Dzisiaj jest czwartek 25 kwietnia 2024 r. imieniny Jarosława, Marka, Wiki
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Każdy głos na wagę złota - rozmowa z Przewodniczącą Gminnej Komisji Wyborczej Teresą Salamuchą
Demokracja wymaga poświęceń 0 rozmowa z Sekretarzem Gminy i Urzędnikiem Wyborczym Wiesławą Wojtachnio
Z sesji Rady Gminy - poznajemy nowych radnych
Temat miesiąca
Nieznana zbrodnia Wehrmachtu!? - hitlerowski mord w Umiastowie i Topolinie
Kultura | Oświata | Sport
11 Listopada - relacja z obchodów Święta Niepodległości
Patriotyzm i tradycja - Święto ZSP w Borzęcinie Dużym
Lato w Obiektywie - rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i spektakl "Młodych z Pasją"
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 11/2006

Patriotyzm i tradycja
Święto Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dużym


Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dużym zawsze uroczyście obchodzi swoje Święto. Tym razem okazja była szczególna, bowiem minęło właśnie 10 lat od czasu, gdy ta placówka otrzymała imię Armii Krajowej "Grupy Kampinos".


26 paĽdziernika w hali sportowej borzęcińskiej szkoły zorganizowano okolicznościową akademię. Przybyli na nią jak zwykle kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych gminy, a także duże grono rodziców.
Atmosfera uroczystości była bardzo podniosła. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli przygotowały przedstawienie patriotyczne, w
którym wykorzystano utwory z filmu "Zakazane Piosenki", a całość przedstawiona była wśród scenografii ruin powstańczej Warszawy. Nie zabrakło patriotycznej poezji i powstańczych piosenek, a także nowszych utworów, jak chociażby pieśni wykonywanej przez Jana Pietrzaka "Żeby Polska była Polską". Zwłaszcza ten utwór wspaniale zabrzmiał w wykonaniu borzęcińskich dzieciaków i wywołał duże wzruszenie publiczności.

Z okazji jubileuszowej rocznicy nadania szkole imienia wspominano wydarzenia sprzed 10 lat. Wówczas dyrektorem placówki był Maciej Szemieto, a szkołę odwiedził Prymas Polski kard. Józef Glemp. Ks. Prymas pozostawił piękny wpis w księdze pamiątkowej, życząc aby dzieci kształciły się tu "na miarę godności ideałów Polski niepodległej". Dyrektor ZSP Teresa Mazurkiewicz powiedziała, że słowa te są również dziś drogowskazem dla codziennej pracy nauczycieli w tej placówce.
Piękne przesłanie wypowiedziała podczas akademii jedna z
uczennic klas starszych. -Dziś w naszych murach gościmy patrona szkoły, świętując i spotykając się razem chcemy wyrazić uznanie i szacunek za walkę i pielęgnowanie patriotycznych tradycji, zapewniając, że dokładamy wszelkich starań aby pamięć o Armii Krajowej nigdy nie zgasła, a pamięć o walce i ofierze naszych bohaterów wciąż trwała.
W imieniu kombatantów za uroczystość podziękował Witold Grzybowski.
- My, jako dawni żołnierze jesteśmy wzruszeni tym, że o nas pamiętacie i tak dużo wiecie o czasach wojny, które stały się już
dziś bardzo odległe. Cieszę się, że w tej szkole panuje nastrój radosnej nauki, życzę nauczycielom wiele satysfakcji z pracy, a uczniom dobrych osiągnięć w nauce.
Podczas uroczystości wręczono również legitymacje najmłodszym uczestnikom akademii - pierwszoklasistom. Odbyło się to tradycyjnie po akcie pasowania dzieci na uczniów. Na tę chwilę pierwszaki czekały niecierpliwie od początku uroczystości. Trudno się dziwić, gdy otrzymały pasowanie i legitymację stały się już pełnoprawnymi uczniami. One już także mogą powiedzieć z dumą - chodzimy do szkoły
im. Armii Krajowej "Grupy Kampinos".
Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na podziękowania. Wystąpił Wójt Gminy Krzysztof Turek gratulując uczniom i nauczycielom przygotowania wspaniałej uroczystości. Przemówiła także Urszula Król - córka bohaterskiego żołnierza - majora Tadeusza Barana, który był wieloletnim Prezesem Środowiska AK "Grupy Kampinos".
Był to szczególnie miły akcent dla naszej redakcji, bowiem Pani Urszula podziękowała za dotychczasowe publikacje dotyczące borzęcińskiej szkoły i Armii Krajowej, poinformowała
jednocześnie, że Gazeta Babicka przekroczyła kontynenty i kilka jej egzemplarzy znajduje się w środowiskach kombatanckich w USA. Serdecznie Dziękujemy!

Po akademii uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny posiłek, a następnie wzięli udział w otwarciu nowej pracowni szkolnej. Dziś komputery w edukacji dzieci i młodzieży stają się już codziennością. Aby wyjść naprzeciw wyzwaniom, które stawia przed nami nieustanny rozwój technik informatycznych, w szkole stworzono Pracownię Interaktywną. Klasa posiada
specjalną elektroniczną tablicę, na której wyświetlają się wszystkie informacje wprowadzane do komputera nauczyciela. Oczywiście uczniowie nadal mogą na niej pisać - tym razem przy pomocy specjalnego pióra, a komputer wraz z nauczycielem korygują ich błędy. Tak to wygląda w dużym uproszczeniu.
Zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli ważne jest to, że nowoczesny sprzęt bardzo podnosi atrakcyjność lekcji i zachęca do nauki. Tablica transmituje wszystkie dane które znajdują się w komputerze, również te, które nauczyciel
przyniósł na lekcję na płytach kompaktowych lub przenośnych dyskach. Dzieciom można zatem w sposób bardzo atrakcyjny przekazać potrzebną wiedzę, co rozbudza ich zainteresowania i skłania do samodzielnej pracy.
Pracownia Interaktywna sfinansowana została ze środków budżetowych ZSP i Gminy Stare Babice, a także funduszy zdobytych przez rodziców. Podziękowania należą się tu Przewodniczącemu Rady Szkoły Mieczysławowi Wiśniewskiemu, a szczególnie Pawłowi Lubelskiemu , który dokonał wielu starań, aby pracownia została uruchomiona.

Jubileuszowe Święto przygotowano w borzęcińskim ZSP z dużym rozmachem. Była to akademia godna zarówno wspaniałego patrona, jak i 10 jubileuszu. Dziękujemy nauczycielom, którzy napracowali się przygotowując spektakl. Nie sposób wymienić wszystkich, ale ogromne brawa należą się na pewno Bernardowi Olosiowi - za stronę muzyczną akademii i Ewie Urniaż-Szymańskiej za artystyczne dekoracje.

Marcin Łada





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy