Dzisiaj jest wtorek 16 kwietnia 2024 r. imieniny Bernarda, Biruty, Erwina
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Warsztaty HACCP
Kwiaty zamiast śmieci
Nastał czas radości!
Z sesji rady gminy
Razem o naszych sprawach
Babickie Towarzystwo Cyklistów
Temat miesiąca
Dzień Ziemi
Powiatowy Konkurs Muzyczny
Bezpieczna gmina
Strzały w Babicach
Spotkanie przed szczytem
Nie muszę być bezbronna!
Informacje
Nowości w zasiłkach
Za pięć dwunasta - dopłaty dla rolników
Sport
Dwa razy srebro...
To jest piłka!
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 04/2004

Piękne rośliny, minerały, wspaniały miód i wyroby mleczarskie, ciekawe doświadczenia chemiczne, gry i zabawy rodzinne oraz wiele interesujących ekologicznych informacji przygotowali nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w St. Babicach na 3 (babicki) Dzień Ziemi.

Przez chwilę myśleliśmy, że niedzielna impreza - 18 kwietnia br. nie uda się, bo nadciągały ciemne, deszczowe chmury. Ale wraz z przybyciem strażaków i policjantów na koniach pogoda się poprawiła i wyjrzało nawet słońce. Impreza odbywała się częściowo na szkolnym boisku, gdzie ulokowano stoiska z różnościami, a częściowo w budynku szkoły. Tam właśnie rozgrywano turniej rodzinny ringo, grano w szachy i warcaby, a także przeprowadzano konkursy plastyczne i doświadczenia chemiczne.
Przy wozach strażackich spotkaliśmy komendanta OSP w St. Babicach, Michała Starnowskiego. - Nie mogło nas tu zabraknąć - powiedział. Chcieliśmy pokazać dzieciom nasz sprzęt strażacki, a jednocześnie przestrzec wszystkich mieszkańców przed wypalaniem traw. Niestety jest to nagminne zjawisko na wiosnę. W tym roku już kilka razy jeĽdziliśmy do pożarów traw, a w ub. roku takich wyjazdów było ponad 30. Najwięcej paliło się w Bliznem, Klaudynie, Janowie i Koczargach. Całe szczęście, wszędzie zdążyliśmy dojechać na czas i obyło się bez strat - powiedział komendant Starnowski.
Duże zainteresowanie przybyłych gości budziło stoisko roślinne gospodarstwa Jerzego Drzewińskiego z Zielonek. Pan Jerzy postanowił podarować szkole kwitnącą kalinę - Ib zasadzi ją przed wejściem do budynku - powiedział. - Jakie rośliny są dziś modne ? -Dobrze sprzedają się wszystkie iglaki w doniczkach, bo bez problemu można je sadzić przez cały rok. Wiele osób poszukuje jednak czegoś nietypowego- wymyślnych, szczepionych roślin. Modne są również kaliny, właśnie takie jak ta, która będzie rosła przed szkołą.
W punkcie informacji ekologicznej spotkaliśmy Beatę Wojciechowską reprezentująca firmę Eco-Partners Sp. z o.o. - Przygotowaliśmy ulotki dotyczące problematyki odpadów stałych i płynnych. Można z nich dowiedzieć się, jak segregować śmieci i jakie odpady są niebezpieczne dla środowiska. Zainteresowani znajdą w nich także parę słów o azbeście, który występuje w dawnych pokryciach dachowych tzn. w eternicie. Informujemy także o tym, co robić z przeterminowanymi lekami i zużytymi bateriami. Najwyższy czas, byśmy poważnie zaczęli dbać o nasze środowisko. Piękna przyroda jest przecież polskim skarbem narodowym, powinniśmy ją chronić- powiedziała Beata Wojciechowska. W budynku szkoły umieszczono stanowisko "Czarodzieja wody". Najmłodsi z zaciekawieniem dopytywali się, dlaczego jedno jajko pływa w wodzie, a inne tonie i na czym polega praca oczyszczalni .ścieków. Ciekawe doświadczenia chemiczne, w których z pozoru z czystej wody wytrącały się zanieczyszczenia zainteresowały wiele osób...
Najsłodszym stoiskiem Dnia Ziemi był punkt pszczelarski Roberta Pilichowskiego z Izabelina. - właściciela wędrownej pasieki. Dzieci z zapałem próbowały różnych gatunków miodu, nie ma to jak słodki przysmak. - Jeżdżę z pszczołami na Mazury i w inne ekologicznie czyste tereny- powiedział Pan Robert. - Dziś jednak problemem w hodowli pszczół jest nie tylko znalezienie czystego obszaru, z którego mogą pozyskiwać nektar, ale i kradzieże uli. Cóż, żyjemy w trudnych czasach. Wędrujemy z pszczołami w różne regiony Polski. W porze kwitnienia sadów jeĽdzimy w grójeckie, kiedy kwitną rzepaki i lipy - na Mazury, a po spadĽ w Góry Świętokrzyskie.
Uwagę wielu osób zwróciły także piękne minerały. Większość z nich stworzyła przyroda, ale prezentowany na zdjęciu kryształ górski powstał w sposób sztuczny- na drodze syntezy. Na tym stoisku można było zobaczyć również skamieliny- najstarsza liczyła sobie 410 mln lat i pochodziła z dewonu - była to muszelka, pokazywano również ząb rekina, ale ten był znacznie młodszy - miał tylko 17 mln lat...
Inicjatorkami trzeciego już z kolei gminnego Dnia Ziemi były nauczycielki kształcenia zintegrowanego: Barbara Bakalarska, Renata Kusztal i Dorota Radecka- to dzięki ich pomysłom impreza była bardzo udana. Gwoli sprawiedliwości trzeba podziękować także innym nauczycielom, którzy zaangażowali się społecznie tego dnia.
- Jednym z naszych działań jest tworzenie Święta, które przypomina, jak ważna jest dla nas Ziemia i natura -wszystkie dobrodziejstwa, które mamy wokół siebie- powiedziały organizatorki. - Dbamy o to, by dzieci pamiętały, że nie należy niszczyć przyrody. Festyn, na którym można wiele się dowiedzieć, uczula najmłodszych na sprawy środowiska i ma doskonałe aspekty edukacyjne. Taki dzień przecież długo się pamięta. Nad jego organizacją pracowaliśmy od września, zbierając pomysły i nawiązując kontakty z osobami, które dziś do nas przybyły. Wspiera nas wiele osób i instytucji, którym chcemy serdecznie podziękować - powiedziały nauczycielki.
Są to m.in.: Urząd Gminy w St. Babicach, Fundusz Ochrony Środowiska, firma Hetman, Paweł Nowak - Hexe, Jednostka Wojskowa z Mariewa, Policja, KPN, pielęgniarki i rodzice naszych uczniów. Również nagłośnienie imprezy i oprawę muzyczną zapewnił bezpłatnie Mariusz Brzostko. Dziękujemy zatem wszystkim, którzy przyczynili się do pracy nad Dniem Ziemi, to dzięki nim wiele osób mogło miło i pożytecznie spędzić niedzielne popołudnie. 22 kwietnia w borzęcińskim ZSP również obchodzono Światowy Dzień Ziemi. Klasy 0-3 wyruszyły na Zielony Marsz z transparentami ekologicznymi i piosenkami, przypominając dorosłym o szacunku do natury. Wszystkie dzieci ubrane były na zielono. Po powrocie posiano kwiatki i złożono przyrzeczenia młodych ekologów.

Marcin Łada

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy