Dzisiaj jest sobota 25 maja 2024 r. imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Misja sprawdziła inwestycje - wyniki za kilka miesięcy
Komisja Bezpieczeństwa w sprawie ochrony przeciwpożarowej
Zawsze staramy się pomóc - rozmowa z Alicją Napurką, kierownikiem GarchS
Z sesji Rady Gminy
Od 1 czerwca nowe taryfy za wodę i ścieki
Rocznica śmierci Jana Pawła II
Przystanek Alaska?
Temat miesiąca
Dzień Ziemi - święto ekologii w gminie
Bezpieczeństwo
Spłonął autobus
Nieznana ofiara wypadku
Zawiadomić czy milczeć?
Kultura | Oświata | Sport
3 Maja. Relacja z gminnego święta
Kontrola trójki w gimnazjum.
Teatr Rodziców już po raz dziesiąty!
Nie tylko zabawa. Święto SP w Babicach
Klasycznie, ludowo i nowocześnie. Byliśmy na 10 Przeglądzie Tanecznym
Dzień Ziemi w szkołach
Nowa sala i internet w bibliotece
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 04/2007

Teatr Rodziców już po raz dziesiąty!

24 kwietnia na scenie Przedszkola w Starych Babicach rodzice zagrali kolejny spektakl dla swoich dzieci. Była to sztuka pt. "Brzydkie Kaczątko" na motywach bajki J. Ch. Andersena. Dość powiedzieć, że i tym razem wypadła ona wspaniale . Zarówno aktorzy, jak i publiczność bawili się wyśmienicie. Zaowocowało 10 lat doświadczeń i zapał wielu osób, które razem postanowiły stworzyć niezwykłą artystyczną rzeczywistość.


W babickim przedszkolu mamy do czynienia z fenomenem. Tam od 10 lat rodzice, co roku przygotowują przedstawienia teatralne dla swoich dzieci i z powodzeniem w nich występują. W dzisiejszych skomercjalizowanych czasach pobudzenie ludzi do twórczej, bezinteresownej działalności jest niezwykłym zjawiskiem. Większość osób pracuje, jest przemęczona i nie chce się włączać w żadne inicjatywy wymagające dodatkowej aktywności. Tymczasem w Babicach od 10 lat to się udaje i co roku występują w sztukach nowi aktorzy. Zasada bowiem jest taka, że spektakle przygotowywane są zawsze przez rodziców najstarszych dzieci, które kończą już edukację przedszkolną. Pomysłodawcą i głównym autorem tego artystycznego przedsięwzięcia jest dyrektorka przedszkola- Bożenna Pyć. -Kiedy pierwszy raz organizowałam teatr, miałam duszę na ramieniu - mówi. - Zastanawiałam się, czy znajdą się odważni do występów na scenie. Żyjemy w małym środowisku, wszyscy się tu znają i bariera wstydu jest naturalna. Do pracy nad pierwszą sztuką włączyły się także nauczycielki Grażyna Bełz i Iwona Kaczmarczyk, wspólnie zachęcałyśmy rodziców i jakoś to poszło. Dziś już nie mamy problemów z obsadą dla naszego teatru. W tym roku na zebraniu organizacyjnym poświęconym spektaklowi przedstawiłyśmy propozycję sztuki, w której miało grać 8 osób. Tymczasem zgłosiło się do niej aż 20 rodziców. Zmieniłyśmy zatem scenariusz spektaklu i w rezultacie wystąpiło 18 aktorów, wiele osób włączyło się również w prace organizacyjne.
-Ciekawe jest jednak to, w jaki sposób udaje się Pani zachęcić do współpracy tak wiele osób?
- Zawsze staram się tłumaczyć rodzicom, że grają głównie dla swoich dzieci, a teatr jest dla wszystkich dobrą zabawą i odskocznią od codzienności. Przedstawienie wystawiamy kilka razy, oglądają je także rodzice młodszych dzieci i mają czas, aby pomyśleć o tym, że również oni mogą w nim zagrać za rok czy dwa. Poza tym w pracę nad spektaklem zaangażowani są właściwie wszyscy pracownicy przedszkola, nawet panie z obsługi, m.in. Bogusława Krzywicka i Grażyna Karbowska. Panuje tu zatem twórcza atmosfera, która udziela się wszystkim. Nie bez znaczenia są również dobre scenariusze. Adaptacje sztuk opracowane przez Zofię Wójcik zawsze tryskają humorem, dużą rolę odgrywa także dobra oprawa muzyczna. W tym roku oprócz wymienionych już osób zawdzięczamy ją także Małgorzacie Siekierskiej i Dariuszowi Smolińskiemu.
-Patrząc na teatr, jak ocenia Pani te minione 10 lat?
-Myślę, że oprócz ciekawego wydarzenia kulturalnego spełnił on również dobrą społeczną rolę. Podczas prób nawiązało się wśród rodziców wiele przyjaźni, które trwają dalej, kiedy już ich dzieci chodzą do szkół. Przez te wszystkie lata zagrało u nas ponad 80 osób, a trzeba wiedzieć, że w spektakle nieraz zaangażowane są całe rodziny i jest to dla nich duże przeżycie. Dzięki temu lokalne społeczeństwo może się zintegrować i ludzie lepiej się poznają.
Z okazji jubileuszu 10 Teatru Rodziców opracowaliśmy nawet prezentację multimedialną (na płycie cd), dotyczącą naszej działalności. Chętnie udostępnimy ją wszystkim zainteresowanym. Bardzo polecamy ten rodzaj aktywności -życie jest przecież teatrem...
Z okazji 10 jubileuszu TR składamy Pani Dyrektor Przedszkola i Pracownikom tej placówki serdeczne gratulacje.
Dziękujemy również wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w to artystyczne przedsięwzięcie. W sztuce "Brzydkie Kaczątko" wystąpili: Agnieszka Starosz, Wioletta Ziółkowska, Grażyna Trojak-Boulange, Piotr Boulange, Agnieszka Dziedzic, Dariusz Smoliński, Jacek Muszyński, Maria Snopkowska, Izabella Pasiak, Monika Gościmińska, Beata Błaszczak, Wojciech Gęsina, Beata Kaczyńska, Katarzyna Ostrowska, Agnieszka Kalinowska, Jadwiga Barszczewska, Ilona Hoc. Scenariusz: Zofia Wójcik. Reżyseria, scenografia i muzyka: Grażyna Bełz, Małgorzata Libert, Małgorzata Siekierska.

Marcin Łada

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy