Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2024 r. imieniny Grzegorza, Aleksandra, Bony
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Kiedy będzie droga? - Rozmowa z Markiem Choińskim, dyrektorem ZDW w Grodzisku Mazowieckim
Z sesji Rady Gminy
Wieloletni plan inwestycyjny - prace rozpoczęto
Oczyszczalnia na półmetku!
Wolontariusz z pomocą bliĄnim
Australia jest już czysta, teraz czas na Polskę - rozmowa z Mirą Stanisławską-Meysztowicz
Spotkanie izb rolniczych
Współpraca samorządów - partnerstwem w Europie
Temat miesiąca
Dzień Ziemi
Z historii gminy
Zdążyć przed Florianem. - OSP Borzęcin Duży, OSP Stare Babice
Kultura | Oświata | Sport
Królem być - parę słów o "Teatrze Rodziców"
Minął czas na patriotyzm?
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Błoniu
Gminny Przegląd Taneczny
JPII/B16 blisko Babic
Szczypiorniści z sukcesami
Zdrowo i śpiewająco - o udzialne naszych w Powiatowym Konkursie Piosenki
Powiatowy Konkurs Muzyczny
Uczniowski Nobel
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Okładka Gazety
Gazeta Babicka 05/2006

Z sesji Rady Gminy

XXXVII Sesja Rady Gminy odbyła się 27 kwietnia br.

Na wstępie Przewodniczący Rady Gminy przedstawił informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym. Odczytał także pismo od Naczelnika Urzędu Skarbowego skierowane do Rady Gminy o następującej treści:

"Zgodnie z dyspozycją art. 24h ustawy z dnia 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 Nr 142 poz. 1591 oraz 2002 r. Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558. Nr 113 poz. 984 i Nr 1 53 poz. 1271 z późno zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany w uzupełnieniu pisma z dnia 12.01.2006 znak 1433/PDL/412-234/06 przekazuje dodatkowe informacje dotyczące sprawozdania z analizy danych zawartych w oświadczeniu majątkowym Radnego Gminy Stare Babice Pana Tadeusza Chudeckiego.
Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego, po analizie materiałów złożonych przez podatnika na okoliczność poniesionych w 2004 r. wydatków oraz wykazanych źródeł przychodów, organ podatkowy uznał że wysokość wydatków w zestawieniu z przychodami nie uzasadnia ustalenia zobowiązania w podatku dochodowym z tytułu przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. W toku postępowania stwierdzono, że wzrost majątku w 2004 r. zadeklarowany przez Tadeusza Chudeckiego w oświadczeniu majątkowym znajduje uzasadnienie w przychodach wykazanych w trakcie postępowania podatkowego. W związku z powyższym postępowanie podatkowe umorzono.
Składając oświadczenie majątkowe za rok 2004 Pan Tadeusz Chudecki nie wykazał w części VIII tegoż oświadczenia innych, źródeł dochodu, których istnienie udokumentował dopiero w postępowaniu podatkowym.
Jednocześnie Naczelnik tutejszego Urzędu Skarbowego zwraca uwagę, że zgodnie z przepisami art. 24h ust. 6 i 7 pierwszoplanowa rolę w procesie analizy oświadczeń majątkowych pełnią osoby, którym złożono oświadczenie majątkowe w tym wypadku, zgodnie z art. 27h ust. 3 pkt 1 przewodniczący rady gminy. Urząd Skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie majątkowe jest podmiotem. któremu również przysługują wskazane w ustawie kompetencje do analizy.
W przedmiotowej sprawie bezsporne jest, że wnikliwa analiza oświadczenia wskazanego radnego za rok 2004 oraz za wcześniejsze lata poczyniona przez Przewodniczącego Rady Gminy Stare Babice, mogła doprowadzić jedynie do tożsamych z Urzędem Skarbowym wniosków. Pozwoliłaby również na wcześniejsze wyjaśnienie wątpliwości z radnym gminy odnośnie złożonego oświadczenia".


Przewodniczący w dalszej części wystąpienia poinformował o przekazaniu Prezesowi Regionalnej Izby Obrachunkowej wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy. Udzielił także odpowiedzi Przewodniczącemu Klubu Radnych "Wspólnota" na zapytanie złożone na sesji w dniu 23 marca br.
Oświadczył, że w związku z umorzeniem postępowania podatkowego przez Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany, nie zamierza informować prokuratury o podejrzeniu dokonania przestępstwa przez radnego Pana Tadeusza Chudeckiego.
Przewodniczący otrzymał także dwie uchwały Składu Orzekającego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie w sprawie opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Stare Babice sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2005 rok oraz w sprawie zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Stare Babice dotyczącego udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.
W kolejnym punkcie sesji Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym. Wśród najważniejszych spraw wymienił: podpisanie aktu notarialnego w sprawie zakupu nieruchomości pod Stację Uzdatniania Wody w Borzęcinie Małym, kolejną turę negocjacji z przedstawicielami ZTM w sprawie usprawnienia komunikacji w naszej gminie, a także zorganizowanie narady dotyczącej problemów technicznych związanych z modernizacją drogi wojewódzkiej nr 580. Wójt Gminy odbył ponadto narady z: Komendantem Powiatowym Policji dotyczące bezpieczeństwa w gminie, a także z przedstawicielem GDDKiA w sprawach związanych z budową dróg krajowych przebiegających przez tereny gminy. Wójt poinformował radnych, że wniosek złożony do tzw. funduszu norweskiego o dofinansowanie programu rekreacji dziecięcej w Borzęcinie Dużym został zakwalifikowany do realizacji i w ostatecznym rankingu znalazł się na 5 miejscu wśród 22 wniosków, które wybrano do dofinansowania. Ogółem złożono 37 wniosków. Podał przykłady naszych konkurentów: pierwsze miejsce uzyskał wniosek dotyczący kompleksowej informatyzacji systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce (Instytut Hematologii i Transfuzjologii Białystok), drugie miejsce - Utworzenie Centrum Telekonsultacji TeleInterMed (Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego), trzecie Rozwój Usług Edukacyjnych i Rehabilitacyjnych w Ośrodku "Radość życia"(Cari-tas Diecezji Sandomierskiej), czwarte-Zespół Otwartych Obiektów Sportowo-Rekreacyjnych w Grodzisku Wielkopolskim (Gmina Grodzisk Wielkopolski). Jak widzimy tylko o jedną pozycję wyprzedził gminę Stare Babice podobny projekt o podobnym charakterze, trzy pierwsze mają dużo większy ciężar gatunkowy.
Wartość naszego projektu wg szacunków wynosi 6420 tys. zł, kwota dofinansowania - 5457 tyś. zł.
W kolejnym punkcjie sesji radny Tadeusz Chudecki przekazał Przewodniczącemu Rady Gminy pismo przewodnie do Klubu Radnych "Wspólnota", w którym domaga się przeprosin od Klubu Radnych, na łamach "Gazety Babickiej".
Radny otrzymał na to odpowiedź radnego Henryka Kuncewicza , który udowodnił Tadeuszowi Chudeckiemu pomyłkę w deklaracji majątkowej zaznaczając przy tym, że cieszy się z pozytywnego wyjaśnienia całej tej sytuacji. Dodał również , że wniosek z powyższego jest jeden - ludzie popełniają błędy i sam radny Chudecki przekonał się o tym , że nie jest nieomylny.
- W związku z tym to właśnie radny Chudecki powinien przeprosić za spowodowanie zamieszania podczas obrad Rady Gminy i jednocześnie podziękować nie tylko Klubowi Radnych, ale i Urzędowi Skarbowemu, za znalezienie i wyjaśnienie jego niedopatrzenia w oświadczeniu majątkowym - powiedział radny Kuncewicz.
Następnym punktem sesji było sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za rok 2005. Kierownik GOPS Alicja Napurka poinformowała, że sprawozdanie omawiane było na wspólnym posiedzeniu komisji i dodała, że na uwagę zasługują sprawy związane ze świadczeniami rodzinnymi, których ilość jeszcze wzrośnie, gdyż od 1 września br. do GOPS przejdą świadczenia ze wszystkich zakładów pracy, władze lokalne będą zatem jedynym płatnikiem świadczeń rodzinnych i zasiłków.
W kolejnym punkcie sesji radni zajęli się rozpatrzeniem sprawozdania z wykonania budżetu gminy Stare Babice za rok 2005. Wójt odczytał opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącą sprawozdania z wykonania budżetu. Skład Orzekający RIO pozytywnie zaopiniował wykonanie budżetu Gminy Stare Babice kierując się zasadą wynikającą z przepisów ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych. W tym punkcie obrad Przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Waldemar Szelenbaum odczytał wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi z tytułu wykonania budżetu gminy za rok 2005.
Uchwała w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy Stare Babice w 2005 roku oraz udzielenia Wójtowi gminy Stare Babice absolutorium z tego tytułu podjęta została w głosowaniu jawnym 12 głosami "za", przy 2 głosach "przeciwnych", przy obecności 14 radnych.
Wójt poinformował, że budżet 2005 r. był najtrudniejszym w historii gminy, trudności sprowadzały się do tego, że pewne zaplanowane kwoty zostały przesunięte w czasie. Zaplanowane prace, które powinny być wykonane na przestrzeni dwóch lat budżetowych, musiały zostać wykonane na przestrzeni półtora roku. Wiekszość z nich skumulowała się głównie w obecnym roku budżetowym i z jego końcem zostanie wykonana. Wójt podziękował radnym za obiektywność oceny przy udzielaniu absolutorium.
W kolejnym punkcie sesji radni podjęli uchwałę w sprawie przedłużenia obowiązywania dotychczasowych taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w gminie Stare Babice na okres do 31 maja 2007 r. Warto zauważyć, że Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne kolejny rok z rzędu nie występuje o waloryzację taryf za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Stale natomiast pogarszają się warunki sprzedaży i świadczeń usług, na które ma wpływ inflacyjny wzrost cen energii - głównego składnika kosztów prowadzenia działalności. Wzrosły ponadto ceny wody kupowanej z MPWiK z Warszawy oraz gminy Leszno. Obecna sytuacja jest potwierdzeniem wcześniejszych deklaracji Eko-Babic, mówiących o tym, że jeśli przedsiębiorstwo zostanie wyposażone w odpowiedni kapitał i stworzone zostaną minimalne należyte warunki do jego funkcjonowania, to należy się spodziewać w najbliższych latach stabilizacji taryf.
Kolejne uchwały podjęte przez radnych na kwietniowej sesji dotyczyły m.in.: nabycia gruntów przeznaczonych pod drogę, gruntów pod rozbudowę oczyszczalni ścieków i poszerzenie dróg gminnych, sprawy zamiany nieruchomości położonych we wsi Latchorzew i Stare Babice, a także nadania nazw ulicom, położonym we wsi Stare Babice, Latchorzew i Babice Nowe. Ostatnia uchwała dotyczyła zmian w budżecie gminy.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy