Dzisiaj jest środa 21 października 2020 r. imieniny Celiny, Hilarego, Janusza
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Środki unijne dla gospodarstw rolnych - rozmowa z Marcinem Zającem, Kierownikiem Biura Powiatowego ARiMR Warszawa Zachód w Wojcieszynie
Atak zimy
Przeszła wichura
Z sesji Rady Gminy
Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - finał konkursu KRUS
Finał Konkursu Świątecznego w Wojcieszynie
Pięćdziesiąt lat to godny jubileusz - urosziny ks. prałata Jana Szubki
Temat miesiąca
Babinicz po raz dziesiąty!
Kultura | Oświata | Sport
Kolęda po góralsku
Jasełka Nauczycieli
Zaklinanie Zimy - koncert rodziny Pospieszalskich
Dzień Babci i Dziadka
Żywa szopka w Kościele pw. Św. Wincentego Ferreriusza
Karnawał w przedszkolu
Bal seniorów
Młodzi duchem - spotkanie opłatkowe nastarszych mieszkańców gminy
Bezpieczna gmina
Zatrzymać przemoc - relacja z prac Zespołu Interdyscyplinarnego
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 01/2007

Zaklinanie zimy


Gdy 11 stycznia w kościele w Starych Babicach występowała rodzina Pospieszalskich, na dworze panowała jesienna aura. Wydawało się, że o śniegu możemy tylko pomarzyć. Razem z Pospieszalskimi zagrali także ich przyjaciele, m.in. Krysia Steczkowska, Zuzanna Iwańska, Viola Brzezińska i Thomas Sanchez z Meksyku. Z artystami przybył również Tomasz Zubilewicz. Co prawda Pan Tomasz nie zagrał, ale wystąpił w roli konferansjera i oczywiście przepowiedział pogodę. - Zima nadejdzie w trzeciej dekadzie stycznia - poinformował.


Wówczas, gdy wypowiadał te słowa, było 10 stopni ciepła i nie bardzo wierzyliśmy w jego prognozę, a tymczasem sprawdziła się. Jednak naszym zdaniem zima nadeszła przez Pospieszalskich. Artyści zagrali polskie kolędy w niezwykłej aranżacji. Słychać w nich było nuty greckie, bałkańskie, żydowskie, a nawet dĽwięki z piosenek latynoamerykańskich. Koncert był bardzo dynamiczny i głośny. Babicka świątynia po raz pierwszy przeżywała tak niezwykłe natężenie rytmu i dĽwięków, wszystko to jednak związane było, przynajmniej w części z kolędami, które, jak wiadomo, w polskiej tradycji zawsze kojarzą się z zimą. Jaki stąd wniosek? Zima musiała nadejść.

Tekst i fot. Marcin Łada

Rodzina Pospieszalskich
Jedna z najsławniejszych muzycznych rodzin w Polsce. Jej członkowie wywarli duży wpływ na rozwój polskiej sceny rockowej i jazzowej - najbardziej znani są Jan (gitarzysta Czerwonych Gitar i zespołu Voo Voo, obecnie dziennikarz telewizyjny, autor talk-show "Warto rozmawiać"), a także Marcin i Mateusz - kompozytorzy i muzycy.
Co roku, w okresie świątecznym, rodzina Pospieszalskich spotyka się na koncertach, pojawia się również w programach telewizyjnych i radiowych, wykonując kolędy i pastorałki w nowatorskich aranżacjach. Wspólne kolędowanie zaczęło się dla Pospieszalskich jeszcze w dzieciństwie - było rodzinną tradycją, która z powodzeniem przetrwała całe dekady. Z biegiem lat członkowie rodu zaczęli wnosić do klasycznych utworów elementy muzyki rockowej, jazzowej i folku. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych przygotowali płytę ze swoimi wersjami kolęd i pastorałek. Do dziś wydali ich już kilka. Obecnie w rodzinnym zespole występuje kilkanaście osób - towarzyszą im zaprzyjaĽnieni muzycy, między innymi rodzina Steczkowskich, Joszko Broda i Thomas Sanchez. Żywiołowe i optymistyczne kolędy w ich wykonaniu od kilkunastu lat cieszą się popularnością i gromadzą na koncertach rzesze publiczności.ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy