Dzisiaj jest czwartek 25 kwietnia 2024 r. imieniny Jarosława, Marka, Wiki
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Środki unijne dla gospodarstw rolnych - rozmowa z Marcinem Zającem, Kierownikiem Biura Powiatowego ARiMR Warszawa Zachód w Wojcieszynie
Atak zimy
Przeszła wichura
Z sesji Rady Gminy
Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - finał konkursu KRUS
Finał Konkursu Świątecznego w Wojcieszynie
Pięćdziesiąt lat to godny jubileusz - urosziny ks. prałata Jana Szubki
Temat miesiąca
Babinicz po raz dziesiąty!
Kultura | Oświata | Sport
Kolęda po góralsku
Jasełka Nauczycieli
Zaklinanie Zimy - koncert rodziny Pospieszalskich
Dzień Babci i Dziadka
Żywa szopka w Kościele pw. Św. Wincentego Ferreriusza
Karnawał w przedszkolu
Bal seniorów
Młodzi duchem - spotkanie opłatkowe nastarszych mieszkańców gminy
Bezpieczna gmina
Zatrzymać przemoc - relacja z prac Zespołu Interdyscyplinarnego
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 01/2007

Żywa Szopka w borzęcińskim Kościele

Od dawien dawna ludzie po wieczerzy wigilijnej wybierają się do świątyni. Msza Święta ogłaszająca tę ważną dla chrześcijan prawdę zaczyna się o północy i ma szczególny wymiar.


W borzęcińskim kościele tegoroczna Pasterka była dużym przeżyciem. Tradycyjnie rozpoczęła ją odśpiewana przez parafialny chór - jutrznia. O północy rozbrzmiały słowa kolędy: "Bóg się rodzi". Wtedy też w uroczystej procesji proboszcz przyniósł do żłóbka malutkiego Jezusa, którym był kilkumiesięczny parafianin - Miłosz Kowszun. W postać Maryi wcieliła się jego mama - pani Joanna. Józefem został Dariusz Dawid. W betlejemskiej grocie nie mogło zabraknąć aniołków. W ich postacie wcieliły się dziewczynki, które w tym roku przystąpiły do Sakramentu Pierwszej Komunii Świętej: Agata Knyt, Karolina Leśniewska i Marta Zatorska. W szopce znalazły się także żywe króliki. Eucharystia miała bardzo uroczysty przebieg. Jak zwykle prócz księży pracujących w Parafii, byli także kapłani ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich. Tradycją borzęcińskiej Pasterki jest wspólne dzielenie się opłatkiem. Po zakończonej Eucharystii księża stają z opłatkiem przy drzwiach Kościoła - uczestnicy Mszy Świętej mają wówczas możliwość złożenia sobie życzeń. Ta chwila pozwala wszystkim poczuć się członkami wspólnoty parafialnej.
Szopki Bożonarodzeniowe to bardzo stary element naszej świątecznej tradycji. Są w niej obecne znacznie dłużej niż choinka iŚwięty Mikołaj. Pierwszej wzmianki o budowaniu w kościołach swego rodzaju ołtarzyków przedstawiających moment narodzin Jezusa, pochodzą z Włoch. Tradycja ta przywędrowała do Polski w XIII wieku, wraz z zakonnikami reguły świętego Franciszka. Za pierwszego twórcę przedstawień bożonarodzeniowych jest zresztą uważany patron zakonu - Św. Franciszek z Asyżu. Elementy najstarszej polskiej szopki, przechowywanej w kościele Św. Andrzeja w Krakowie, pochodzą prawdopodobnie z II połowy XIV wieku. Tradycyjna szopka była wyobrażeniem narodzin Chrystusa, oddającym wiernie opis znany z Pisma Świętego.
Postaci Świętej Rodziny oraz pastuszków i Trzech Króli składających dary Dzieciątku Jezus stały wewnątrz drewnianej miniatury kościoła lub groty wykonanej z masy papierowej. Szopki takie noszą nazwę betlejemek i są do dziś używane przez kolędników, a w domach zajmują miejsce nieopodal choinki. W naszych czasach szopka bożonarodzeniowa jest elementem wystroju każdej świątyni w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

kg, mł





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy