Dzisiaj jest sobota 20 kwietnia 2024 r. imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Każdy głos na wagę złota - rozmowa z Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej Teresą Salamuchą
Demokracja wymaga poświęceń 0 rozmowa z Sekretarzem Gminy i Urzędnikiem Wyborczym Wiesławą Wojtachnio
Z sesji Rady Gminy - poznajemy nowych radnych
Temat miesiąca
Nieznana zbrodnia Wehrmachtu!? - hitlerowski mord w Umiastowie i Topolinie
Kultura | Oświata | Sport
11 Listopada - relacja z obchodów Święta Niepodległości
Patriotyzm i tradycja - Święto ZSP w Borzęcinie Dużym
Lato w Obiektywie - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i spektakl "Młodych z Pasją"
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 11/2006

11 LISTOPADA

Gminne obchody Święta Niepodległości co roku organizuje inna placówka edukacyjna naszej gminy. Tym razem zaszczyt ten przypadł Gimnazjum w Koczargach Starych. O godzinie 17:00 w przeszklonej auli zebrali się mieszkańcy reprezentujący okoliczne miejscowości, zauważyliśmy wielu pedagogów ze szkół i przedszkoli, a także przedstawicieli władz samorządowych.


W programie uroczystości znalazła się zainscenizowana przez uczniów gimnazjum lekcja historii, przygotowana pod kierunkiem Barbary Wasilewskiej i Marka Mastalerza, a także wykład red. Cezarego Jagiełło dotyczący roli Kościoła Katolickiego w walce Polaków o niepodległość. Redaktor Jagiełło przypomniał wiele ciekawych faktów z historii Polski i Kościoła, dotyczących zarówno poświęcenia kapłanów w walkach narodowowyzwoleńczych, jak i uznania przez dawne władze Polski wkładu duchowieństwa w odzyskanie wolności. Jego przejawem było ofiarowanie w 1929 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego Prymasowi Polski kard. Augustowi Hlondowi tronu cesarza Niemiec z zamku w Poznaniu, aby w Katedrze Gnieźnieńskiej służył po wieczne czasy jako tron polskich prymasów. Ten akt symboliczny podkreślał dobitnie rolę Kościoła Katolickiego w odrodzeniu Polski po 123 latach zaborów.
Duże wrażenie na uczestnikach uroczystości wywarł koncert muzyczny przygotowany przez trzy szkolne chóry, które reprezentując Babice, Koczargi i Borzęcin wystąpiły razem podczas wspólnego koncertu z Gminną Orkiestrą Młodzieżową. Słowa uznania należą się wszystkim pedagogom, którzy pracowali nad przygotowaniem młodych wykonawców: Małgorzacie Gałązce,Ewie Dżyga i Bernardowi Olosiowi, a także Mariuszowi Dżyga, który kierował całością tego największego w historii gminy muzycznego przedsięwzięcia. Wystąpiło jednocześnie ponad 150 wykonawców! Tego jeszcze w historii naszej gminy nie było, a trzeba z satysfakcją dodać, że wspólne wysiłki zaowocowały pięknym brzmieniem. Gratulujemy młodym muzykom!
Tego dnia odbyło się jeszcze jedno spotkanie patriotyczne w naszej gminie. W godzinach wieczornych do Domu Parafialnego w Starych Babicach, na zaproszenie jednego z komitetów wyborczych, przybyło wielu mieszkańców gminy. Zapowiedziano występ Joanny Szczepkowskiej (na zdjęciu po prawej) z poezjami patriotycznymi. Nazwisko znanej aktorki było skutecznym magnesem dla publiczności. Również i na to spotkanie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, a także wiele osób wracających z Akademii w Koczargach. Gości powitał ks. prałat Jan Szubka, który zwrócił zebranym uwagę na brak jedności w dzisiejszym społeczeństwie Polski i przypomniał, że 11 listopada jest również dniem, w którym przychodzimy dziękować Bogu za dar naszej wolności.
Wieczór w Domu Parafialnym był spotkaniem wspólnego śpiewania, Joanna Szczepkowska wystąpiła bardzo krótko w pierwszejjego części, deklamując poezje Juliana Tuwima i Juliusza Słowackiego, a później publiczność w nastroju patriotycznym bawiła się już sama, chętnie korzystając z przygotowanych śpiewników. Podziękowania należą się Zbigniewowi Załęskiemu, który akompaniował przy fortepianie, a także muzykującym rodzinom Państwa Romańskich i Kuls. Spontanicznie wystąpiły także przed publicznością mieszkanki naszej gminy: Alfreda Brzozowska z Klaudyna i Mirosława Madej ze Starych Babic. Dziękujemyza te miłe spotkania. Wszystkich ludzi kochających Ojczyznę może cieszyć to, że odżywają u nas piękne tradycje polskich, patriotycznych akademii i wieczory wspólnego śpiewania.

mł.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy