Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Po sąsiedzku z... Marszałkiem. Rozmowa z Wicemarszałkiem Woj. Mazowieckiego, Waldemarem Roszkiewiczem
Pielgrzymkowe wędrowanie
Z sesji Rady Gminy
Nowe ulice po wakacjach - o tym, co w gminie zmieniło się w ostatnim czasie
Będzie kanalizacja z unijnej kieszeni?
Po zasiłki - do Gminy!
Temat miesiąca
Wielki Festyn Stare Babice
Mieszkańcy naszej gminy
Florentczyk w Babicach. Rozmowa z Witoldem Casetti
comunita Montana del Lazio w Polsce, czyli Goście z Włoch odwiedzili naszą gminę
Kultura | Oświata | Sport
Festiwal Muzyczny "W krainie Chopina"
"Taniec z gwiazdami" - za kulisami...
Konie czy Pegazy?
Bezpieczna Gmina
Uwaga, uwaga! Zarządzam ewakuację szkoły!
Jeśli masz problem, przyjdĽ, możemy Ci pomóc! - Nowy Punkt Konsultacyjny
Oczko - trochę o ekologii
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 07-08/2006

Pielgrzymkowe wędrowanie

5 sierpnia przez tereny naszej gminy przeszły tysiące pielgrzymów. Wiele osób witało ich przy drogach, częstowało napojami, kanapkami i ciastem. Tradycyjnie zorganizowano w gminie dla wędrowców 3 postoje: w Bliznem w Babicach i Borzęcinie.

W XVI Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej uczestniczyło 750 żołnierzy - przedstawicieli armii amerykańskiej, a także wojsk ukraińskich, litewskich, niemieckich i oczywiście polskich.
Żołnierze stanowili barwną czołówkę pielgrzymki. Powiewając narodowymi flagami pozdrawiali mieszkańców zgromadzonych przy drogach.
Na rynku w Babicach spotkaliśmy odpoczywających pielgrzymów XVI WAPM. Wielu z nich zwiedzało także nowy Dom Parafialny.
- W Babicach jesteśmy zawsze tak gościnnie przyjmowani, że znowu będę miał problem, jak pątników oderwać od tego miejsca - żartował ks. Bogdan Bartołd, przewodnik pielgrzymki. -Chciałbym ks. prałatowi Janowi Szubce pogratulować powstania pięknego Domu Parafialnego. Nasza tegoroczna pielgrzymka wyruszyła w intencji ciężko chorego studenta UW Łukasza Osicy, którego chcemy wesprzeć również pomocą materialną. Tym razem idzie z nami wielu żołnierzy - a w sumie jest ponad 4 tysiące osób. Wszyscy, jak widzę, czują się świetnie i są pełni optymizmu - powiedział ks. Bartołd.
Około godz. 11: 00 spotkaliśmy w Wieruchowie ks. Stanisława Jurczuka prowadzącego Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych. Ksiądz już z daleka machał do nas, uśmiechając się wesoło, pogodny nastrój panował również wśród innych pielgrzymów.
- Cieszymy się z dobrej pogody - powiedział - a wiadomo: jaki początek, taka cała pielgrzymka. Z Warszawy wyruszyliśmy w grupie ponad 800 osób, wśród nich jest 200 niepełnosprawnych, a także 28 więĄniów aktualnie odbywających karę. Idą z nami w ramach resocjalizacji.
Pomysł zaangażowania więĄniów do pomocy niepełnosprawnym zrodził się w roku jubileuszowym 2000 i od tego czasu uczestniczą oni w każdej pielgrzymce. Wśród pątników są również osoby, które już zakończyły odbywanie kary. - Świadczy to o prawdziwości ich nawrócenia i przemianie jaka się w nich dokonała - twierdzi ks. Jurczuk. - I nie ma w tym nic dziwnego, pielgrzymka zmienia w pewnym stopniu każdego z nas...
- Już siódmy raz idę w pielgrzymce do Częstochowy - powiedziała Pani Teresa z Zielonek - zawsze w intencji dziękczynnej. Jest to dla mnie wielkie przeżycie, a modlitwa sprawia, że nie czuję zmęczenia. Co jest najważniejsze dla pielgrzyma? Oprócz odpowiedniego psychicznego nastawienia do drogi, wynikającego z wiary, dobre buty i skarpetki. Jedni idą w sandałach, inni w adidasach czy nawet pionierkach - każdy ma swoją receptę na przetrwanie trudów drogi. Wszystkich jednak łączy optymizm i dobry nastrój.
Ks. prałat Jan Szubka, dziekan Dekanatu Laseckiego dziękuje wszystkim osobom, które gościnnie przyjęły pątników na trasie ich marszu przez naszą gminę.

mł.

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy