Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Misja sprawdziła inwestycje - wyniki za kilka miesięcy
Komisja Bezpieczeństwa w sprawie ochrony przeciwpożarowej
Zawsze staramy się pomóc - rozmowa z Alicją Napurką, kierownikiem GarchS
Z sesji Rady Gminy
Od 1 czerwca nowe taryfy za wodę i ścieki
Rocznica śmierci Jana Pawła II
Przystanek Alaska?
Temat miesiąca
Dzień Ziemi - święto ekologii w gminie
Bezpieczeństwo
Spłonął autobus
Nieznana ofiara wypadku
Zawiadomić czy milczeć?
Kultura | Oświata | Sport
3 Maja. Relacja z gminnego święta
Kontrola trójki w gimnazjum.
Teatr Rodziców już po raz dziesiąty!
Nie tylko zabawa. Święto SP w Babicach
Klasycznie, ludowo i nowocześnie. Byliśmy na 10 Przeglądzie Tanecznym
Dzień Ziemi w szkołach
Nowa sala i internet w bibliotece
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 04/2007

Dzień ziemi - święto ekologii w naszej gminie

Dzień Ziemi na świecie obchodzi się już od 37 lat. Po raz pierwszy zorganizowano go 22 kwietnia w Stanach Zjednoczonych. Ideą tego święta jest promocja ekologii i życia w zgodzie z naturą. Od kilku lat uroczyste obchody Dnia Ziemi odbywają się również w naszej gminie.


Dzięki zaangażowaniu szkolnej społeczności i wielu innych osób w podstawówce w Starych Babicach już po raz piąty zorganizowano Gminny Festyn z okazji Dnia Ziemi. Podobnie jak w latach ubiegłych impreza miała charakter kiermaszu, na którym zaprezentowano produkty i materiały proekologiczne. Oprócz tego dla uczestników przygotowano wiele atrakcji i ciekawostek związanych z tradycją naszego regionu.
W Dziale Plastycznym goście mogli obejrzeć prace uczniów sporządzone z surowców wtórnych i innych materiałów. Mieli także możliwość wykonania techniką origami czapek z logo Dnia Ziemi. Jak co roku, nie zabrakło również amatorów malowania twarzy.
Ciekawe propozycje pojawiły się także w Dziale Promocji Zdrowia, gdzie można było skorzystać z porady pielęgniarki, kupić kosmetyki wykonane na bazie naturalnych składników, spróbować zdrowej żywności i pysznych ciast domowej roboty. W tej części ekspozycji znalazło się również stoisko z ziołami, udostępnione przez firmę Swedeponic. Ważną inicjatywą prozdrowotną była ponadto zbiórka krwi, zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. W akcji wzięły udział 33 osoby, a najliczniej włączyli się w nią babiccy strażacy.
W czasie festynu interesująco zaprezentował się także Dział "Bliżej Natury", gdzie znalazło się między innymi stoisko "Mazowiecka Chata" (9). Goście festynu mogli tu zobaczyć najprawdziwszą "Babę Mazowiecką", czyli Panią Teresę Kacperską, która na co dzień zajmuje się promocją naszego regionu. W drewnianej chacie w Szeligach, wyposażonej w sprzęty z przełomu wieku, prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży. Uczniowie poznają tam między innymi tradycyjne techniki wypieku chleba i wykonywania ozdób, dowiadują się także o wielu innych mazowieckich zwyczajach.
- Zakochałam się w Mazowszu i chciałabym, żeby wszyscy zaczęli doceniać piękno tej ziemi. Polacy są teraz obywatelami świata, ale nie powinni zapominać o swoich korzeniach i tradycji - powiedziała Pani Teresa. Na prowadzonym przez nią stoisku można było wykonać kwiaty z krepiny, spróbować chleba ze smalcem domowej roboty, a także obejrzeć piękne zdjęcia mazowieckich pejzaży.
Nawiązaniem do tradycji była również wystawa starych technologii pn. "Kiedy Babcia była mała". Pojawiły się na niej rozmaite ciekawe eksponaty: lampy naftowe, młynki do kawy, moździerze. Do najcenniejszych przedmiotów należała staroświecka waga i stuletnia maszyna do szycia, a także zabytkowy cep. Wielu uczestników festynu z dużym sentymentem oglądało radia i adaptery marki "Bambino", które przypomniały im czasy młodości. Drogocenny eksponat pojawił się także na stoisku pszczelarskim, prowadzonym przez Romana Pilichowskiego. Zaprezentował on uczestnikom imprezy ponad stuletni ul, tzw. kuczkę.
- W takich ulach przed wiekami nasi przodkowie hodowali pszczoły. Dziś w Polsce nikt już ich nie używa, nie ma także osób, które taką konstrukcję potrafiłyby wykonać - wyjaśnił Pan Roman. Osoby odwiedzające jego stoisko mogły skosztować kilkunastu rodzajów miodu oraz poznać tajniki trudnej pracy pszczelarza.
Bardzo bogatą i zróżnicowaną ofertę przedstawił Dział "Edukacji Ekologicznej". Można tu było zobaczyć, jak przed wiekami pracowali kowal i mincerz, wykonać naczynie lub rzeźbę z gliny przy użyciu tradycyjnych narzędzi , a także wziąć udział w loterii "Drugie życie" i grze "Drzewko szczęścia".
W ramach tego działu wiele atrakcji przygotowano również dla miłośników nauki. Pasjonaci biologii mogli porozmawiać z pracownikami Kampinoskiego Parku Narodowego i zdobyć ciekawe materiały z rezerwatu, a także nauczyć się wykonywania preparatów pod mikroskop. Do udziału w fascynujących eksperymentach uczestników festynu zachęcali animatorzy z Centrum Nauki Kopernik. Wykorzystali do nich między innymi ciekły azot, przywieziony z Instytutu Fizyki w Warszawie. Zanurzone w nim przedmioty stawały się kruche jak szkło i pękały pod wpływem dotyku. Animatorzy pokazali także osobom odwiedzającym ich stoisko, w jaki sposób przy użyciu zwyczajnych przedmiotów można w domu wykonać ciekawe doświadczenia, np. sprawdzić ph wody. Ponadto najmłodszym zaproponowali puszczanie ogromnych baniek.
Podczas imprezy dużym zainteresowaniem cieszył się również Dział Rekreacyjno-Sportowy, gdzie odbywały się zawody, między innymi ringo, i pokazy Straży Pożarnej.
W czasie festynu oprócz atrakcji zaprezentowanych w ramach poszczególnych działów, przygotowano również rozmaite imprezy towarzyszące. Około godziny 15.00 szkolne Koło Teatralne wystawiło przedstawienie o tematyce ekologicznej. Miłym akcentem było rozdanie nagród laureatom konkursu wiedzy ekologicznej i konkursu plastyczno-technicznego "Nowe ze starego". Doskonałe efekty przyniosła także zbiórka surowców wtórnych, za które można było otrzymać sadzonkę oraz punkty w ramach współzawodnictwa klas.
Duża liczba osób odwiedzających szkołę w Starych Babicach podczas Dnia Ziemi oraz ich aktywny udział w festynie, potwierdzają rosnącą popularność tej imprezy. Z roku na rok uczestników przybywa, a oferta jest coraz bogatsza. Serdecznie dziękujemy za wsparcie wszystkim, bez których ta uroczystość by się nie odbyła: Gminnemu Referatowi Ochrony Środowiska, Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu, Firmie Swedeponic Sp. z o.o., Biuru Turystycznemu Pani Teresy Kacperskiej, Centrum Nauki Kopernik, Panu Robertowi Pilichowske-mu, OSP w Starych Babicach, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, Pani pielęgniarce ze Szkoły Podstawowej w Starych Babicach, honorowym dawcom krwi, a także rodzicom i dzieciom zaangażowanym w przygotowanie festynu.
Mamy nadzieję, że przyświecająca organizatorom idea edukacji ekologicznej przyczyni się do zwiększenia świadomości mieszkańców naszej gminy i zachęci ich do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Tekst Dorota Radecka
fot. Karolina Gwarek

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy