Dzisiaj jest piątek 29 marca 2024 r. imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Kiedy będzie droga? - Rozmowa z Markiem Choińskim, dyrektorem ZDW w Grodzisku Mazowieckim
Z sesji Rady Gminy
Wieloletni plan inwestycyjny - prace rozpoczęto
Oczyszczalnia na półmetku!
Wolontariusz z pomocą bliĄnim
Australia jest już czysta, teraz czas na Polskę - rozmowa z Mirą Stanisławską-Meysztowicz
Spotkanie izb rolniczych
Współpraca samorządów - partnerstwem w Europie
Temat miesiąca
Dzień Ziemi
Z historii gminy
Zdążyć przed Florianem. - OSP Borzęcin Duży, OSP Stare Babice
Kultura | Oświata | Sport
Królem być - parę słów o "Teatrze Rodziców"
Minął czas na patriotyzm?
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Błoniu
Gminny Przegląd Taneczny
JPII/B16 blisko Babic
Szczypiorniści z sukcesami
Zdrowo i śpiewająco - o udzialne naszych w Powiatowym Konkursie Piosenki
Powiatowy Konkurs Muzyczny
Uczniowski Nobel
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Okładka Gazety
Gazeta Babicka 05/2006

Wieloletni Plan Inwestycyjny
- prace rozpoczęto


Pod koniec marca br. odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące opracowania Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Gminy Stare Babice na lata 2006-2013. W spotkaniu uczestniczyli: eksperci z SGH dr Jacek Sielak i dr Marek Ziółkowski, przedstawiciele władz gminy, Jolanta Pieńkowska - kierownik Referatu Rozwoju Gminy (koordynująca opracowanie dokumentu), sołtysi oraz pracownicy organizacji pozarządowych.

Plan Inwestycyjny jest praktycznym dokumentem służącym do bieżącego zarządzania inwestycjami gminnymi. Określa terminy ich realizacji w perspektywie kilku lat. Plan ułatwia pracę Wójtowi Gminy jako organowi wykonawczemu, służbom samorządowym, a także Radzie Gminy. Planuje się, że dokument zostanie opracowany w ciągu 3 miesięcy. Radni nowej kadencji, po jesiennych wyborach, otrzymają zatem plan inwestycyjny narzucający im określoną dyscyplinę przy uchwalaniu gminnego budżetu.
Planu nie można opracowywać jedynie za pośrednictwem ekspertów zewnętrznych, dokument ten musi wynikać bowiem z autentycznych potrzeb mieszkańców gminy. Plan będzie istotny zarówno dla samych mieszkańców, ze względu na informacje dotyczące inwestycji, jak i dla podmiotów gospodarczych, które będą chciały na terenie gminy zlokalizować swoją działalność. Dokument będzie również stanowić podstawę do racjonalnego wydatkowania publicznych pieniędzy. Stanie się już niebawem wymaganym załącznikiem przy ubieganiu się o środki zewnętrzne do współfinansowania inwestycji z Unii Europejskiej lub przy pomocy, kredytów bankowych.
Jak podkreślali eksperci, prace nad tym dokumentem wymagają określonej metodologii działania. Pierwszy etap to zgłaszanie wniosków inwestycyjnych przez mieszkańców gminy i władze samorządowe. Stanowią one podstawę do sporządzenia pierwszej (roboczej) wersji planu inwestycyjnego, po przedstawieniu której nastąpi kolejny etap konsultacji, wnoszenia uwag, poprawek i uzupełnień.
Podczas przedstawiania wersji roboczej dokumentu eksperci określą możliwości finansowania zaproponowanych inwestycji. Łatwo jest bowiem składać różnorodne wnioski, ale samorząd musi jednak działać w określonych realiach budżetu i możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Eksperci określą zatem jakimi kwotami Gmina może dysponować na inwestycje w poszczególnych latach obowiązywania planu- tak, aby nie stracić zdolności kredytowej czy płynności finansowej.
Rozpatrując wszystkie powyższe czynniki, pracując nad tym dokumentem dojdziemy wreszcie do najbardziej newralgicznego momentu, kiedy trzeba będzie wybrać z katalogu zgłoszonych propozycji, te, które mają szansę być zrealizowane. Pozostałe wnioski będą musiały czekać na środki finansowe. Podchodząc odpowiedzialnie do zagadnienia opracowania planu, trzeba będzie przeprowadzić odpowiednią ilość konsultacji społecznych, która umożliwi stworzenie ostatecznej wersji dokumentu, stanie się on wtedy przedmiotem obrad Rady Gminy i to ona podejmie decyzję o jego uchwaleniu, a co za tym idzie o realizacji zawartych w nim wniosków inwestycyjnych. Podczas spotkania określono czas na zbieranie wniosków inwestycyjnych - do końca kwietnia. W maju natomiast powinna być opracowana pierwsza wersja robocza planu i wyznaczone kolejne spotkanie konsultacyjne.
Plan opracowany na lata 2007-2013, będzie pokrywał się z okresem budżetowym UE. Warto jednak zaznaczyć, że jest to dokument otwarty i jak go określili eksperci tzw. plan kroczący. W tych gminach, w których obowiązuje od lat, co roku następuje jego weryfikacja, wprowadza się uzupełnienia i poprawki. Działania te następują przed złożeniem przez Wójta prowizorium budżetowego do Rady Gminy.
Plan nie jest zatem sztywnym dokumentem, w pełni obligatoryjnym na wyznaczony okres obowiązywania. Jeśli samorząd wystąpi np. o środki finansowe do UE na współfinansowanie jakiegoś zadania, a zapisano je wcześniej w planie i nie uda się ich otrzymać, można wtedy podjąć decyzję o tym, czy zrezygnować z danej inwestycji, czy do jej realizacji przesunąć środki z innego zadania.
Przy opracowaniu planu istotne jest również uwzględnienie uwarunkowań zewnętrznych. Mogą być nimi np. porozumienia z innymi samorządami oraz dyrektywy unijne, które będą nas już wkrótce obowiązywały. Jedna z nich dotyczy np. problematyki wodno-ściekowej: jeśli chodzi o budowę wodociągów w systemie zbiorczym okres dostosowawczy Polski kończy się w 2010 r., a w segmencie dotyczącym kanalizacji w 2015 r.
Analizując plany przyjęte w wielu polskich gminach, można stwierdzić, że ich szkieletem są zagadnienia dotyczące budowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej. Na pozostałe inwestycje brak przeważnie środków i stanowią one uzupełnienie wymienionych dwóch segmentów.
Na zakończenie spotkania informacyjnego rozdano przybyłym dwa typy formularzy do wpisywania wniosków inwestycyjnych. Formularz 1a dla osób z grona kadry kierowniczej i władz gminy - zorientowanych w problematyce inwestycji i ich kosztorysów, oraz formularz uproszczony 1b dla sołtysów, mieszkańców i przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Będziemy Państwa informować o aktualnych postępach prac przy opracowywaniu planu. 18 maja br. składano jeszcze kolejne wnioski inwestycyjne, a prezentacja wersji roboczej dokumentu przewidziana została dla radnych naszej gminy w pierwszych dniach czerwca.

bs.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy