Z sesji Rady Gminy
XXXVIII Sesja Rady Gminy Stare Babice odbyła się 1 czerwca br.
Na początku obrad Przewodniczący Rady przedstawił informację o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyj-nym. Wśród nich znalazły się zagadnienia dotyczące sposobu i wyników głosowania uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy, a także uzyskanie pozytywnej opinii RIO, dotyczącej możliwości spłaty zaciągniętej przez Gminę pożyczki w kwocie 1.000.000 zł.
W kolejnym punkcie sesji sprawozdanie z działalności w okresie międzysesyjnym przedstawił Wójt Gminy. Wśród najważniejszych spraw wymienił: uczestnictwo w kolejnej naradzie poświęconej omówieniu problemów technicznych związanych z modernizacją drogi wojewódzkiej nr 580, w której główny nacisk położono na brak należytego postępu robót w stosunku do przyjętego harmonogramu. Wójt odbył również narady: z przedstawicielami ARiMR w sprawie możliwości rozwoju placówki Agencji w Wojcieszynie, z twórcami Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, z przedstawicielami MPO i firmy ECO2 odnośnie problemów związanych z rekultywacją i odgazowaniem Wysypiska Radiowo, a także z Komendantem Powiatowym Policji w sprawie bezpieczeństwa w naszej gminie. Wójt poinformował również zebranych o przyznaniu naszemu samorządowi odznaczenia przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych- jest to medal im. Franciszka Stefczyka. W ten sposób doceniono współpracę UG ze Spółdzielczym Bankiem Ogrodniczym w Warszawie. Wójt podczas swojego wystąpienia przekazał także informację, która ucieszy zapewne wielu mieszkańców gminy.
- Dziś ruszyła nowa linia autobusowa - 729 z pętli Górczewska do Stanisławowa i Mariewa, a następnie do Wólki, Wiktorowa i Wyględów, skąd autobus powracać będzie przez Borzę-cin na pętlę przy ul. Górczewskiej. Niebawem czeka nas jeszcze uruchomienie linii 730, co będzie się wiązało ze zmianą trasy linii 712, ale w tym celu musimy najpierw przebudować jedno ze skrzyżowań- powiedział Wójt Gminy.
W następnym punkcie sesji głos zabrał Gminny Komendant Ochrony Przeciwpożarowej st. kpt. Michał Starnowski, który przedstawił zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową gminy za rok 2005.
Warto zauważyć, że w ub. roku strażacy na terenie naszej gminy brali udział w 206 akcjach ratowniczo-gaśniczych. OSP ze St. Babic wyjeżdżała do akcji 146 razy, a OSP z Borzęcina Dużego- 70 razy. Kontrole dokonywane przez komisje z Komendy Powiatowej PSP w naszych jednostkach nie wykazały żadnych nieprawidłowości w ich przygotowaniu do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Kontrolujący zasugerowali dodatkowe wyposażenie jednostek w sprzęt gaśniczy i ratownictwa drogowego, a także doposażenie OSP Borzęcin w ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Natomiast zarządy OSP powinny zatroszczyć się o pozyskanie nowej kadry do jednostek w celu wyeliminowania wyjazdów do zdarzeń niepełnymi zastępami.
Zgodnie z porządkiem obrad, w dalszej części sesji omówiono zagadnienia związane z bezpieczeństwem publicznym na terenie gminy. Głos w tej sprawie zabrał Adam Karpiński - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji. Radni zostali poinformowani o tym, że w pierwszych 5 miesiącach 2006 roku w Komendzie Powiatowej wszczęto 324 postępowania, a w analogicznym okresie poprzedniego roku było ich 249, nastąpił zatem wzrost przestępczości o 30%, wzrosła również wykrywalność, obecnie wynosi ona 63,9 % (54 % w ub.r.). Zanotowano ponadto wzrost przestępstw o charakterze kryminalnym, w tym roku było już 139 takich zdarzeń (112 w ub.r.), ich wykrywalność plasuje się na poziomie 46,2%, (29,5% w ub.r.) Wzrosła również liczba przestępstw przeciwko mieniu - 115 w br. (107 ub.r.), ich wykrywalność wynosi obecnie 35%, ( 33% w ub.r.). Niepokojąca jest również statystyka dotycząca osób prowadzących pojazdy po spożyciu alkoholu - sekcja ruchu drogowego i sekcja prewencji KPP zatrzymała w tym roku już 168 nietrzeĽwych kierowców.
Po przedstawieniu tych niepokojących danych na sali toczyła się dyskusja na temat możliwości poprawy bezpieczeństwa w naszej gminie. Pomimo jednak poprawy warunków pracy funkcjonariuszy w naszym powiecie, policja nadal dysponuje skromnymi środkami. Adam Karpiński poinformował radnych, że na terenie gminy pracuje 3 dzielnicowych, którzy 75% czasu pracy spędzają w terenie, ich zadaniem jest w głównej mierze rozmowa z obywatelami. Jeżeli dochodzi do jakiegoś zdarzenia, na miejsce wysyłani są policjanci z sekcji kryminalnej, którzy zwracają uwagę mieszkańców na problemy bezpieczeństwa. Zdarza się również, że pokrzywdzeni nie są zainteresowani współpracą z policją.
W dalszej części obrad radni podjęli uchwały: w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od kontroli przez Komisję Rewizyjną (transakcji związanej ze sprzedażą działki pod WSSE), w sprawie nabycia gruntów przeznaczonych pod ulicę Chopina we wsi Blizne Jasińskiego oraz gruntów przeznaczonych pod ciąg pieszo-jezdny we wsi Stare Babice, a także gruntów we wsi Klaudyn, przeznaczonych pod poszerzenie drogi gminnej - ulicy Jana Kiepury. Podjęto ponadto uchwałę w sprawie sprzedaży nieruchomości gruntowej położnej we wsi Klaudyn na rzecz jej użytkownika wieczystego.
Kolejny punkt sesji dotyczył uchwały zmieniającej fragment miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego wschodniej części Gminy Stare Babice w zakresie części wsi Janów.
Kierownik Referatu Architektury Kazimierz Steć, omawiając projekt tego dokumentu, poinformował, że plan przeszedł całą niezbędną procedurę, podlegał konsultacjom społecznym i posiada wszelkie uzgodnienia z władzami państwowymi. Dokument jest zgodny z poprzednim Studium Gminy. Wyznaczono w nim trzy obszary wymagające scaleń, ze względu na kształt istniejących nieruchomości.
Następnie radni zajęli się zagadnieniem Studium dotyczącego uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Stare Babice. Również w tym punkcie sesji Kierownik Referatu Architektury omówił projekt uchwały.
Studium uległo całkowitej zmianie w stosunku do Studium uchwalonego w 1997 r. Konieczność zmian wynikła z nowelizacji niektórych planów miejscowych, ponieważ ich realizacja została wstrzymana poprzez zmianę ustawy
o planowaniu przestrzennym. Nowa ustawa nakłada na samorządy wymóg całkowitej zgodności planów miejscowych ze
Studium Gminy, nie można zatem realizować dotychczasowych planów dla Koczarg Starych, Wierzbina i Wojcieszyna.
Studium wytycza kierunki rozwoju gminy, stanowi podstawę do bilansowania potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej i społecznej, wskazuje miejsca poszczególnych typów zabudowy, terenów chronionych, wartości kulturowych, archeologicznych, krajobrazowych, wyznacza ponadto podstawowe układy komunikacyjne.
Większość uwag, jakie wpłynęły odnośnie Studium, została uwzględniona. Pojawiły się jednak również protesty. Jeden z nich zgłosiła przedstawicielka Mariana Okręglickiego, nowego właściciela działki na terenach powojskowych położonych w Lesie Bemowskim, którego uwagi do projektu Studium nie zostały uwzględnione. Pani pełnomocnik zarzuciła również niezgodność projektu dokumentu z niektórymi aktami prawnymi.
Kazimierz Steć, odpowiadając na jej zarzuty, stwierdził, że wszystkie wnioski były skrupulatnie rozpatrywane. Kilka z nich zawierało kontrowersyjne kwestie, sprzeczne z polityką przestrzenną gminy. Sprawa wywierania presji na samorząd, aby w środku kompleksu leśnego wyznaczać tereny pod inwestycje, jest bardzo poważną kwestią. Zmiana właściciela terenu nie musi jednak w tym przypadku oznaczać zmiany przeznaczenia terenu, w innym razie mogłyby zrodzić się podejrzenia co do prawidłowości działań podejmowanych przez nas - powiedział kierownik Steć. Pozostałe zarzuty odnoszą się do zagadnienia władztwa planistycznego Rady Gminy i do prawa określania polityki przestrzennej. Nie ma takiego nakazu aby gmina wprowadzała złe ustalenia tylko dlatego, że nalega na to nowy właściciel terenu - stwierdził na zakończenie.
W tej sprawie wypowiedziała się również radna Agnieszka Matuszewska, przytaczając artykuł, dotyczący działki nr 180 położonej we wsi Janów, który ukazał się 27 kwietnia 2006 r. w "Rzeczpospolitej" Już w pierwszych słowach tego artykułu pt. "Hotele na schronach" stwierdzono , że "działkę szacowaną na niemal 8 mln zł inwestor kupił za... 960 tys. zł".
Kwestię tę podsumował sołtys Zielonek Parceli Stanisław Lesisz, stwierdzając, że teren ten należy ze wszystkich sił chronić, a o całej sprawie powiadomić ministra Ziobro...
Ostatecznie projekt uchwały w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Stare Babice przyjęty został 13 głosami "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w obecności 14 radnych.
Pod koniec sesji radni przyjęli jeszcze następujące uchwały: w sprawie utworzenia stałych obwodów do głosowania (liczbę obwodów zwiększono z 6 do 7), w sprawie wynagrodzenia Wójta Gminy Stare Babice i w sprawie zmian w budżecie gminy w roku 2006.
Ostatnim punktem sesji (nie licząc oczywiście interpelacji i zapytań do radnych) było rozpatrzenie skargi radnego Tadeusza Chudeckiego.
Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że 23 maja br. wpłynęło do niego pismo Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej przekazujące wniosek radnego Chudeckiego w sprawie przeprowadzenia kontroli transakcji między Gminą Stare Babice a Fundacją "Innowacja". Wniosek Radnego zgodnie z Kodeksem Postępowania Administracyjnego zakwalifikowano jako skargę i skierowano do Komisji Gospodarczo-Finansowej z prośbą o wydanie opinii.
Następnie w tej sprawie głos zabrał Przewodniczący Komisji Gospodarczo-Finansowej, radny Stanisław Karpiński. Poinformował zebranych, że istotnie najpierw skarga wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która jednak jej nie rozpatrzyła z racji braku kompetencji w tym zakresie. Dlatego też skargę skierowano do Przewodniczącego Rady Gminy, a następnie za jego pośrednictwem do Komisji Gospodarczo-Finansowej. Skarga dotyczy przede wszystkim zarzutu radnego Chudeckiego pomawiającego władze gminy o niegospodarność w transakcji sprzedaży działki pod budowę Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej - Fundacji "Innowacja".
A oto podstawowe fakty ustalone przez komisję w tej sprawie:
Działka w latach 70-tych została wywłaszczona na rzecz Skarbu Państwa na cele edukacyjne, a w 1995 roku została skomunalizowana na rzecz gminy. Rada Gminy poprzedniej kadencji podjęła uchwałę w sprawie sprzedaży w drodze bezprzetargowej tej działki (która była już wówczas nieruchomością gminną) z udzieleniem bonifikaty- Fundacji Innowacja. Przed podpisaniem aktu sprzedaży prowadzone były rozmowy z Panią Elżbietą Kotowicz w sprawie zaspokojenia jej roszczeń dotyczących wywłaszczonej uprzednio nieruchomości. Właścicielka gruntu nie była zainteresowana zwrotem działki, która stanowiła niewielki fragment (5%) całej zbywanej nieruchomości, domagała się natomiast działki zamiennej lub odszkodowania. W rezultacie uzgodnień otrzymała odszkodowanie w wysokości 108.850 zł.
Komisja Gospodarczo-Finansowa w 2005 r. odbyła dwa posiedzenia związane z realizacją zobowiązania Fundacji Innowacja. Podczas drugiego posiedzenia przedyskutowno wszystkie warianty przedstawione przez Fundację, związane z inwestycją i udzieloną bonifikatą. W głosowaniu wybrano wariant mówiący o tym, że Fundacja "Innowacja" zwraca bonifikatę 60% udzieloną przez Gminę i realizuje obiekt w terminie dla siebie dogodnym". Powyższa opinia skierowana została do Wójta.
Wójt w 2006 r. podpisał porozumienie z Fundacją dotyczące zwrotu udzielonej bonifikaty wraz z rewaloryzacją. Fundacja wywiązała się ze wszystkich ustaleń. Podpisane porozumienie w sprawie zwrotu bonifikaty nie mogło odnosić się do wypłaconego odszkodowania ponieważ nie było związane bezpośrednio z transakcją sprzedaży całej nieruchomości. Odszkodowanie Pani Elżbiety Kotowicz zostało wypłacone z budżetu gminy, a do budżetu wpłynęły środki ze sprzedaży tej nieruchomości, a zatem trudno stwierdzić tu niegospodarność. Sprawa sprzedaży działki gminnej była przedmiotem kontroli w 2003 r. przez Komisję Rewizyjną oraz w 2004 r. przez Najwyższą Izbę Kontroli - nie stwierdzono niegospodarności.
Komisja, uwzględniając wszystkie powyższe fakty, oddaliła skargę radnego jako bezzasadną. W głosowaniu jawnym: 8 radnych - członków Komisji było za oddaleniem skargi, 1 radny-członek Komisji był przeciwny, ponadto 2 radnych nie będących członkami Komisji poparło jej stanowisko.
m.
Drodzy Czytelnicy! Mamy nadzieję, że przedstawiony opis sesji Rady Gminy, a zwłaszcza fragment dotyczący kwestii związanych z transakcją nabycia działki przez Fundację „Innowacja", rozwieje wszelkie plotki i kłamliwe informacje, które kolportowane są na terenie gminy przez jednego z radnych. Ludzie nieświadomie je powtarzają, nawet nie wiedząc, że ulegli manipulacji. Zostali „wkręceni", jak mówi młodzież. Podobne kłamstwa radny z Lipkowa wypowiada i pisze również na temat innych ważnych spraw, które dzieją się w gminie, a nawet o „Gazecie Babickiej".
Wszystkim, którzy rozgłaszają podobne treści, dedykujemy na wakacje jeszcze jedną sensacyjną historyjkę z tej serii: podobno powiedział niemowa głuchemu, że szczerbaty wygryzł włosy łysemu. Kto chce, niech powtarza, tylko po co?
|