Dzisiaj jest środa 24 kwietnia 2024 r. imieniny Grzegorza, Aleksandra, Bony
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Rozmowa ze Starostą Janem Żychlińskim
Z sesji Rady Gminy
Czy otrzymamy 84 mln złotych?
Fundusz Spójności szansą dla Gminy
Dożynkowe dziękczynienie
XXV Rocznica Solidarności RI
Temat miesiąca
90 lat OSP Stare Babice
OSP Stare Babice 1916-2006
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Mieszkańcy naszej gminy
Spotkanie po 24 latach
Kultura | Oświata | Sport
Zakończył się II Letni Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina"
Witaj szkoło!
Ta pamięć musi trwać... Uroczystość patriotyczna
Bezpieczna Gmina
Pomóżmy Ziemi!
W trosce o środowisko
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 09/2006

Zakończył się II Letni Festiwal Muzyczny
"W Krainie Chopina"



22 września po raz ostatni zabrzmiała muzyka w wykonaniu uczestników II Letniego Festiwalu Muzycznego "W Krainie Chopina". Od czerwca do września na terenie naszego powiatu odbyło się 35 koncertów, w tym 11 w Starych Babicach. Przez kilka letnich miesięcy obcowaliśmy z prawdziwą sztuką. Utwory wykonywane w świątyniach, dworach i salach koncertowych tworzyły niezwykłą atmosferę, która doskonale współgrała z pięknem wnętrz.

Główną ideą Festiwalu było przedstawienie szerokiej publiczności repertuaru muzycznego światowej sławy kompozytorów od czasów baroku po XX wiek. Utwory wykonywali artyści o wysokiej, ugruntowanej pozycji, m.in.: Joanna Ławrynowicz, Rinko Kobayashi, Jan Stanienda, Edward Wolanin, Andrzej Wróbel, a także zdolni młodzi muzycy: oboistka Kamila Grott, organista Bartosz Jakubczak, duet akordeonowy - Hubert Giziewski i Krzysztof Korban, duet harfowy - Agata Jabłonowska i Zuzanna Sawicka, kwintet dęty "Amabile", znakomity oktet wokalny z Białoruskiej Filharmonii w Mińsku, orkiestra "Chopin Academia", zespół "Yoong Kwartet".
W ostatnim miesiącu Festiwalu organizatorzy przygotowali dla publiczności wiele atrakcji. W niedzielę 10 września, w Ośrodku Kultury w Błoniu, odbył się wernisaż fotografii przedstawiających księdza Jana Twardowskiego, wykonanych przez Czesława Czapiń-skiego. Wybrane wiersze poety recytowała aktorka Maja Komorowska. Jako podkład muzyczny posłużyły utwory J. S. Bacha, F. Schuberta, C. Franca. Tego samego dnia w kościele parafialnym w Starych Babicach odbył się recital organisty Jana Bokszczanina. Warto było wysłuchać jego gry w świątyni o wspaniałym wystroju i dobrej akustyce.
W piątek 15 września zorganizowano koncert legendy polskiego jazzu -Włodzimierza Nahornego w sali koncertowej im. Kazimierza Wiłkomirskiego. Pianista wystąpił w towarzystwie muzyków ze swojego zespołu "Nahorny Trio": kontrabasisty Mariusza Bogdano-wicza i perkusisty Piotra Biskupskiego.
W niedzielę 17 września około południa odbyły się muzyczne spotkania w kościołach w Lesznie, Płochocinie i na rynku w Starych Babicach. Wieczorem zorganizowano galowy koncert w sali widowiskowej Centrum Edukacyjnego KPN w Izabelinie, na którym wystąpili: Eliza Dżyga (sopran) i Tomasz Piluchowski (baryton). Dyrygował Andrzej Borzym (junior). W programie znalazły się znane arie operowe i operetkowe, a także utwory utrzymane konwencji żartu muzycznego.
Uroczyste zakończenie Festiwalu odbyło się w piątkowy wieczór 22 września w Ożarowie Mazowieckim. W siedzibie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego wystąpił zespół jazzowy "Janusz Strobel Trio" w składzie: Janusz Strobel - gitara, Mariusz Bogdanowicz - kontrabas, Piotr Biskupski - perkusja.
Jako Dyrektor Artystyczny Festiwalu składam serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły w przygotowaniu tego przedsięwzięcia. Szczególne wyrazy wdzięczności należą się organizatorom i współorganizatorom Festiwalu - zwłaszcza zarządowi powiatu warszawskiego zachodniego, Staroście Janowi Żychliń-skiemu, przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, sponsorom - Zarządowi Spółdzielczego Banku Ogrodniczego w Warszawie, firmie "Tropic - ognie sztuczne", Państwu Dorocie i Arkadiuszowi Grzegorczykom, a także członkom i sympatykom Towarzystwa Muzycznego im. Kazimierza Wiłkomirskiego i Ochotniczej Straży Pożarnej, harcerzom oraz wszystkim wiernym słuchaczom. Współpraca władz samorządowych wszystkich szczebli, przedstawicieli parafii i organizacji społecznych jest naszym wspólnym sukcesem.
Organizacja na naszym terenie tak dużego przedsięwzięcia muzycznego jakim był Festiwal, jest wynikiem konsekwentnej polityki kulturalnej prowadzonej przez władze samorządowe gminy. Współpraca ze szkołami, parafiami oraz organizacjami społecznymi przyniosła wymierne artystyczne efekty. Jednym z głównych celów tej polityki jest wychowywanie dzieci i młodzieży przez sztuki piękne, zwłaszcza przez muzykę. Od najmłodszych lat uczniowie z naszej gminy mogą uczestniczyć w zajęciach rytmiki, baletu i uczyć się gry na instrumentach. Wielu z nich śpiewa w chórach, gra w orkiestrze i bierze udział w koncertach.
W 1993 roku w Szkole Podstawowej w Starych Babicach powstała sala koncertowa im. prof. Kazimierza Wiłkomirskiego, w której odbywają się I różnorodne imprezy artystyczne, wśród nich konkurs muzyczny o zasięgu powiatowym. Miejscem muzycznych spotkań jest również babicki Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, w którym od lat organizowane są koncerty z udziałem zespołów orkiestrowych, chóralnych, a od zeszłego roku również recitale organowe. Od czerwca br. koncerty kameralne odbywają się także w sali koncertowej nowo wybudowanego Domu Parafialnego. Jest to możliwe dzięki proboszczowi babickiej parafii -księdzu prałatowi Janowi Szubce, który wspiera wartościowe działania w dziedzinie kultury.
W Starych Babicach trwa rozbudowa najbliższych okolic rynku, na którym obok eleganckich sklepów i kawiarenek powstanie kompleks Centrum Kulturalnego im. Fryderyka Chopina z wielofunkcyjną salą koncertową, salami wystawowymi, czytelnią i biblioteką. Miejmy nadzieję, że do 2010 roku, kiedy to przypada 200 rocznica urodzin wielkiego kompozytora, prace zostaną ukończone. Będziemy wówczas mogli uczestniczyć w koncertach w stworzonym do tego celu miejscu.
Gmina Stare Babice rozwija się bardzo intensywnie. Każdego roku powstają wiele nowych domów, trwa dynamiczna rozbudowa infrastruktury. Również w dziedzinie kultury i oświaty wypracowano rozwiązania, które można uznać za wzorcowe. Do ich powstania przyczynił się w znacznym stopniu - dzięki swojemu osobistemu zaangażowaniu - Wójt Gminy Krzysztof Turek. Chciałbym za pośrednictwem "GB" w imieniu setek melomanów z naszej gminy złożyć Panu Wójtowi serdeczne podziękowania za wsparcie i pomoc w organizacji wielu przedsięwzięć artystycznych w naszej gminie.

Mariusz Dżyga
- Dyrektor Artystyczny Festiwalu
Prezes Towarzystwa Muzycznego
im. Kazimierza Wiłkomirskiego





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy