Dzisiaj jest piątek 19 kwietnia 2024 r. imieniny Alfa, Leonii, Tytusa
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Gimnazjaliści już po egzaminach
Gabaraty wyjechały, pozostały żółte worki...
Prawda obroni się sama - rozmowa z radnym W. Szelenbaumem
Witaj majowa jutrzenko - o święcie 3 Maja w Borzęcinie
Z przyrodą na ty - Dzień Ziemi w Koczargach
Z sesji Rady Gminy
Nasi w Watykanie i... - Ks. Prałat zorganizował pielgrzymkę
Marta jest już w domu. - Ta historia dzieje się obok nas
Pierwsza Komunia Święta
Co słychać?
Zmiana taryfy za wodę
Temat miesiąca
Święto szkoły
Listy do redakcji
listy
Sport
"Złotka" z Babic
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 05/2004
XVII sesja Rady Gminy Stare Babice odbyła się 29 kwietnia br. Uczestniczyło w niej 14 radnych (w chwili rozpoczęcia 13), co jak powiedział Przewodniczący Rady stanowiło quorum, przy którym może obradować i podejmować uchwały Rada Gminy.

Jednym z pierwszych punktów obrad było przedstawienie przez Przewodniczącego Rady i Wójta informacji o działaniach podejmowanych w okresie międzysesyjnym. Na uwagę zasługują m.in.: podpisanie porozumienia z ZTM w sprawie zasad funkcjonowania komunikacji, spotkanie Wójta z przedstawicielami firmy Adampol, która jest dzierżawcą gruntów w Klaudynie od firmy Kuhnwaldt Spedycja, podczas którego omawiano uwarunkowania techniczne ponownego uruchomienia działalności gospodarczej na tym terenie.
Wójt wspólnie z prezesem EKO-BABIC i głównym technologiem oczyszczalni ścieków odbyli naradę z dyrekcją KPN poświęconą omówieniu warunków spustu wód pościekowych po planowanej rozbudowie oczyszczalni do rowu Z-6 łączącym się z kanałem Łasica.
Odbyło się także spotkanie z Prezesem ZE-WT, podczas którego omawiano rozbudowę sieci średniego napięcia na terenie naszej gminy. Wójt zwołał też zebranie z sołtysami i radnymi z rejonów gminy, gdzie mają być zlokalizowane przepompownie i zbiorniki retencyjne wód deszczowych odprowadzanych z drogi 580 i zwrócił się o zaangażowanie w sprawę pozyskania gruntów na lokalizację tych urządzeń.
Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie najmu zabudowanej nieruchomości - Ośrodka Zdrowia w Starych Babicach, która stanowi własność gminy. Przedłużono w ten sposób umowę ze spółką cywilną JUMAMED. Następnym punktem obrad było sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej za rok 2003 przedstawione przez dotychczasowego kierownika Krystynę Trojak, która z dniem 1 kwietnia br. przeszła na emeryturę.
Następnie radni podjęli uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy w roku 2004. Autopoprawka wniesiona przez Wójta dotyczyła dotacji przyznanej przez Wojewodę w dziale Pomoc Społeczna oraz składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczeń społecznych w łącznej kwocie 7.000 zł.
Następnie radni zajęli się rozpatrzeniem sprawozdania z wykonania budżetu gminy za rok 2003, które wcześniej rozpatrywały wszystkie Komisje Rady Gminy, wydając pozytywne opinie.
Wójt odczytał opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy w 2003 r., w której napisano, że informacje zawarte w sprawozdaniu z punktu widzenia prawa nie budzą zastrzeżeń i stąd pozytywna opinia Izby.
Po zapoznaniu się z tymi dokumentami radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy oraz udzielenia Wójtowi absolutorium za 2003 rok, przy 13 głosach "za" i 1 głosie "przeciwnym".
Kolejnym punktem było podjęcie uchwały w sprawie zasad używania herbu gminy Stare Babice. Radna Lucyna Molak zaproponowała, aby w uchwale zastąpić tytuł "Gazeta Babicka" określeniem "prasa lokalna", ponieważ “Gazeta Babicka" może zmienić nazwę. Jest to dla nas sprawa zupełnie niezrozumiała, gdyż nasza gazeta ukazuje się od 1990 roku pod tym tytułem i jak dotąd nie zamierzamy zmieniać nazwy. Przewodnicząca Komisji Oświaty poinformowała, że podczas dyskusji ustalono, że obecny tytuł będzie właściwy dla gazety gminnej.
Gorącą dyskusję wśród radnych i gości wywołało podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia taryfy za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w gminie Stare Babice na okres od 1 czerwca 2004 r. do 31 maja 2005 r.
Wójt omawiając projekt uchwały zwrócił uwagę m.in. na to, że dotychczasowe taryfy nie odzwierciedlały minimalnych kosztów niezbędnych do dystrybucji wody, jakie ponosiło przedsiębiorstwo Eko-Babice. Wymogiem prawa jest zatwierdzenie takich taryf, by zapewnić przedsiębiorstwu zwrot poniesionych kosztów niezbędnych do funkcjonowania. Z wykonanych wyliczeń wynika, że podwyżka niesie ze sobą obciążenie dla mieszkańca w wysokości średnio 81 groszy miesięcznie.
Kolejnym punktem obrad było podjęcie uchwały w sprawie nabycia dodatkowych udziałów w "EKO-PARTNERS" Sp. z o.o., której zadaniem miało być prowadzenie segregacji odpadów stałych na terenie przemysłowym w Klaudynie. Z chwilą nabycia udziałów Gmina stałaby się jednoosobowym właścicielem.
Jak zazwyczaj, najwięcej emocji wzbudził ostatni punkt obrad: wolne wnioski i informacje. Jednym z poruszanych tematów była sprawa sprzedaży domków zajmowanych przez emerytowanych nauczycieli.
Na wniosek radnego Chudeckiego Wójt przedstawił wyniki konkursu ofert: na realizację zadania z zakresu pomocy społecznej - pomoc dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom, na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu - szkolenie sportowe dzieci i młodzież oraz organizacja imprez sportowych i rekreacyjnych o charakterze masowym oraz na realizację zadań publicznych w zakresie upowszechniania kultury i sztuki.
Zaskakująca dla słuchaczy mogła być ostra krytyka, jakiej przez gości sesji poddani zostali radni i Wójt. Zdaniem J. Dobrzyńskiej mieszkańcy podczas sesji nie są reprezentowani przez radnych, jeżeli nie otrzymując odpowiedzi na pytania podejmują uchwałę, chciałaby też, aby Wójt przygotowywał się do tematów wchodzących pod obrady Rady i na sali byli obecni urzędnicy.
Pan Dobrzyński w swym burzliwym wystąpieniu powiedział m.in. że Wójt uważa radnych za takich, którzy "nic nie rozumieją", i stało się tak, że Wójt obecnie jest zwierzchnikiem Rady a powinno być odwrotnie. Jego zdaniem w pracach Rady należy posługiwać się interpretacją radcy prawnego oraz prawnika niezależnego. W pewnym momencie obrady rady gminy przeistoczyły się w swoistą arenę walk słownych, wśród których wiele było obraźliwych i niecenzuralnych. Nic zatem dziwnego, że kilku radnych w geście protestu opuściło salę obrad. XVII Sesja RG zakończyła się około godz. 19: 30.

ak.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy