Dzisiaj jest wtorek 23 kwietnia 2024 r. imieniny Ilony, Jerzego, Wojciecha
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Kiedy będzie droga? - Rozmowa z Markiem Choińskim, dyrektorem ZDW w Grodzisku Mazowieckim
Z sesji Rady Gminy
Wieloletni plan inwestycyjny - prace rozpoczęto
Oczyszczalnia na półmetku!
Wolontariusz z pomocą bliĄnim
Australia jest już czysta, teraz czas na Polskę - rozmowa z Mirą Stanisławską-Meysztowicz
Spotkanie izb rolniczych
Współpraca samorządów - partnerstwem w Europie
Temat miesiąca
Dzień Ziemi
Z historii gminy
Zdążyć przed Florianem. - OSP Borzęcin Duży, OSP Stare Babice
Kultura | Oświata | Sport
Królem być - parę słów o "Teatrze Rodziców"
Minął czas na patriotyzm?
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Błoniu
Gminny Przegląd Taneczny
JPII/B16 blisko Babic
Szczypiorniści z sukcesami
Zdrowo i śpiewająco - o udzialne naszych w Powiatowym Konkursie Piosenki
Powiatowy Konkurs Muzyczny
Uczniowski Nobel
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Okładka Gazety
Gazeta Babicka 05/2006

Oczyszczalnia na półmetku!

Pod koniec kwietnia odwiedziliśmy obiekty oczyszczalni ścieków w Starych Babicach. Cały teren oczyszczalni jest obecnie wielkim placem budowy. Inwestycja imponuje rozmachem, ale co najważniejsze, wykonano już 50% wszystkich robót. Wrześniowe terminy zakończenia rozbudowy powinny zatem zostać dotrzymane.

rys.1Chyba nikt z mieszkańców gminy nie zdawał sobie sprawy z tego, że na terenie oczyszczalni powstaje reaktor, co prawda nie atomowy, a biologiczny, ale zawsze jest! W nim to właśnie rozpoczyna się proces oczyszczania ścieków (fot.1). Wysokość ściany reaktora (widać zbrojenie stalowe) wynosi prawie 6m! Z tego miejsca ścieki będą przepływać do osadnika wtórnego (fot.2, widać fundamenty i początek budowy ścian),rys.2 gdzie nastąpi oddzielenie czystych wód pościekowych od osadu, na zasadzie sedymentacji (osadzanie się pod wpływem siły ciężkości).
Oczyszczona woda wypływająca z osadnika wtórnego za pośrednictwem filtra piaskowego i zbiornika retencyjnego zostanie odprowadzana do rowu Z-7 i popłynie dalej do Puszczy Kampinoskiej.
rys.3Osad, o którym wspominaliśmy wcześniej, zostanie odprowadzany do ciągu odwadniającego i komory stabilizacji, w której pozbawia się go przykrego zapachu. Końcowym elementem odwadniania osadu jest prasa (fot. 3)- najdroższe jednostkowo urządzenie oczyszczalni (pond 500 tys. zł). Osad po sprasowaniu trafi do wiaty składowania (fot. 4) - później może służyć do produkcji nawozu. rys.4Urządzenie przypominające odwróconą rakietę to tzw. piaskownik, jest to początkowy element oczyszczania ścieków. Wpływają do niego nieczystości wprost z terenu gminy. Uzyskują tam ruch wirowy, dzięki czemu oddziela się od nich piasek, który następnie wypłukuje się w separatorze piasku, a ścieki trafiają dalej do oczyszczania.
Codziennie na budowie pracuje ponad 100 osób - od godz. 7:00 do 19:00. Prace realizowane są w czynnym obiekcie oczyszczalni, co nastręcza wielu kłopotów, dlatego też codziennie uzgadniane są kolejne działania, a co tydzień odbywają się tzw. koordynacje - zebrania pracowników biura inżyniera kontraktu -nadzorującego prace w imieniu Gminy, z udziałem wszystkich wykonawców i pracowników Eko-Babic. Kilka razy dziennie pracownicy oczyszczalni dokonują obchodów całego obiektu.
Jak zapewnił nas prezes GPK "Eko-Babice" Paweł Turkot - urządzenia, w które wyposażana jest oczyszczalnia są najlepszymi, jakie można kupić w Polsce, a przyjęte rozwiązania konstrukcyjne, to wynik konsultacji przeprowadzanych w najnowszych obiektach tego typu i efekt własnych doświadczeń. Po zakończeniu rozbudowy w Babicach powstanie jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni w kraju.
Obecnie oczyszczalnia przetwarza w ciągu doby co najmniej 1.500 m3 ścieków, mimo że zaprojektowana była na 1200 m3, po modernizacji jej wydajność wzrośnie do 3 tys. m3 na dobę , z możliwością dalszego powiększenia.

Ben





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy