Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Po sąsiedzku z... Marszałkiem. Rozmowa z Wicemarszałkiem Woj. Mazowieckiego, Waldemarem Roszkiewiczem
Pielgrzymkowe wędrowanie
Z sesji Rady Gminy
Nowe ulice po wakacjach - o tym, co w gminie zmieniło się w ostatnim czasie
Będzie kanalizacja z unijnej kieszeni?
Po zasiłki - do Gminy!
Temat miesiąca
Wielki Festyn Stare Babice
Mieszkańcy naszej gminy
Florentczyk w Babicach. Rozmowa z Witoldem Casetti
comunita Montana del Lazio w Polsce, czyli Goście z Włoch odwiedzili naszą gminę
Kultura | Oświata | Sport
Festiwal Muzyczny "W krainie Chopina"
"Taniec z gwiazdami" - za kulisami...
Konie czy Pegazy?
Bezpieczna Gmina
Uwaga, uwaga! Zarządzam ewakuację szkoły!
Jeśli masz problem, przyjdĽ, możemy Ci pomóc! - Nowy Punkt Konsultacyjny
Oczko - trochę o ekologii
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 07-08/2006

Uwaga, uwaga! Zarządzam ewakuację szkoły!

W Szkole Podstawowej nastąpiła katastrofa budowlana, zawaliła się część klatki schodowej, wybuchł pożar, grupa dzieci została pozbawiona możliwości wyjścia z budynku, dwoje z nich zostało rannych...

Spokojnie proszę Państwa. Tym razem były to tylko ćwiczenia. Przeprowadzono je w babickiej podstawówce pod koniec minionego roku szkolnego. Podobne akcje powinny być organizowane co pewien czas we wszystkich obiektach użyteczności publicznej, zwłaszcza tam, gdzie gromadzi się wiele osób.
Do Szkoły Podstawowej w Starych Babicach uczęszcza ponad 600 uczniów. Tym razem kilka klas było na wycieczkach. W ćwiczeniach uczestniczyło zatem około 500 dzieci, nauczyciele i osoby z Gminnego Zespołu Reagowania. Do akcji ratunkowej stawiło się 5 wozów strażackich z jednostek ochotniczych z Babic i Borzęcina, a także zawodowcy z powiatu.
Ćwiczenia rozpoczęły się tego dnia częścią teoretyczną w Urzędzie Gminy w Starych Babicach. Zorganizował ją kpt. Roman Balcerowiak szef Gminnego Zespołu Reagowania. Ich pierwszym elementem była tzw. gra decyzyjna, w której wszystkie osoby z GZR, a jest ich 18, zostały powiadomione o zaistniałej sytuacji, czyli o "katastrofie budowlanej w szkole". W grupie tej są przedstawiciele Urzędu Gminy, służby zdrowia, straży pożarnych, wojska, policji itd. Rozpoczęły się wówczas działania związane z tym wydarzeniem.
Celem części teoretycznej ćwiczenia było sprawdzenie przygotowania zespołu do realizacji podstawowych zadań związanych z zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych, doskonalenie umiejętności w podejmowaniu decyzji i planowaniu niezbędnych przedsięwzięć - mówi kpt. Balcerowiak. Na początku przedstawiłem wstępną ocenę sytuacji, a następnie każdy w zakresie swoich obowiązków wypracował plan działania i propozycje dla Wójta Gminy, który wydał decyzję o dalszym prowadzeniu akcji ratunkowej. PóĽniej odbyły się ćwiczenia praktyczne.
Po zarządzeniu ewakuacji szkoły przez dyr. Dorotę Smolińską, dzieci opuściły budynek i ustawiły się na boisku szkolnym, a strażacy przystąpili do akcji ratowniczo-gaśniczej. Ewakuowali z budynku odciętą od wyjścia grupę dzieci i dwoje rannych. Pożar został ugaszony, a ranni odwiezieni do szpitala. Ostatnim elementem ćwiczenia było spotkanie przedstawicieli GZR i szczegółowe omówienie przebiegu ćwiczeń.
Podkreślano, że ewakuacja z budynku została przeprowadzona bardzo sprawnie. Nie było kolizji grup dzieci na klatkach schodowych i przy wyjściach. Wszyscy nauczyciele wiedzieli, którędy prowadzić uczniów i cała akcja przeprowadzona była spokojnie. Problem natomiast pojawił się na boisku, dzieci bowiem ustawiły się tam, gdzie zwykle odbywają się apele, a zatem w pobliżu budynku szkoły, a nie jak powinny, w dalszej części boiska.
Szkoła Podstawowa w Starych Babicach posiada swój plan ewakuacji. Zdaniem Romana Balcerowiaka jest to dobry dokument, wymaga jedynie pewnej aktualizacji. Jako wnioski z ćwiczenia przyjęto konieczność dokładnego określenia miejsca zbiórki dzieci po wyjściu z budynku szkoły, a także miejsca dalszej ich ewakuacji z terenów boiska. Należy wyznaczyć również rejon, w którym powinni przebywać ranni oczekując na przybycie karetek pogotowia.W ogrodzeniu terenów szkoły trzeba natomiast wykonać dwie dodatkowe bramy i furtki, co usprawni dojazd samochodów straży pożarnej i pogotowia, a także ułatwi ewakuację dzieci z boiska.
Ogólnie całość akcji oceniono bardzo pozytywnie, zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Ewakuacja wszystkich dzieci z budynku szkoły w ciągu 14 minut (łącznie z odciętą grupą i rannymi) jest dobrym wynikiem. W br. planuje się jeszcze wykonanie podobnych ćwiczeń w Gimnazjum w Koczargach Starych, a także w Urzędzie Gminy.

mł.

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy