Dzisiaj jest piątek 29 marca 2024 r. imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Gimnazjaliści już po egzaminach
Gabaraty wyjechały, pozostały żółte worki...
Prawda obroni się sama - rozmowa z radnym W. Szelenbaumem
Witaj majowa jutrzenko - o święcie 3 Maja w Borzęcinie
Z przyrodą na ty - Dzień Ziemi w Koczargach
Z sesji Rady Gminy
Nasi w Watykanie i... - Ks. Prałat zorganizował pielgrzymkę
Marta jest już w domu. - Ta historia dzieje się obok nas
Pierwsza Komunia Święta
Co słychać?
Zmiana taryfy za wodę
Temat miesiąca
Święto szkoły
Listy do redakcji
listy
Sport
"Złotka" z Babic
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 05/2004
Rozmiar: 31603 bajtówRozmiar: 31352 bajtów

5 maja br. minęło 158 lat od chwili urodzin naszego wielkiego Noblisty - Henryka Sienkiewicza, który jest patronem Szkoty Podstawowej w Starych Babicach. W tym dniu hucznie i na wesoło obchodziliśmy jego rocznicę i Święto Szkoły.
Głównym motywem uroczystości byty podróże Patrona, a było ich niemało. Klasy 0-III poznawały Europę, prezentując kulturę i obyczaje różnych narodów. Nie zabrakło tańców, piosenek, ciekawostek, a dla smakoszy- regionalnych potraw (niekiedy bardzo wyszukanych), a przede wszystkim dobrej zabawy.
Klasy czwarte wybrały się w rejs okrętem flagowym "Henryk Sienkiewicz". Pływały po morzach zabaw marynarskich, śpiewały szanty, przesyłały wiadomości, ciągnęły cumy, przedstawiały scenki z życia marynarzy. Poznały też "Legendę żeglarską" Henryka Sienkiewicza i losy wspaniałego okrętu "Purpura". Jak przystało na Szkołę Sienkiewiczowską, nie mogło zabraknąć prac literackich - pisano dziennik okrętowy.
Klasy V udały się na Czarny Ląd. Wraz z bohaterami "W pustyni i w puszczy" dwiedziły pustynne oazy i afrykańskie wioski. Największym powodzeniem cieszyło się polowanie na dzikiego zwierza i gra na tam-tamach w wykonaniu szamanów.
Grupy etnografów i geografów stanęły do konkursu literackiego poświęconego bohaterom powieści i życiu mieszkańców Afryki.
Najstarsi uczniowie szkoły pomagali w przygotowaniu święta, prowadzili zabawy, a także przystąpili do konkursów literackich i plastycznych ogłoszonych przez Ruch Szkół Sienkiewiczowskich (jest ich w Polsce ponad dwieście).
Tego dnia także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Rady Szkoły i Dyrekcji złożyli kwiaty na grobie Henryka Sienkiewicza w podziemiach Katedry Warszawskiej.
W imieniu nauczycieli serdecznie dziękuję wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie uroczystości.


Henryk Sienkiewicz jest jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich, cieszącym się od ponad 100 lat dużą poczytnością. Urodził się 5 maja 1846 r. w zubożałej rodzinie szlacheckiej na Podlasiu (w Woli Okrzeskiej pod Łukowem), chłopięce lata spędził na wsi, obserwując z bliska życie ludu, którego niedole przedstawił w swych wczesnych utworach. Działalność literacką rozpoczął już w wieku 21 lat pisząc krytyki literackie, felietony na aktualne tematy i nowele. Zarówno świetna forma tych krótkich opowiadań, jak i zawarta w nich myśl postępowa i patriotyczna zjednały młodemu pisarzowi wielki rozgłos. Po podróży do Ameryki talent Sienkiewicza osiągnął pełnię rozwoju: w latach 1883-1888 ukazała się Trylogia. Ten wielki cykl powieści historycznych wywarł olbrzymi wpływ na społeczeństwo i przyniósł pisarzowi wielką sławę. Następne powieści: „Quo vadis" (1896) i „Krzyżacy" (1900) ugruntowały jego pozycję wśród pisarzy europejskich. Do światowego rozgłosu Sienkiewicza przyczyniła się również Nagroda Nobla, przyznana mu za „Quo vadis" w roku 1905. Jeszcze wcześniej nagrodził pisarza naród polski. W roku 1900, na trzydziestolecie jego pracy literackiej, społeczeństwo ofiarowało mu jako dar narodowy - majątek Oblęgorek (gdzie obecnie mieści się Muzeum Sienkiewiczowskie). Owocem wędrówki po Egipcie i innych terenach Afryki wschodniej stała się powieść „W pustyni i w puszczy" (1911), której kolejną ekranizację możemy aktualnie oglądać w telewizji. Pisarz zmarł 15 listopada 1916 roku, spoczywa w podziemiach katedry warszawskiej.
Szkoła Podstawowa w St. Babicach nosi imię H. Sienkiewicza od 6 lat. Czynnie uczestniczy w spotkaniach szkół sienkiewiczowskich, a jest ich około 200 w całym kraju. Współpracuje także z Towarzystwem Sienkiewiczowskim z siedzibą w Lublinie, mi.

Izabella Kurowska Brandenburska
Fot. Marcin Łada





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy