Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Gimnazjaliści już po egzaminach
Gabaraty wyjechały, pozostały żółte worki...
Prawda obroni się sama - rozmowa z radnym W. Szelenbaumem
Witaj majowa jutrzenko - o święcie 3 Maja w Borzęcinie
Z przyrodą na ty - Dzień Ziemi w Koczargach
Z sesji Rady Gminy
Nasi w Watykanie i... - Ks. Prałat zorganizował pielgrzymkę
Marta jest już w domu. - Ta historia dzieje się obok nas
Pierwsza Komunia Święta
Co słychać?
Zmiana taryfy za wodę
Temat miesiąca
Święto szkoły
Listy do redakcji
listy
Sport
"Złotka" z Babic
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 05/2004
Rozmiar: 28869 bajtówOd 1 czerwca br. wchodzą nowe taryfy opłat za wodę i ścieki. Z tej okazji poprosiliśmy o rozmowę Pawła Turkota-prezesa zarządu GPK Eko-Babice sp. z o.o.

- Obecna zmiana optat jest bardzo niewielka i powinna już właściwie nastąpić w ub. roku a dotyczy jedynie wody.
Warto przypomnieć, że już 3-ci rok z rzędu udało się nam utrzymać cenę ścieków dowożonych na poziomie 6 zt/m3 i 2-gi rok z rzędu cenę ścieków dopływających. Jedyną zmianą jest obecnie cena 1 m3 wody. Rada Gminy uchwalając tegoroczne stawki wywiązała się ze swojego zeszłorocznego zobowiązania, bo już w ub. roku wnioskowaliśmy konieczność obecnej podwyżki. Udało się ją opóźnić w wyniku pewnych oszczędności i zaniechania niektórych prac (wymiany części wodomierzy).
Obecny wzrost ceny 1000 l wody wynosi 24 gr - razem z podatkiem VAT, a zatem - 1 m3 wody kosztuje obecnie 2 zł 49 gr. Aby uzmysłowić wszystkim jak niewielka jest to zmiana, wyliczono, że średnio dla każdego mieszkańca wzrost kosztów miesięcznych opłaty za wodę wyniesie zaledwie 81 gr. Oczywiście są tu pewne nierówności, np. domy skanalizowane zużywają więcej wody -ich właściciele nie martwią się już zapełnianiem szamb. Podobnie więcej wody zużywają posiadacze dużych ogrodów. W trakcie omawiania kwestii zmiany taryfy za wodę na forum Komisji Gospodarczej Rady Gminy padały postulaty, aby podwyżkę wziął na siebie budżet gminy, gdyż ze średniego wyliczenia wynika, że jest to kwota rzędu 130 tys. rocznie. Przeważył na szczęście pogląd zdroworozsądkowy. Większość uznała, że taka dotacja byłaby dotowaniem ludzi najbogatszych kosztem najbiedniejszych, bo właśnie najbogatsi zużywają najwięcej wody, a najbiedniejsi najmniej. Byłoby to niesprawiedliwe społecznie, skoro budżet jest wspólny i niewychowawcze, bo nikogo by nie zachęcało do oszczędzania wody.
Stawki przyjęto na poziomie równowagi ekonomicznej i istnieje duża szansa, że przez kilka kolejnych lat, jeśli nie będzie jakichś zmian związanych z inflacją złotówki, utrzymamy je na tym poziomie. W taryfach uwzględniono coroczną podwyżkę ceny prądu, a jednocześnie skalkulowano wzrost przychodów z większej ilości sprzedawanej wody i odbieranych ścieków, wynikający z dynamicznego rozwoju naszej gminy.
Większe przychody naszego przedsiębiorstwa pozwolą pokryć wzrosty inflacyjne, czy podwyżki taryf tej części wody, którą zakupujemy w Lesznie i MPWiK Warszawa. Od dwóch lat obserwujemy duży wzrost ilości przypływających do nas ścieków, co wymusza przyspieszenie prac związanych z modernizacją oczyszczalni. Zmieniliśmy już pewne wcześniejsze założenia - druga modernizacja nie będzie docelową, lecz stanie się kolejnym etapem w rozwoju zarówno oczyszczalni, jak i gminy. Aby mieć parę lat oddechu zaplanowaliśmy zwiększenie jej wydajności z obecnych 1200 m3 ścieków na dobę (dopływających i dowożonych) na 3000 m3 na dobę. Prace modernizacyjne chcielibyśmy zakończyć w lecie przyszłego roku. Mam nadzieję że w związku z tym problem następnej rozbudowy oczyszczalni nie będzie istniał przez co najmniej 5 lat. Modernizacja tego obiektu tak jak program skanalizowania środkowej i zachodniej części gminy będą najprawdopodobniej współfinansowane przez Unijne fundusze strukturalne.
Co roku, zwłaszcza w okresie letnim, gdy wiele osób podlewa swoje ogrody, pojawiają się pewne problemy z wodą. Co roku równie wnioskujemy do gminy o konieczność wykonania kolejnych „spinek" w sieci wodociągowej, tak, aby tworzyć w niej jak najwięcej pętli. Cieszę się, że w tegorocznym budżecie znalazły się pieniądze na wykonanie 3 takich połączeń. Poprawi się zatem zaopatrzenie w wodę w Klaudynie i centralnej części Babic.
Z tym tematem wiąże się także koniecznoś budowy nowego ujęcia wody w naszej gminie. Dotychczasowe ujęcie przy ul. Warszawskiej pracuje na maksymalnej wydajności 5 tys. m3 miesięcznie i zarówno natura jak i pozwolenie wodno-prawne nie pozwalają na zwiększenie jego wydajności. Obecnie kończą się prace badawcze nad nowym ujęciem wody w okolicach Borzęcina, możemy zatem przewidywać, że w przyszłym roku rozpocznie się projektowanie i budowa nowej Automatycznej Stacji Uzdatniania Wody.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy