Dzisiaj jest sobota 20 kwietnia 2024 r. imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Kolejny budżet - kolejną szansą dla gminy - rozmowa z Wójtem Krzysztofem Turkiem
Z Sesji Rady Gminy
Kultura | Oświata | Sport
W co się bawić, czyli jak minęły ferie w gminie
Turniej szachowy w Borzęcinie Małym
Przedszkole bez zabawek-ciekawa innowacja pedagogiczna
18 Policja w oczach dziecka
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 02/2007

Szachy w szkole

Szachy są grą o wielowiekowej tradycji. W czasach inwazji komputerów i wirtualnych rozrywek cieszą się jednak niesłabnącą popularnością. Podczas Pierwszego Zimowego Turnieju Szachowego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Dużym zmierzyli się najmłodsi miłośnicy szachów w naszej gminie.


Nie ma kontynentu ani kraju, w któryem szachy nie byłyby znane. Gra powstała prawdopodobnie w Indiach około VI wieku naszej ery, a stamtąd dotarła do Persji. Z języka perskiego pochodzi jej nazwa - "szach" to przecież perski król, a "szach mat" znaczy "król jest martwy". W Europie szachy pojawiły się między VIII i IX wiekiem, a w Polsce były znane już około 1200 roku. Do dziś nie wiadomo, czy dotarły do nas drogą morską, przyjechały z rycerzami wracającyyypyoy,yeoemi z wypraw krzyżowych, czy też może przywieziono je z Rosji.
Umiejętność gry w szachy uznawana była za wielką zaletę na dworze królewskim. Świadczy o tym fakt, że w herbach nadawanych polskiej szlachcie pod koniec XII wieku i w latach późniejszych niezwykle często pojawiały się elementy szachowe.
Wydawałoby się, że w dobie wirtualnych gier szachy nie znajdą zbyt wielu zwolenników, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Ojeęje,epookazuje się jednak, że nadal pozostają jedną z najbardziej popularnych gier strategicznych na świecie. Miłośników szachów nie brakuje również w naszej gminie. Od 2006 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Dużym działa koło szachowe, prowadzone przez wychowawcę świetlicy Jolantę Krasnodębską. Jego członkowie - uczniowie klas 0-VI, przychodzą do świetlicy grać w szachy w każdej wolnej chwili.
Młodzi szachiści zmierzyli się ze sobą podczas I Zimowego Turnieju Szachowego, którego rozgrywki odbyły się między 2 a 24 stycznia. Wzięło w nim udział aż 48 gyOopoyeejoyraczy. Obok potyczek turniejowych toczyły się liczne partie towarzyskie, zasady gry poznawali również nowicjusze. Turniej cieszył się wielkim zainteresowaniem i wzbudzał ogromne emocje. Wywieszane na bieżąco wyniki gromadziły liczną widownię i wywoływały gorącą dyskusję na temat przewidywanych rezultatów rozgrywek. W czasie turnieju okazało się, że uczniowie ZSP w Borzęcinie pasjonują się nie tylko tenisem stołowym, w którym co rok odnoszą sukcesy - kochają również gry strategiczne, wymagające dużej koncentracji i wysiłku umysłowego.

Jolanta Krasnodębska

Wyniki Pierwszego Zimowego Turnieju Szachowego: Klasy Młodsze: I miejsce - Albert Kacperski, II miejsce - Daniel Michrowski, III miejsce - Kasia Skibińska, IV miejsce - Michał Bloch, V miejsce - Weronika Krawczyk;
Klasy Starsze: I miejsce - Hubert Owczarek, II miejsce - Łukasz Krauze, III miejsce - Bartek Kozłowski, IV miejsce -Kuba Świątek, V miejsce - Maciek Kiełek.




ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy