Dzisiaj jest sobota 20 kwietnia 2024 r. imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Będzie nowa poczta
Inwestycia ruszyła - rozmowa z Pawłem Turkotem, prezesem GPK "Eko-Babice"
Z sesji Rady Gminy
Trudny problem odrolnień
Co nowego w spółce wodnej
Czy grozi nam surowa zima - prognoza "Eko-Radia"
Pieniądze dla rolników - dopłaty bezpośrednie i nie tylko
Temat miesiąca
Czym jest dla mnie ojczyzna? - zapytaliśmy najmłodszych mieszkańców naszej gminy
Mieszkańcy naszej gminy
Od 5 lat mamy "Czas dla Serca" - konferencja z okazji jubileuszu programu profilaktyki zdrowotnej
Kultura | Oświata | Sport
Jazz w Babicach - gościliśmy Trio Andrzeja Jagodzińskiego
Piękny ogród - fianł konkursu
O czym szumi jesienny wiatr? Wierdze seniorów
Światowy Dzień Pluszowego Misia - w babickim przedszkolu
Punkt Wspierania Integracji w Łubcu zaprasza
Legioniści w Podstawówce - do szkoły w Babicach przyjechali piłkarze I ligi
Bezpieczna gmina
Nie jedźmy na "podwójnym gazie"
Zabójca zatrzymany
Listy do redakcji
Co z tą młodzieżą.
Parę słów o właścicielach Babic

Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 11/2005

Czym jest dla mnie Ojczyzna?
Zapytaliśmy najmłodszych mieszkańców naszej gminy


Ojczyzna - słowo święte dla wielu Polaków. Słowo, które nieraz piszemy wbrew ortografii wielką literą. Słowo - symbol.
Dziś jakby trochę mniej ważne, trochę zapomniane... Cóż, żyjemy w wolnym kraju, mówimy bez strachu po polsku. Dla nas dziś jest to czymś oczywistym, że mieszkamy w Polsce na polskiej ziemi. Wywieszamy biało-czerwoną flagę (przynajmniej niektórzy) - czy zdajemy sobie sprawę, że za taki czyn 61 lat temu można było zostać zastrzelonym? Czy pamiętamy, że Polska zniknęła z mapy świata? Ilu ludzi musiało cierpieć, ilu zginąć, abyśmy dziś mogli cieszyć się z nieskrępowanej wolności, z polskości, abyśmy dziś mogli beztrosko nie pamiętać. Zagonieni sprawami codzienności, przystańmy choć na chwilę i oddajmy się historycznej refleksji. W szkołach naszej gminy przeprowadziliśmy sondę na temat rozumienia przez dzieci słowa Ojczyzna. Oto najciekawsze, wybrane odpowiedzi.


Uczniowie kl. VI ZSP z Borzęcina Dużego

Ojczyzna to kraj w którym się urodziłam i żyję ze swoją rodziną. Kocham ją bardzo. Jest piękna. Czuję się w niej bezpieczna i nie zamieniłabym jej na żadną inną.
Adrianna

Ojczyzną jest dla mnie mój kraj (moja ojczyzna), o którą trzeba dbać, chronić jej kultury, języka oraz o którą trzeba walczyć i bronić jej z całej siły.
Marcin

Dla mnie moja ojczyzna jest wszystkim, tu w Polsce się urodziłam i wychowałam i mam nadzieję, że ze swoim mężem o ile go będę miała, urodzę tu swoje dzieci i wychowam. Polska to najpiękniejszy kraj na całej ziemi. Ja miałam bardzo dużo szczęścia, że urodziłam się w Polsce, a nie w Rosji albo w Niemczech, wiec chcę żeby inni też mieli tyle szczęścia co ja.
Patrycja

Dla mnie Ojczyzna jest prawdziwym domem, w którym się naprawdę wychowałam i się uczę. O mojej Ojczyźnie uczę się historii, w której mnie nie było, ale zawsze pamiętam o tych, którzy bronili Polski.
(bez podpisu)

Moja Ojczyzna jest dla mnie schronieniem i domem. W niej przeżywam swoje smutki, szczęścia, gniew...Ojczyzna to takie schronisko, w którym każdy zbłąkany człowiek może znaleźć swoje miejsce. Kocham mój kraj i w życiu nie zamieniłabym go na inny.
(bez podpisu)

Moja ojczyzna jest normalna, ale prezydent jest okropny. Muszę dbać o język polski. Moja flaga jest biało- czerwona. Moja ojczyzna powinna stanieć.
(bez podpisu)

Uczniowie kl. III z Gimnazjum w Koczargach Starych

Ojczyzna to nasz dom, ziemia zamieszkana przez lud polski. Ojczyznę mamy tylko jedną i powinniśmy o nią dbać, kochać ją i szanować. Pamiętać trzeba o tym, że kiedyś tej Ojczyzny nie mieliśmy i powinniśmy się cieszyć z jej istnienia. W pojęcie Ojczyzny wchodzą także wszystkie wydarzenia historyczne danego ludu. Dbałość o Ojczyznę przejawia się nie chłostaniem jej, a nawet inicjatywami dążącymi do poprawy sytuacji w okolicy bądź też w całym kraju.
Paweł

Ojczyznę ma człowiek jedną. W niej się urodził i wychował. Poznawał jej kulturę i obyczaje. Dla mnie Ojczyzna jest czymś ważnym. Czuję przywiązanie do niej, była bym w stanie poświęcić dla niej bardzo wiele. Każdy Polak powinien mieć specyficzną więź do naszego kraju, gdyż istnieje on dzięki poświęceniu naszych przodków. Istnieje on mimo wielu zagrożeń i niepowodzeń od początku jego historii. Jestem dumna, że jestem Polką.
Natalia

Dla mnie Ojczyzna to Polska, która cierpiała przed laty przez walki toczące się na jej ziemiach. Przez te walki została ona pozbawiona części ziem, cały czas jest ona raniona przez zabory, wojny światowe (pierwszą i drugą), a teraz przez cały czas wysysa z niej ostatnie tchnienie rząd, który co chwilę utrudnia życie wprowadzając co głupszą ustawę zwykłym ludziom. Dzięki temu ludzie mają na tej ziemi trudne i ciężkie życie. Gdy ludzie na tej ziemi cierpią ona cierpi razem z nimi. Przecież przed laty mogła być z nich dumna. Walczyli za nią ginąc na polach walki, a teraz ludzie umierają w swych domach, na ulicach z głodu i zimna. Polska dla mnie dużo zrobiła, mogę tu żyć, uczyć się, rozwijać skrzydła. Jestem wdzięczny tym ludziom, którzy walczyli za niepodległość, aby przyszłe pokolenia, mogły żyć w pokoju. Jednym słowem Polska jest dla mnie Ojczyzną, która powstrzymała wszystkich najeźdźców z zewnątrz, aby nasi rodzice i my mogli w dobroci i cieple się rozwijać.
Tomasz

Myślę, że Ojczyznę można porównać do matki. Jest to zbiór praw i tradycji, które poznaję od najmłodszych lat i w oparciu o nie jestem wychowywana. Do Ojczyzny zawsze mogę wrócić, a ona jak matka przyjmie mnie z powrotem. Trzeba się nią opiekować aby nie zatraciła najważniejszych wartości. Aby dotrzeć do jej piękna musimy ją cały czas odkrywać. Dla Ojczyzny zrobiłabym wszystko, bo przecież kto inny o nią zadba, jak nie obywatel?
Kinga

Według mnie Ojczyzna to kraj z którym jesteśmy emocjonalnie związani. Nie musimy się nawet w nim urodzić, aby czuć się jego częścią i do niego należeć. Myślę, że Ojczyzna to także kraj w którym mieszkają ludzie, którzy go kochają i dbają o niego, czyli patrioci.
Patrycja

Uczniowie z kl. VI SP w Starych Babicach

Dla mnie słowo Ojczyzna znaczy dom, rodzinę, przyjaciół, ludzi którzy walczyli o Niepodległość Ojczyzny, a także Kraków stolicę królów, ten Wawel który został wybudowany w 14 wieku. Groby, pierwsze miłości oraz nas żyjących w Ojczyźnie i zawsze będziemy za naszą Ojczyzną i nawet Nasz Papież, który jak przyjeżdżał do Polski całował ziemię. Sławnych poetów będziemy pamiętać. Ludzi którzy uratowali nasz Naród. Ojczyzna to nasze domy, w których się urodziliśmy. A dla mnie to serce bijącej w naszych sercach.
Aleksandra

Polska jest podzielona na dwa światy.
Pierwszy: usiany w piękne kolorowe kwiaty
Gdzie bociany siedzą w swych ogromnych gniazdach A całe niebo w migoczących gwiazdach
Gdzie ludzie wielu trosk nie mają
i ojczystego języka używają.
Drugi: tutaj słychać szum samochodów
Wszędzie mnóstwo szarych smutnych murów Ludzie wciąż się śpieszą do pracy
Nie zachowują się jak porządni rodacy
Dla nich jedynie pieniądz i władza się liczy. Ja jednak całą Ojczyznę kocham,
Ponieważ długą jej historię znam.
>Jakub

Ojczyzna dla mnie jest bardzo ważna. Jestem dumna z tego że mieszkam, uczę się i wychowuję się w Polsce. Państwo polskie to coś wielkiego, wiele bitew, wojen, ale Polska to przeżyła. Chociaż jest mała ale bardzo bohaterska. Ojczyzna jest tylko wyrazem, ale dla mnie jest wielka chwałą, np. Święto Niepodległości. Wtedy działy się ciężkie rzeczy, były okropne czasy lecz państwo polskie odzyskało wolność. Ile pięknych miast, sławnych Polaków mamy w Polsce. Nasz kraj jest dla mnie przykładem na życie, nigdy nie wolno się poddawać. Moim zdaniem Polska jest wielka ponieważ żaden kraj nie ma takiej miłości i pomocy bliźniemu. "Honor i Ojczyzna" to słowa których żaden Polak nie powinien zapominać.
Zuzia

Ojczyzna dla mnie ma dwa znaczenia. Ojczyzna kojarzy mi się z Polakami, którzy walczyli o niepodległość. Kiedy o nich myślę jestem zadumiony. Chciałbym się im odwdzięczyć ale nie wiem jak. Jak patrzę na Polskie godło to przypomina mi się husaria- ciężkozbrojna jazda polska. Husaria kojarzy mi się dlatego bo nosi skrzydła podobne do skrzydeł orlich. Ojczyzna kojarzy mi się z polskimi polami, których jest najwięcej w okolicach Lublina, a na tych polach stoi dom. Gospodarz tego domu przyjmie, nakarmi, napoi. Jestem dumny z mojej Ojczyzny, a najbardziej z Polaka Jana Pawła II, który był według mnie najlepszym człowiekiem, który żył na ziemi.
Bartek

Sondę przeprowadziliśmy w szkołach na początku listopada br., nie wymagając podpisu autorów wypowiedzi. Dziękujemy uczniom, nauczycielom i dyrektorom placówek szkolnych. Cieszymy się, że również młodzi kochają Polskę, choć jak widzimy nie brak także głosów krytycznych. Na zdjęciach widzimy migawki z tegorocznego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej w St.Babicach.

M. Łada





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy