Dzisiaj jest czwartek 25 kwietnia 2024 r. imieniny Jarosława, Marka, Wiki
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Minister Szyszko w Babicach
Marzenia stały się rzeczywistością! - rozmowa z prof. dr hab. Jerzym Regulskim o samorządach
Certyfikat Funduszy Strukturalnych
Z sesji Rady Gminy
Podsumowanie prac Rady Gminy IV Kadencji
Nowe nawierzchnie na gminnych drogach
Temat miesiąca
Fabryka czystej wody - rozbudowa oczyszczalni zakończona
Kultura | Oświata | Sport
Jan Paweł II jakiego pamiętamy - wystawa fotograficzna Ryszarda Rzepeckiego
Do szkoły autobusem
Kierownica i kwiaty - Dzień Edukacji Narodowej w naszej gminie
W przedszkolu po szlachecku
Przełaje w Zielonkach
Posłańcy Dobrej Nowiny
Bezpieczna Gmina
Musimy poprawić bezpieczeństwo naszych dróg! - rozmowa z nowym Komendantem Policji Powiatowej Tadeuszem NiedĽwieckim
Policja w oczach dziecka - konkurs plastyczny
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 10/2006

Kierownica i kwiaty
czyli Dzień Edukacji Narodowej w naszej gminie


Z danych Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że w Polsce jest ok. 650 tys. nauczycieli, pedagogów oraz innych pracowników oświaty. 14 paĽdziernika tradycyjnie obchodzimy ich święto, wyrażając wdzięczność za trud, jaki wkładają w wychowanie młodego pokolenia. Uczniowie w naszej gminie przygotowują apele i występy artystyczne. Oprócz tego pracownicy oświaty otrzymują nagrody Wójta Gminy i wyróżnienia dyrektorskie.


Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej 14 paĽdziernika 1773 roku. Było to pierwsze w Europie świeckie ministerstwo oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. W 1982 r. Dzień Edukacji Narodowej zastąpił obchodzony wcześniej Dzień Nauczyciela. Obecnie jest nie tylko świętem wychowawców, ale także wszystkich pracowników oświaty.
Dzień Edukacji Narodowej nie musi być tylko oficjalną uroczystością. Przekonaliśmy się o tym, uczestnicząc w jego obchodach na terenie gminy. Każdego roku uczniowie z naszych szkół zaskakują nauczycieli pomysłowością i przygotowują na ich cześć oryginalne akademie. Poprzez kwiaty, serdeczne życzenia i podziękowania wyrażają wdzięczność za trud i cierpliwość wkładane w ich wykształcenie i wychowanie. W końcu bez odpowiedniej edukacji trudno w dzisiejszych czasach cokolwiek osiągnąć.
W Szkole Podstawowej w Starych Babicach w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej uczniowie zorganizowali apel szkolny. Odbyło się także spotkanie grona pedagogicznego i pracowników szkoły z władzami Gminy. Wójt Krzysztof Turek wyróżnił Dyrektor Dorotę Smolińską i 7 nauczycieli nagrodami za współpracę z gminą i społecznością lokalną. Nagrody dyrektorskie otrzymało 18 osób.
Wyróżnienia przyznano również w ZSP w Borzęcinie Dużym. Dyr. Teresa Mazurkiewicz uhonorowała 5 wychowawców i 13 pracowników administracji i obsługi. Nagrody Wójta Gminy otrzymało 7 nauczycieli, wśród których znalazła się także Pani Dyrektor. W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie wyrazili swoją wdzięczność wychowawcom radosnym śpiewem, tańcem i poezją. Część artystyczna uroczystości rozbawiła i wzruszyła wszystkich zebranych.
A jak było w Koczargach? W Gimnazjum nagrodami Wójta Gminy zostały wyróżnione 4 osoby, w tym dyr. Piotr Szczepkowski. Uczniowie również nie zapomnieli o Panu Dyrektorze - w symbolicznym, choć i żartobliwym geście wręczyli mu czerwoną kierownicę od "Ferrari", aby "dobrze kierował szkołą". Z kolei Piotr Szczepkowski uhonorował nagrodami dyrektorskimi 3 nauczycieli i 5 pracowników administracji i obsługi. Artystyczną część uroczystości uświetnił występ teatralny, przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Ewy Jastrząb.
Tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej stały się okazją nie tylko do wyróżnienia nauczycieli, ale także do wspólnej radości i zabawy. Wszystkim pracownikom oświaty w naszej gminie dziękujemy za ich poświęcenie i zaangażowanie w wychowywaniu dzieci i młodzieży.
Warto zauważyć, że obecnie wymagania stawiane nauczycielom są naprawdę wysokie. Współczesna edukacja nie może opierać się wyłącznie na opanowaniu przez uczniów książkowej wiedzy. Nauczyciele muszą wykształcić w nich przede wszystkim umiejętność samodzielnego myślenia. Powinni stać się doradcami uczniów, wspomagać ich w rozwoju, uczyć otwartości na to, co nowe i wartościowe. Zgodnie z zasadami reformy oświaty dąży się do tego, aby wychowawcy mieli kwalifikacje do nauczania więcej niż jednego przedmiotu (w realiach polskiego rynku pracy - nawet więcej niż dwóch). Na drodze kariery pedagodzy mogą osiągnąć cztery stopnie awansu zawodowego. Mamy zatem nauczycieli - stażystów, kontraktowych, mianowanych, dyplomowanych. Choć trudno w to uwierzyć, muszą zdawać egzaminy, aby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. W tym roku o stopień nauczyciela mianowanego ubiegało się w naszej gminie 7 nauczycieli.
24 sierpnia przed Komisją Egzaminacyjną stanęły: Sylwia Miksza (nauczyciel kształcenia zintegrowanego) i Julia Mikołajczyk Mydlak (nauczyciel wychowania przedszkolnego) z ZSP w Borzęcinie Dużym oraz Ilona Antoszkiewicz (nauczyciel kształcenia zintegrowanego), Monika Adamczyk (nauczyciel matematyki), Mariola Szykuła (nauczyciel informatyki) z SP w Starych Babicach. 31 sierpnia do egzaminu przystąpiły ponadto Zuzanna Jaworek (nauczyciel języka angielskiego) i Ewa Kaczmarska (nauczyciel religii) z Gminnego Gimnazjum w Koczargach Starych. W czasie egzaminu nauczyciele przedstawiali swój dorobek zawodowy oraz odpowiadali na pytania komisji. Ich osiągnięcia zostały ocenione bardzo wysoko - wszystkim udało się zdać pomyślnie.
Przygotowania do egzaminu na nauczyciela mianowanego trwają prawie trzy lata. W tym czasie wychowawca realizuje plan rozwoju zawodowego pod okiem opiekuna wyznaczonego przez dyrektora szkoły. Staż kończy się egzaminem. Od przyszłego nauczyciela mianowanego wymaga się m. in. umiejętności organizacji i doskonalenia warsztatu pracy, uwzględniania w procesie nauczania potrzeb rozwojowych uczniów, problematyki środowiska lokalnego oraz współczesnych problemów społecznych i cywilizacyjnych. Oczekuje się także zdolności wykorzystywania wiedzy z zakresu psychologii, pedagogiki, dydaktyki, znajomości zagadnień z zakresu oświaty i pomocy społecznej. Wszystkim nowym nauczycielom mianowanym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

kg





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy