Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Potrzeba dzieła miłosierdzia - rozmowa z Ojcem Prowincjałem SMA Wojciechem Lulą
Drogowy zawrót głowy, czyli co nowego na ul. Warszawskiej
Z sesji Rady Gminy
Spotkanie opłatkowe
Wolontariusze z certyfikatami
Zebraliśmy górę grosza
Puchar dla "Klaudynka" - podsumowanie roku działkowiczów
Lekcja ekologii w oczyszczalni
Jubileusz 5-lecia Zespołu Interdyscyplinarnego
Temat miesiąca
Mikołaj to najlepszy Święty!
Kultura | Oświata | Sport
Anioły są... w Urzędzie Gminy
Chopin na ludowo - wystąpiła Maria Pomianowska z zespołem
Świąteczna paczka
Mistrzyni kolędowego śpiewania - cudowne dziecko Ania Pioterczak
Bezpieczna gmina
Babiniczanie na komendzie
Nie pozwól się krzywdzić - relacja ze spotkania przeciw przemocy domowej
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 12/2006

Wolontariusze z certyfikatami

Sami możemy niewiele, dopiero dzięki wsparciu i zaangażowaniu wolontariuszy potrafimy skutecznie pomagać ludziom, którzy nie uczestniczą w pełni w życiu społecznym i rodzinnym. Każdy człowiek posiada coś, czym może podzielić się z bliźnimi. Wolontariusze poświęcają swój czas dla innych, pomagają chorym, słabszym, samotnym, ludziom starszym i wielodzietnym rodzinom.
Swoje działania kierują tam, gdzie ich pomoc jest potrzebna, nie oczekując nic w zamian oprócz uśmiechu. Ważny jest rodzaj pomocy, którą się oferuje, ale jeszcze ważniejsze jest serce, z jakim tej pomocy udziela się potrzebującym.


Credo działania naszego wolontariatu, które przedstawiliśmy powyżej, sformułowane przez jego koordynatora w GOPS - Bożenę Marczak przyświeca naszym wolontariuszom. Ten ruch trafił w babickiej gminie na podatny grunt. Działają w nim zarówno osoby młode, jak i starsze, które mogą służyć innym swoją wiedzą. Wolontariusze pomagają zatem nie tylko w zakupach i w wykonywaniu wielu domowych czynności, ale także w odrabianiu lekcji, czy wręcz prowadzą zajęcia reedukacyjne. Dziś działa u nas na stałe 20 wolontariuszy, którzy podpisali porozumienia z GOPS-em , a 5 osób pomaga doraźnie przy różnego rodzaju akcjach.
Cieszy nas to, że babicki wolontariat został zauważony i doceniony przez ogólnopolskie organizacje takie jak: Sto warzyszenie Centrum Wolontariatu i Akademię Wolontariatu. Dzięki nim nasi młodzi ludzie wielkiego serca mogą uczestniczyć w różnorodnych (darmowych) szkoleniach m.in. z dziedziny psychologii i metod skutecznego komunikowania się. Po zakończeniu szkoleń otrzymują certyfikaty.
Dobry przykład daje im Bożena Marczak, która została ostatnio zakwalifikowana do grupy eksperckiej projektu "Wolontariat w Ośrodkach Pomocy Społecznej" wspólfinansowanego ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Jest to duże wyróżnienie, ponieważ szkolenie to będzie zorganizowane dla zaledwie 20 osób z Polski (wybranych z terenów Mazowsza, Śląska i Lubelszczyzny). O tym, kto weźmie w nim udział, decydowała specjalna komisja. Doceniono nie tylko aktywność naszego wolontariatu, ale także różnorodność oferowanych programów pomocy.
Gratulujemy Pani Bożenie tego wyróżnienia, a także Alicji Napurce - kierownikowi GOPS w Starych Babicach, która również nie szczędzi sił, aby na co dzień skutecznie pomagać potrzebującym.

ł-p

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy