalazczością a praktyką. Innowacje naukowe nie są odpowiednio wykorzystywane. Przy czym wina leży tu zarówno po stronie Państwa, jak i samych wynalazców. W efekcie ciągle tradycyjnym materiałem eksportowym Polski są surowce czy szynka, a "hi tech" stanowi w nim zaledwie 3% wartości. Dlaczego tak się dzieje?

19 maja br. w Autorskim Parku Technologicznym Wojciecha Nawrota w Lubiczowie zorganizowano sympozjum poświęcone klimatowi wewnętrznemu budynków. Podczas spotkania poruszano także sprawy związane z dyrektywami UE dotyczącymi budownictwa i szersze zagadnienia związane z polską wynalazczością, które były kontynuowane na kolejnej konferencji 13 czerwca br.
Dr. Nawrot od wielu lat zajmuje się technologiami związanymi z budownictwem. Ma na swoim koncie około 50 wynalazków. Jednym z najważniejszych jest opatentowana technologia iniekcji krystalicznej, służąca osuszaniu zawilgoconych budynków. Technologia ta została już doceniona i nagrodzona złotymi medalami na 7 wystawach światowych. Jest ona obecnie praktycznie wykorzystywana. Na podstawie licencji udzielanych przez Wojciecha Nawrota pracuje dziś około 200 firm w Polsce i blisko 20 w innych krajach Unii Europejskiej. W Lubiczowie powstał budynek, w którym mieści się jego Autorski Park Technologiczny.
Polscy naukowcy z wystaw światowych przywożą bardzo wiele wyróżnień. Lecz niestety w ślad za tym nie ma prawie żadnych korzyści dla naszej gospodarki. Można by to porównać do bitwy pod Grunwaldem, gdzie po wielkim zwycięstwie nad Krzyżakami też Polska nie odniosła politycznych korzyści. Pozostaje satysfakcja, medale, gratulacje i...pusta kasa. Czy to polska specyfika? Może niektórym brak po prostu wytrwałości.
Zdaniem dr. Nawrota, najlepszym sposobem weryfikacji innowacji jest rynek. Pan Wojciech podobnie jak inni wynalazcy spotkał się z niechęcią gremiów naukowych, wspomina, że jego wynalazek nie tylko był niechciany, ale wręcz zwalczany. Nie poddawał się jednak i w wyniku ciężkiej pracy i determinacji osiągnął sukces.
- Z doświadczenia wiem - mówi - że wiele doskonałych wynalazków nie ujrzy nigdy światła dziennego, bo ich autorzy nie mają siły przebicia. Ja jednak postanowiłem walczyć. Dlatego też stworzyłem Autorski Park Technologiczny. Zamierzam łączyć pewne funkcje społeczne z próbą wydobycia na powierzchnię innowacji naukowych. Ale co muszę wyraźnie podkreślić - nie zamierzam wyręczać Państwa. APT będzie się rozwijał głównie wokół mojej technologii, tzn. będzie obudowywany technologiami komplementarnymi-na których się znam -z dziedziny technologii materiałowej i fizyki budowli.
Park Technologiczny jest moim zdaniem typową drogą rozwoju - od pomysłu do przemysłu. Najpierw służył jednej technologii teraz pomoże rozwijać się także innym.
Jednym z dodatkowych zadań ATP jest stworzenie przychylnej atmosfery do spotkań fachowców i wynalazców. Dlatego też Pan Nawrot planuje organizację kolejnych sympozjów i konferencji. Na jednym z nich, które planowane jest pod koniec br., omawiane będą sprawy związane ze sprawdzianem realizacji kolejnych przedsięwzięć w zakresie innowacyjnego wspomagania gospodarki. Będziemy na łamach gazety powracać do tego tematu.

Marcin Łada
W publikacji wykorzystano fragment tekstu Jerzego Bojanowicza





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy