Dzisiaj jest sobota 20 kwietnia 2024 r. imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 03/2010
Untitled Document

Gazeta Babicka 3/2010

Nowy Ośrodek Zdrowia w Starych Babicach!

Lekarze dostępni bez kolejek, liczny zespół specjalistów, nowoczesna aparatura diagnostyczna, darmowa fizykoterapia bez ograniczeń, rejestracja przez internet, miła atmosfera i życzliwe podejście do pacjenta - to tylko niektóre cechy supernowoczesnego Ośrodka Zdrowia, który już za chwilę szeroko otworzy dla Państwa swoje drzwi. Zachęcamy do przeczytania tego artykułu. Być może nie będziemy musieli jeździć już do Warszawy - wszystkie analizy i specjalistyczne badania przeprowadzimy w dogodnym dla nas czasie w Babicach. O wybudowanie nowego Ośrodka Zdrowia od lat zabiegał Wójt Krzysztof Turek, już za kilka tygodni jego działania zostaną zakończone otwarciem tej placówki dla Mieszkańców babickiej gminy.

Już za kilka tygodni, tuż obok dawnej Przychodni Zdrowia w Starych Babicach, uruchomiony zostanie nowoczesny Ośrodek Zdrowia. Od roku mieszkańcy gminy obserwują, jak w pobliżu Rynku powstaje nowy budynek i już niebawem wszyscy będą mogli zobaczyć, jak wygląda w środku. Na parterze będzie funkcjonował Ośrodek Zdrowia, a na piętrze znajdą się pomieszczenia Urzędu Gminy, GOPS, Straży Gminnej i innych instytucji związanych z Urzędem.
Sprawa znalezienia odpowiednich pomieszczeń dla babickiej służby zdrowia była tematem dość często
poruszanym w różnych gremiach. Mało kto jednak spodziewał się, że już w tym roku powstanie imponujący
obiekt, w którym będzie pracować wielu lekarzy różnych specjalności, placówka ta będzie również wykonywać specjalistyczne badania. Dawna Przychodnia wkrótce zniknie i przejdzie do historii, na jej miejscu pojawi się nowoczesny i estetyczny parking.

Nowa formuła Ośrodka
Nowa placówka medyczna oferuje leczenie całych rodzin: dzieci, dorosłych i osób starszych. Specjalnie dla dzieci powstaną tam gabinety pediatryczne, w których najmłodsi pacjenci będą dobrze
się czuli. Obok nich pojawią się gabinety lekarzy rodzinnych, gabinety zabiegowe i supernowoczesny sprzęt diagnostyczny.
Badania ultrasonograficzne będą wykonywane w dziedzinie: interny, kardiologii, ortopedii i ginekologii. W Ośrodku pacjenci wykonają także wiele badań profilaktycznych, np. dla pań (w zakresie chorób kobiecych), dla panów (dotyczących prostaty) i w zakresie innych przypadłości, typowych dla naszych czasów.
Warte podkreślenia jest to, że w Babicach będzie można wykonać pełne spektrum badań jamy brzusznej, nerek, tarczycy, USG stawów, wątroby. Nowoczesne głowice ultrasonograficzne umożliwią badania: echa serca, jak również przepływów żylnych i tętniczych w obrębie kręgosłupa szyjnego i kończyn dolnych. Wyniki badań pacjenci otrzymają w postaci kolorowych wydruków lub nagrania obrazu badanego organu na płytę DVD.

Badania i specjaliści w dogodnym czasie
Punkt pobrań materiałów do analiz lekarskich będzie czynny codziennie w godzinach porannych, a nie, jak to było do tej pory, w wybrane dni. Dostępni będą także lekarze specjaliści:
ortopedzi, neurolodzy, reumatolodzy, ginekolodzy i wiele innych specjalności. Ambicją nowego Ośrodka jest rozwinięcie systemu rehabilitacji i fizykoterapii, i co warto podkreślić - fizykoterapia i część radni specjalistycznych zaoferowana zostanie pacjentom bezpłatnie.
Z biegiem czasu - im więcej osób skorzysta z podstawowej opieki zdrowotnej w tej placówce, tym więcej będzie pracować tu specjalistów, którzy bezpłatnie zajmą się pacjentami.
Już dziś wiadomo, że nowy Ośrodek zatrudni kilku lekarzy rodzinnych, a pacjenci wybiorą sobie lekarza, który najlepiej spełni ich oczekiwania. Placówka będzie mogła obsługiwać co najmniej połowę mieszkańców naszej gminy, jej oferta skierowana jest także do osób mieszkających w naszym powiecie i wszystkich innych zainteresowanych nowoczesną diagnostyką.

Rejestracja na miarę czasów
Dziś wiele osób jest tak zapracowanych, że w rezultacie nie ma czasu na leczenie.
Aby wyjść naprzeciw pacjentom, w nowym Ośrodku Zdrowia będzie funkcjonował dogodny - potrójny system rejestracji chorych. Do lekarza można będzie zapisać się osobiście, zgłosić potrzebę konsultacji telefonicznie lub skorzystać z drogi elektronicznej, za pomocą komputera, Ośrodek będzie bowiem dostępny
on-line. Pacjent zobaczy na ekranie, do jakiego lekarza może się dostać, gdzie są wolne miejsca i w jakich godzinach może przyjść na wizytę. Dzięki temu do wybranego lekarza zapisze się w dogodnym dla siebie czasie.
Każdy pacjent, który będzie objęty opieką zdrowotną nowego Ośrodka, otrzyma elektroniczną kartę (podobną jak do bankomatu) ze swoim imieniem i nazwiskiem. Nowoczesna karta pacjenta, w celu rejestracji - po włożeniu jej do specjalnego czytnika, umożliwi natychmiastowy odczyt danych. Lekarz w gabinecie, na ekranie komputera zobaczy zatem wszystkie potrzebne informacje, przebieg choroby, wyniki poprzednich badań, co może bardzo przyspieszyć diagnozę.
Systemem komputerowym będą połączone ze sobą wszystkie gabinety lekarskie i rehabilitacyjne. Również system wypisywania recept będzie w pełni skomputeryzowany. Uniknie się zatem trudności z odczytywaniem odręcznych zapisów, a drukarki w gabinetach lekarskich będą zawsze do dyspozycji.

Duży zespół lekarzy
Zakłada się, że w pierwszych miesiącach działania Ośrodka będzie pracować tu kilku lekarzy rodzinnych, dwóch pediatrów i czterech internistów. Uruchomione zostaną także (dla osób zapisanych do Ośrodka) bezpłatne poradnie specjalistyczne: fizykoterapeutyczna, okulistyczna i chirurgiczna. Stopniowo, w miarę zapisywania się nowych pacjentów, zakres usług specjalistycznych zostanie rozszerzony. W dalszych etapach bezpłatnie będą świadczone usługi w dziedzinie: laryngologii,
ginekologii, reumatologii i dermatologii.
Oprócz bezpłatnych usług lekarzy specjalistów, pacjenci zapisani na stałe do tej placówki będą mogli korzystać z komercyjnych usług lekarzy różnych specjalizacji.
Każdy pacjent zapisany do tego Ośrodka otrzyma 20% zniżkę na usługi komercyjne lekarzy specjalistów. W placówce tej będą pracować m.in. ortopedzi, neurolodzy, chirurdzy dziecięcy, radiolodzy.
Aparaturę USG będzie obsługiwało kilku lekarzy - ginekolog, radiolog z uprawnieniami do badań stawów, internista z certyfikatem, chirurg miękki i kardiolog. Usługi tych specjalistów zostaną udostępnione już z początkiem działania Ośrodka. Przewiduje się, że pacjenci będą mogli skorzystać z blisko dwudziestu płatnych specjalizacji. Ceny za usługi medyczne będą zróżnicowane w zależności od uprawnień i kwalifikacji lekarzy, już dziś jednak szefowie tej placówki deklarują, że ceny będą niższe od oferowanych w innych placówkach tego typu i lecznicach warszawskich.

Poprawimy zdrowie i... urodę
W nowym Ośrodku Zdrowia będzie można nie tylko zasięgnąć porady specjalisty,
ale także wykonać drobne zabiegi chirurgiczne, a nawet poprawić urodę. Kierownik Ośrodka dr Krzysztof Sarnacki jest chirurgiem, który będzie mógł pomóc pacjentom w różnych przypadłościach, a w razie potrzeby pobierze także próbki tkanek do badań histopatologicznych.
W placówce tej będzie pracować również dr Sylwia Daniluk specjalizująca się w chirurgii plastycznej. Nasze Panie (a także Panowie) zapewne chętnie skorzystają z jej konsultacji i przeprowadzą nawet drobne korekty urody - jak wiadomo, jest to dziś modne i ważne dla wielu osób, wpływa bowiem na ich dobre samopoczucie i ogólną kondycję.

Rehabilitacja i fizjoterapia
Ośrodek będzie oferował wiele usług w zakresie rehabilitacji i fizjoterapii. Jak wiadomo, składają się one z wielu elementów.
Rehabilitacja obejmuje m.in.: masaż ręczny, terapię manualną, ćwiczenia mobilizujące i stabilizujące.
W skład fizykoterapii wchodzi m.in.: krioterapia - chłodzenie czynnikiem zimnym (ciekłym azotem), która jest pomocna przy różnego rodzaju stanach zapalnych, zmianach zwyrodnieniowych, obrzękach stawowych, zmianach reumatoidalnych itp. Fizjoterapeuci zaoferują ponadto leczenie prądami interferencyjnymi, prądami Tensa, Kotza, Traberta, ultradźwiękami, a nawet nowoczesnym biostymulującym laserem.
Ośrodek początkowo zatrudni 5 rehabilitantów, którzy będą pracować w różnych godzinach. Fizjoterapia już od pierwszych godzin pracy Ośrodka zostanie zaoferowana bezpłatnie. Prace manualne: masaże ręczne, terapia manualna i ćwiczenia zostaną objęte odpłatnością po atrakcyjnych cenach.

Babicki wzór służby zdrowia
Z rozmów przeprowadzonych z przedstawicielami powstającego Ośrodka Zdrowia wynika, że chcą oni być twórcami nowego stylu opieki zdrowotnej na naszym terenie. W Babicach powstanie profesjonalna placówka medyczna, codziennie dostępna dla wszystkich, która będzie przyjazna pacjentom. Jej personel ma być miły i wyrozumiały dla osób potrzebujących pomocy, a lekarze będą żywo reagować na problemy pacjentów i szybko je rozwiązywać.
Ośrodek zatrudni kilku lekarzy w danych specjalizacjach, np. 2-3 ortopedów z zabezpieczeniem klinicznym. Chodzi o to, aby pacjent zdiagnozowany w Babicach mógł być dalej leczony w szpitalu przez tego samego lekarza. Ciągłość pracy od diagnozy do wyleczenia powinna przynieść rezultaty oczekiwane przez mieszkańców naszej gminy.

Ośrodek będzie funkcjonował od godz. 8 rano do 20 wieczorem (także w soboty).

Będzie to jednak placówka prywatna, która musi tak pracować, aby się nie zadłużać, stąd konieczność wprowadzenia części usług komercyjnych. Wpływy do budżetu Ośrodka będą pochodzić także z kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, muszą być zatem tak skalkulowane, aby środków finansowych wystarczyło zarówno na podstawową opiekę zdrowotną, na specjalistów i fizykoterapię, która będzie dostępna dla wszystkich osób zapisanych do tej placówki.

Istotnym czynnikiem gwarantującym rozwój pakietu darmowych usług tego Ośrodka jest ilość pacjentów zapisanych do podstawowej opieki zdrowotnej. Im więcej osób się zapisze - tym więcej będzie w Babicach bezpłatnych specjalistów. Nowy Ośrodek Zdrowia jest dysponentem środków publicznych z Narodowego Funduszu Zdrowia, nie będzie zatem obciążał budżetu gminy czy powiatu.
Placówka planuje jednak szeroką współpracę z władzami gminy: Wójtem i Radą, a także GOPS-em. Już dziś powstają projekty różnorodnych działań w zakresie promocji zdrowia, które obejmą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Ośrodek dla pacjentów - pacjenci dla Ośrodka...
Na Ośrodek Zdrowia z prawdziwego zdarzenia czekaliśmy w Babicach wiele lat. Dziś, już za chwilę, będziemy mogli korzystać z jego usług. Gmina, inwestując duże środki finansowe w powstanie budynku komunalnego, stworzyła warunki do funkcjonowania nowoczesnej placówki medycznej na naszym terenie.
Dziś w dużej mierze od Państwa - od Mieszkańców Gminy Stare Babice zależy to, czy nowe przedsięwzięcie będziemy mogli nazwać naszym wspólnym sukcesem.
Ośrodek rozpocznie swoją działalność w maju, placówka zorganizuje "dni otwarte", aby wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z jej działaniem. Jeśli zapisze się tu dużo osób - będziemy mogli korzystać za darmo z usług wielu specjalistów.

Warto spróbować! Zdrowie mamy tylko jedno!

Marcin Łada

W GB marzec (pdf) wywiad z Wójtem: "Nowa jakość opieki medycznej"

 

 

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy