Dzisiaj jest sobota 20 kwietnia 2024 r. imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Kiedy będzie droga? - Rozmowa z Markiem Choińskim, dyrektorem ZDW w Grodzisku Mazowieckim
Z sesji Rady Gminy
Wieloletni plan inwestycyjny - prace rozpoczęto
Oczyszczalnia na półmetku!
Wolontariusz z pomocą bliĄnim
Australia jest już czysta, teraz czas na Polskę - rozmowa z Mirą Stanisławską-Meysztowicz
Spotkanie izb rolniczych
Współpraca samorządów - partnerstwem w Europie
Temat miesiąca
Dzień Ziemi
Z historii gminy
Zdążyć przed Florianem. - OSP Borzęcin Duży, OSP Stare Babice
Kultura | Oświata | Sport
Królem być - parę słów o "Teatrze Rodziców"
Minął czas na patriotyzm?
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej w Błoniu
Gminny Przegląd Taneczny
JPII/B16 blisko Babic
Szczypiorniści z sukcesami
Zdrowo i śpiewająco - o udzialne naszych w Powiatowym Konkursie Piosenki
Powiatowy Konkurs Muzyczny
Uczniowski Nobel
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Okładka Gazety
Gazeta Babicka 05/2006

Spotkanie izb rolniczych

W dzień Św. Izydora Oracza (10 maja) - patrona rolników w UG w Starych Babicach odbyło się spotkanie izb rolniczych z terenu naszego powiatu. Oprócz przedstawicieli władz samorządowych poszczególnych gmin i powiatu uczestniczyli w nim wicewojewoda mazowiecki Cezary Pomarański, prezes Mazowieckiej Izby Rolniczej Wiktor Szmu-lewicz, a także Jan Krzysztof Ardanowski podsekretarz stanu w MRiRW. Nie zabrakło również członków izby rolniczej z naszej gminy: Sławomira Skorupskiego i Heronima Marczaka. Spotkanie prowadziła przewodnicząca Rady Powiatowej MIR Zofia Rutkowska.

Podczas zebrania omawiano zagadnienia dotyczące opłacalności produkcji rolnej, a także perspektywy polskiego rolnictwa i kierunki jego rozwoju. Celem obecnego rządu jest zapewnienie warunków do utrzymania jak największej ilości gospodarstw rolnych na polskiej wsi. Należy jednak doprowadzić do zróżnicowania źródeł ich dochodów. Grupa gospodarstw wielkotowarowych musi wypracować lepsze powiązania z rynkiem i odbiorcami produktów rolnych poprzez kontrakty i gwarancje. Również dla mniejszych gospodarstw będzie miejsce na rynku, powinny one łączyć się w grupy producenckie. Pomoże w tym nowelizacja ustawy znosząca podwójne opodatkowanie, a także wielokierunkowe działania przygotowywane przez rząd.
W Ministerstwie Rolnictwa opracowuje się projekt systemu dotyczącego wytwarzania energii odnawialnej w oparciu o produkcję rolniczą. Zagadnienie to będzie dotyczyć biopaliw, biogazu, biomasy itp. - Przez weto prezydenta Kwaśniewskiego zmarnowano 4 lata, a nasi sąsiedzi w tym czasie rozwijali rynek energii odnawialnej - mówił Jan Krzysztof Ardanowski. - Ci, którzy w Polsce blokowali sprawę biopaliw, dziś są przygotowani kapitałowo do przejęcia tego rynku, a nam chodzi o to, aby powstawały małe przedsiębiorstwa z udziałem rolników i gmin.
Ustawa o biopaliwach zapewni obligatoryjnie biodomieszkę do paliw w ilości od 1,5 do 5%. Biopaliwa będą mogły produkowaćrównież cukrownie, wiele osób znajdzie tam miejsce pracy. Kolejnymi kierunkami, które będą się rozwijać w ciągu najbliższych lat przy wsparciu środków z UE są: ekologiczna produkcja żywności, a także przetwórstwo żywności w gospodarstwach rolnych, które będzie mogło być połączone z ideą "produktów regionalnych" i agroturystyką. W tym celu należy jednak zmniejszyć obecne wymagania weterynaryjne i sanitarne, które są dziś w Polsce dużo ostrzejsze niż w zachodnich państwach UE. Szukuje się zatem wiele zmian ustawowych, które powinny uprościć procedury działalności gospodarczej i doprowadzić do ożywienia rynku na wsi poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i dopływ środków na tzw. mikroprzedsiebiorstwa. Planowana jest ponadto zmiana ustawy o doradztwie rolniczym, która ma połączyć odr-y z izbami rolniczymi.
Spraw do rozwiązania w rolnictwie jest wiele. Złożyły się na to wieloletnie zaniedbania, a także przemiany na rynku pracy. Dziś wielu gospodarzy musi z konieczności posługiwać się siłą roboczą zza wschodniej granicy, bo mimo bezrobocia Polaków trudno znaleźć do prac sezonowych w rolnictwie. Podczas spotkania postulowano, aby również i ta kwestia znalazła odpowiednie rozwiązanie ustawowe legalizujące pracę osób zza wschodniej granicy Polski. Wieś jest doskonałym miejscem do mieszkania, wiedzą o tym doskonale ludzie z Warszawy przeprowadzający się ze stolicy do naszej gminy. Chodzi jeszcze 0 to, aby na wsiach powstawały miejsca pracy, aby można było odwrócić ogólnopolską tendencję pustoszenia polskiej wsi i wyjazdu młodzieży w poszukiwaniu pracy do dużych miast i poza granice Polski. Spotkanie w Babicach daje nadzieję, że wreszcie rozpoczną się działania zmieniające te niekorzystne tendencje. Oby były zapowiedzią przyszłości, a nie tylko miłymi obietnicami.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy