Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Dobry początek - rozmowa z Henrykiem Kuncewiczem - Przewodniczącym Rady Gminy
Mistrz Ortografii
Z sesji Rady Gminy
Nowe gniazda dla bocianów
Z gminy na Polagrę
Partnerstwo z Holandią
Ogrodnicza już po remoncie
Temat miesiąca
Historia sprzed 100 lat. O rodzinie Cholewińskich opowiada Elżbieta Lubicz Bakanowska
Kultura | Oświata | Sport
Dzień Kangura
Mistrz matematyki
Jest Wiosna - jak świętowano 21 marca
Ekologia bliżej nas
Już za chwilę Wielkanoc. Byliśmy w "Grupie dla Dzieci" w Zielonkach
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 03/2007

Jest Wiosna!
nie tylko w muzyce


21 marca nasi słowiańscy przodkowie uroczyście świętowali Nowy Rok i początek wiosny. Ten dzień miał przynieść cielesną i duchową odnowę po dokuczliwej i mroĽnej zimie. W tym celu wykonywano słomianą kukłę, symbolizującą odchodzącą porę roku. Ubierano ją w płócienne szaty, ozdabiano koralami i wstążkami, mocowano na długim kiju i obnoszono po całej wsi. Prowadzący Marzannę orszak udawał się następnie nad pobliski staw, jezioro czy rzekę, gdzie lalkę podpalano i wrzucano do wody. W ten sposób żegnano zimę i z radością witano wiosnę.


Dziś o dawnych obrzędach mało kto pamięta - Marzannę topią jedynie dzieci z przedszkoli i najmłodszych klas szkół podstawowych. Starszym uczniom 21 marca kojarzy się raczej z wiosennymi imprezami, w tym także z wagarami. Aby zapobiec ucieczkom z lekcji, szkoły zazwyczaj rezygnują w tym czasie z prowadzenia zajęć dydaktycznych i organizują dla podopiecznych różnego rodzaju rozrywki: konkursy, pokazy mody, wycieczki do kina i teatru.
Świętowanie wiosny w naszej gminie jako pierwsi rozpoczęli uczniowie klas młodszych Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Borzęcina. Już o 9 rano udali się z Marzanną do Mariewa, aby nad stawem dokonać tradycyjnego obrzędu. Jednak dzieci wraz z nauczycielkami wprowadziły w tym roku nowy wiosenny zwyczaj. Zamiast topić Marzannę, jedynie zdjęły z niej wierzchnie okrycie, a pod nim ukazała się uśmiechnięta postać Wiosny, z którą najmłodsi powrócili do szkoły. Czyżby uczniowie dowiedzieli się, że do Ministra Giertycha złożono ostatnio petycję, aby zakazać z przyczyn moralno-ekologicznych niszczenia Marzanny? Tego niestety nie wiemy, ale nowy zwyczaj bardzo nam się podoba i nawiązuje do tradycyjnego przynoszenia gaika do domu.
Dzieci w Mariewie urządziły sobie mały festiwal wiosennej piosenki i brały również udział w pikniku przy ognisku. Starsi Borzęciniacy z klas 4-6 uczestniczyli w tym dniu m.in. w wyborze najciekawszych wiosennych przebrań, w którym nagrodzono troje zwycięzców. Młodzież należąca do koła anglojęzycznego prowadzonego przez Iwonę JaĽwińską przygotowała przedstawienia pt. "Shrek" i "House Ghosts". W pierwszej ze sztuk przypomniano losy popularnego bohatera filmów animowanych, a druga opowiadała historię pewnej rodziny, którą dzielne duchy obroniły przed złodziejami. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła języka angielskiego prowadzonego przez Celinę Łazowską zaprezentowali się w przedstawieniu pt. "The English teacher". Młodzież pokazała jeden dzień z życia klasy, śpiewając po angielsku piosenki i wykonując scenki sytuacyjne.
W pierwszym dniu wiosny dzieci ze Szkoły Podstawowej w Starych Babicach przygotowały około godz. 10:00 wiosenny pokaz mody. Na wybiegu zaprezentowały się modelki i modele w pięknych, kolorowych strojach. Dominowała oczywiście optymistyczna zieleń, nieodłącznym dodatkiem do kostiumów były także kwiaty. Na sali pojawiły się biedronki, pszczoły, żabki i bociany, nie zabrakło również Smerfów zbudzonych z długiego, zimowego snu, ale największą popularnością cieszyło sięprzebranie Pani Wiosny, w którym wystąpiło aż kilkanaścioro uczniów.
Spośród 30 osób wyłoniono czterech laureatów, których stroje najbardziej spodobały się publiczności. W nagrodę zwycięzcy otrzymali gromkie brawa oraz drobne upominki.
Uczniowie z młodszych klas babickiej podstawówki uczestniczyli również w tradycyjnym topieniu Marzanny - śpiewając piosenki i recytując wiersze, przepędzili starą porę roku i powitali długo oczekiwaną wiosnę.
Młodzież z I Gminnego Gimnazjum w Koczargach Starych powitała 21 marca nietypowo: reprezentanci poszczególnych klas zmierzyli się w "boju intelektualnym".
Gimnazjaliści zebrali się w auli szkolnej, by kibicować 6 zespołom wyłonionym w eliminacjach do Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii i Niemczech. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego i niemieckiego.
Czteroosobowe drużyny z klas 1e, 2f, 3b, 3c, 3d, 3e, wykazały się wszechstronną wiedzą o krajach Europy, a także poczuciem humoru, które nie opuszczało ich ani na chwilę. Zwycięzców wyłoniono dopiero po gorącej dogrywce między 1e i 3b. Ostatecznie wygrała klasa 3b. Jednak gratulacje należą się wszystkim uczestnikom. Miłym akcentem Święta Wiosny było także ufundowanie lodów przez rodziców.

M. Łada





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy