Dzisiaj jest czwartek 28 marca 2024 r. imieniny Anieli, Kasrota, Soni
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Rozmowa ze Starostą Janem Żychlińskim
Z sesji Rady Gminy
Czy otrzymamy 84 mln złotych?
Fundusz Spójności szansą dla Gminy
Dożynkowe dziękczynienie
XXV Rocznica Solidarności RI
Temat miesiąca
90 lat OSP Stare Babice
OSP Stare Babice 1916-2006
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek
Mieszkańcy naszej gminy
Spotkanie po 24 latach
Kultura | Oświata | Sport
Zakończył się II Letni Festiwal Muzyczny "W Krainie Chopina"
Witaj szkoło!
Ta pamięć musi trwać... Uroczystość patriotyczna
Bezpieczna Gmina
Pomóżmy Ziemi!
W trosce o środowisko
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 09/2006

W trosce o środowisko.


Zagadnienia, którymi zajmuje się Referat Ochrony Środowiska, mogą być kanwą wielu ciekawych artykułów. Nic dziwnego, bowiem przepisy prawa związane z ekologią często nie są przestrzegane. Pracownicy Referatu muszą zatem nieraz występować w roli detektywów, współpracować z policją, a nawet sami podejmować interwencje.

Praca nad przepisami
Z danych Referatu Ochrony Środowiska wynika, że około 20% mieszkańców naszej gminy nie ma jeszcze podpisanych umów dotyczących wywożenia śmieci. Posiadanie takiej umowy jest jednak obecnie koniecznością, wynikającą z ustawy o ochronie środowiska. Aktualnie trwają prace nad "Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Stare Babice", którego postanowienia obejmą zarówno indywidualnych mieszkańców, jak i instytucje działające w gminie. Dokument ten będzie zawierał rozporządzenia, na mocy których Gmina zastosuje sankcje finansowe wobec osób uchylających się uporczywie od zawarcia umowy z firmą wywożącą śmieci. Dlatego też warto jeszcze teraz zawrzeć porozumienie z firmą, która zaoferuje nam najkorzystniejsze warunki i nie czekać, aż "Regulamin" wejdzie w życie. Wówczas bowiem Gmina (w myśl wymogów Unii Europejskiej) narzuci nam swoje - restrykcyjne stawki, które będziemy musieli opłacać przez rok. (Pisaliśmy o tym szerzej w styczniowym numerze "Gazety Babickiej").
W "Regulaminie" zostaną ponadto uwzględnione zmiany, jakich dokonano w przepisach dotyczących ochrony środowiska w ostatnim okresie. Dokument określi między innymi: zasady gromadzenia i usuwania odpadów z nieruchomości i terenów użyteczności publicznej, wymagany stopień odzysku odpadów posegregowanych i przeznaczonych do kompostowania, sposoby postępowania z odpadami niebezpiecznymi, obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarki odpadami. Nad treścią "Regulaminu" będzie pracowała w październiku Komisja Ochrony Środowiska. Dokument zostanie uchwalony po zaakceptowaniu go przez Sanepid. Prace nad "Regulaminem" potrwają prawdopodobnie do końca tego roku.

Stop łamaniu prawa
Czy łamanie przepisów dotyczących ochrony środowiska może ujść bezkarnie? Jakie sankcje grożą tym, którzy nie liczą się z zasadami ekologii? Pracownicy Referatu Ochrony Środowiska przedstawili nam wyniki kontroli, przeprowadzonej w ostatnim czasie na terenie działki po byłej jednostce wojskowej w Janowie. Oczywiście zapoznali nas z rezultatami inspekcji, ale jak się dowiedzieliśmy, mieli duże trudności, aby w ogóle dostać się na teren nieruchomości. Działka jest już bowiem ogrodzona, a wejścia pilnują uzbrojeni strażnicy. Kilka razy, mimo wcześniejszych pisemnych zapowiedzi, kontrola nie mogła się odbyć, ponieważ pracownicy Referatu w asyście policji nie zostali wpuszczeni na wspomniany obszar.
Nieruchomość znajduje się na terenie Parku Leśnego Bemowo, na granicy dwóch rezerwatów. 19 września udało się wreszcie dokonać na niej kontroli w związku z podejrzeniem, że obecny właściciel gruntu prowadzi nielegalną wycinkę drzew. W wyniku inspekcji stwierdzono w tym zakresie poważne nieprawidłowości. W najbliższym czasie zostanie przeprowadzona inwentaryzacja drzew na terenie działki, która pozwoli ustalić ich ilość, wiek i gatunek. W ten sposób będzie można także określić rozmiar dokonanych szkód - na tej podstawie wobec właściciela zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne. Ze wstępnych ustaleń wynika, że ściętych zostało kilkadziesiąt drzew. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody wycinka bez zezwolenia, nawet na własnym terenie, grozi grzywną oraz przepadkiem pozyskanego drewna. Kary w tego typu sprawach bywają niebagatelne. Ich wysokość naliczana jest zależnie od rodzaju drzew i obwodu pni w centymetrach. Przykładowo: za nielegalne wycięcie buka o obwodzie 0,5 m kara wyniesie ponad 534 zł.

Szkodzimy samym sobie
Jak alarmują pracownicy Referatu Ochrony Środowiska, w ostatnim czasie nasilił się problem przywożenia z warszawskich terenów budowlanych gruzu i ziemi, wykorzystywanych następnie przez niektórych mieszkańców do podwyższania i wyrównywania działek. Stwarza to poważne zagrożenie dla środowiska, a w dodatku niszczy estetykę obszarów, które zamieszkujemy. Zjawisko to obserwowaliśmy już wcześniej w okolicach Borzęcina, kilka osób zostało ukaranych przez Sąd Grodzki. Przez pewien czas był spokój, a teraz proceder odżył na nowo. Przypominamy, że nawożenie gruzu na tereny rolne jest nielegalne! Sprawy podwyższania i wyrównywania gruntu na działkach budowlanych będą rozpatrywane indywidualnie - Urząd Gminy zażąda od właścicieli posesji wywiezienia gruzu lub zabezpieczenia sąsiednich działek przed zalewaniem wodami opadowymi, które spływają z podwyższonych terenów.

Karolina Gwarek





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy