Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Będzie nowa poczta
Inwestycia ruszyła - rozmowa z Pawłem Turkotem, prezesem GPK "Eko-Babice"
Z sesji Rady Gminy
Trudny problem odrolnień
Co nowego w spółce wodnej
Czy grozi nam surowa zima - prognoza "Eko-Radia"
Pieniądze dla rolników - dopłaty bezpośrednie i nie tylko
Temat miesiąca
Czym jest dla mnie ojczyzna? - zapytaliśmy najmłodszych mieszkańców naszej gminy
Mieszkańcy naszej gminy
Od 5 lat mamy "Czas dla Serca" - konferencja z okazji jubileuszu programu profilaktyki zdrowotnej
Kultura | Oświata | Sport
Jazz w Babicach - gościliśmy Trio Andrzeja Jagodzińskiego
Piękny ogród - fianł konkursu
O czym szumi jesienny wiatr? Wierdze seniorów
Światowy Dzień Pluszowego Misia - w babickim przedszkolu
Punkt Wspierania Integracji w Łubcu zaprasza
Legioniści w Podstawówce - do szkoły w Babicach przyjechali piłkarze I ligi
Bezpieczna gmina
Nie jedźmy na "podwójnym gazie"
Zabójca zatrzymany
Listy do redakcji
Co z tą młodzieżą.
Parę słów o właścicielach Babic

Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 11/2005

Listy do redakcji


Co z tą młodzieżą ?

Szanowna redakcjo!
Chciałbym za pośrednictwem Gazety Babickiej, którą bardzo lubię czytać, podzielić się moimi refleksjami na temat najmłodszych mieszkańców naszej gminy.
Kilka miesięcy temu, będąc na posiedzeniu Rady Gminy, przysłuchiwałem się zażartej dyskusji dotyczącej naszej młodzieży. Niektóre osoby miały za złe, że młodzi ludzie włóczą się bez celu i rozrabiają, zamiast zająć się czymś konkretnym. Uważam, że to do nas dorosłych należy podsunięcie młodym ciekawych rozwiązań na spędzanie wolnego czasu. To my powinniśmy rozbudzać ich zainteresowania, pokazywać świat, a potem wymagać odpowiednich zachowań. Gdy młodzi chodzą sami, a rodzice interesują się tylko raz na tydzień, czy odrobili lekcje, zawsze może zdarzyć się coś nieodpowiedniego.
Interesujący przykład działania dla dobra młodzieży zaobserwowałem w moim sołectwie - w Koczargach Nowych. Na posesji Państwa Milejówod dłuższego czasu funkcjonuje stajnia z końmi policyjnymi i innymi prywatnymi. Jako sołtys obserwuję, że młodzież ma tam bardzo dobre zajęcie, na jazdy konne przychodzi kilkanaście osób, opiekują się zwierzętami, karmią czyszczą - uczą się tym samym odpowiedzialności. Urządzają sobie także wspólne zawody, pogonie za lisem itp.
Chciałbym pogratulować Pani Lucynie Milej tak dobrej i pożytecznej działalności. Warto, aby inne osoby w naszej gminie, zamiast krytykować, wzięły od Pani Lucyny dobry przykład. Sam jestem ojcem trojga dzieci i wiem, jak ważny jest rozwój ich zainteresowań. Może zatem tak w każdym sołectwie znalazłaby się chociaż jedna osoba, która chciałaby zaproponować młodzieży jakieś ciekawe zajęcie?

Pozdrawiam serdecznie


Mirosław Skoneczny
Sołtys Koczarg Nowych


Parę słów o dawnych właścicielach Babic...

W ostatnim wydaniu Gazety Babickiej przeczytałem artykuł o walkach wokół Radiostacji Babice, chciałbym sprostować nieścisłości dotyczące ostatnich właścicieli Babic.
Otóż Państwo Maria i Władysław Carossi nie byli ostatnimi właścicielami dóbr Babice, a jedynie posiadaczami resztówki dawnego majątku, położonej blisko kościoła w Starych Babicach.
Ostatnimi właścicielami (dziedzicami) dóbr Babice była rodzina Cholewiń-skich. Ich grób rodzinny znajdziemy w najstarszej części Cmentarza Powązkowskiego, w pobliżu kościoła. Cholewińscy nabyli Babice prawdopodobnie od Jasińskich w połowie XIX wieku. Dobra Babickie uległy parcelacji związanej z uwłaszczeniem chłopów, spowodowanym ukazem carskim z 1864 r. Dobra te nabył Kwiryn Jan Cholewiński w latach 50-tych XIX wieku. Po jego śmierci odziedziczyli je jego synowie - były to już wtedy resztówki dawnego majątku. Jedną z nich stanowiła wspomniana już resztówka o pow. 30ha, położona w pobliżu babickiego kościoła - kupiło ją w roku 1922 lub 1923 małżeństwo Carossich. Inna resztówka o pow. 42 ha, położona była w Babicach Nowych i nosiła nazwę hipoteczną "Babinek"- tę nabył w 1937 r. od Jana Kwiryna Cholewińskiego (syna Kwi- ryna Jana) mój ojciec- Mieczysław Kazoń. Resztówek dawnego majątku było więcej, ale nie mam o nich żadnych informacji.

Jerzy Kazoń

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy