Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2024 r. imieniny Grzegorza, Aleksandra, Bony
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Kiedy będzie droga? - Rozmowa z Markiem Choińskim, dyrektorem ZDW w Grodzisku Mazowieckim
Z sesji Rady Gminy
Wieloletni plan inwestycyjny - prace rozpoczęto
Oczyszczalnia na półmetku!
Wolontariusz z pomocą bliĄnim
Australia jest już czysta, teraz czas na Polskę - rozmowa z Mirą Stanisławską-Meysztowicz
Spotkanie izb rolniczych
Współpraca samorządów - partnerstwem w Europie
Temat miesiąca
Dzień Ziemi
Z historii gminy
Zdążyć przed Florianem. - OSP Borzęcin Duży, OSP Stare Babice
Kultura | Oświata | Sport
Królem być - parę słów o "Teatrze Rodziców"
Minął czas na patriotyzm?
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Błoniu
Gminny Przegląd Taneczny
JPII/B16 blisko Babic
Szczypiorniści z sukcesami
Zdrowo i śpiewająco - o udzialne naszych w Powiatowym Konkursie Piosenki
Powiatowy Konkurs Muzyczny
Uczniowski Nobel
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Okładka Gazety
Gazeta Babicka 05/2006

XIV Powiatowy Konkurs Muzyczny
Refleksje po finale


22 kwietnia zakończył się czternasty Powiatowy Konkurs Muzyczny. To już 14 lat doświadczeń nad kształceniem muzycznym dzieci. Jakie refleksje nasuwają się po tym czasie - zapytaliśmy Ewę Dżygę dyr. Szkoły Muzycznej i Studia Muzycznego w Starych Babicach.

-W naszej pracy skupiamy się głównie na stronie wychowawczej, a najlepszym sposobem wychowania młodzieży jest uwrażliwienie jej poprzez sztuki piękne, w naszym przypadku przez muzykę. W mediach na co dzień słyszymy, że z dzisiejszą młodzieżą jest wiele problemów wychowawczych, a z drugiej strony nie mówi się nic o tym, że w szkołach zabrano wychowanie muzyczne i plastyczne lub też traktuje się te przedmioty zupełnie marginalnie. W efekcie wieloletnich zaniedbań psychologowie nazywają dziś nasza epokę elektroniczną jaskinią, powróciliśmy do muzyki prymitywnej. Jeśli nie będziemy uwrażliwiać dzieci na piękno, muzykę, potrzeby innych, to żaden program wychowawczy się nie uda i degradacja pewnych wartości będzie nadal postępować.

-W tym roku nie przyznano pierwszych nagród?
- Cóż robić, wielkie talenty pojawiają się rzadko. Było jednak wiele poprawności i dzieci przygotowując się do konkursu wykonały rzetelną pracę. Sądzę, że muzykę powinien uprawiać każdy -odkryli to już starożytni Grecy, wtedy powstaje nowy sposób komunikacji międzyludzkiej, budzi się nowa sfera przeżyć wewnętrznych. Jest to ogromna wartość i do tego wcale nie trzeba być profesjonalnym muzykiem.
Naszym sukcesem jest to, że udało się stworzyć w Babicach klasy muzyczne. Dzieci razem tańczą, śpiewają, grają. Nie wstydzą się tego i daje im to radość. Dzięki sztuce budujemy wśród nich otwartość i umiejętność wyrażania uczuć. Stresy wśród młodzieży powstają w wyniku izolacji i braku wiary w siebie. Działamy zatem trochę na zasadzie terapii, ale jest w tym również trochę artyzmu. Musimy jednak pamiętać, że prawdziwie zawodowa praca muzyka wymaga zupełnego poświęcenia się tej dziedzinie i benedyktyńskiej pracy.

- Ilu było uczestników tegorocznej edycji konkursu?
- Na początku zgłosiło się ponad 70 osób z terenów Ożarowa, Warszawy, Łomianek, Lasek, ale najwięcej oczywiście z naszej gminy. Muszę przyznać, że najbardziej wzruszają mnie dzieci z Lasek, nie ze względu na swoje uwarunkowania, ale wyjątkową wrażliwość muzyczną. Miło zaskoczył nas jeden z chłopców z Łomianek, który pierwszy rok uczy się grać na gitarze, a już osiągnął imponujące efekty. Dużą nadzieję na przyszłość łączymy z naszymi pierwszakami z Babic - Mają Skomorowską i Olą Piszczek. Cieszy mnie także Orkiestra Młodzieżowa, mimo, że jej instrumenty nie zawsze właściwie stroją, jest tam odpowiednia dyscyplina pracy, muzycy nawzajem się pilnują i dzięki temu powstała wartościowa grupa.

Wśród nagrodzonych wykonawców PKM znaleźli się laureaci drugich miejsc: Aleksandra Piszczek, Maksymilian Chlewiński, Mateusz Katnera i Zespół Fletów Prostych studia Myzycznego. Laureatami trzecich miejsc zostali: Maja Skomorowska, Klara Szkolik, Jan Kłudkiewicz, Adam Sawicki, Bartłomiej Wysocki i Kwartet Smyczkowy Studia Muzycznego. Gratulujemy!





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy