Dzisiaj jest sobota 20 kwietnia 2024 r. imieniny Agnieszki, Amalii, Czecha
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Stare Babice po raz szósty w Złotej Setce
Radny całej gminy - Rozmowa ze Stanisławem Karpińskim
Wreszcie wakacje - parę słów o minionym roku szkolnym
Z sesji rady gminy
Po wyborach do Rady Gminy
Nowy radny dziękuje wyborcom
Dom Boży w Bliznem
Nie tylko majowe...
Komunie Święte część II
Z rodziną na piknik
Integrujmy się - wieści z Borzęcina
Dziwny jest ten świat - gminny przegląd chórów.
Lubimy konkursy
Do gminy po zasiłki
Temat miesiąca
Dzień Dziecka - to już prawdziwie gminne święto
Bezpieczna gmina
Tragedia na drodze - czy zawiniła szybkość?
Trąba powietrzna - w pobliżu było niebezpiecznie
Latem ostrożnie - trochę o pożarach w lasach
Diler narkotyków ujęty
Mieszkańcy naszej gminy
Teatr rodziców w babickim przedszkolu
Listy do redakcji - o Klaudynie pisze Mariusz Dżyga
Nad morze w 45 minut?
Koncert muzyki chrześcijańskiej
Nauczycielka na medal
Sport
Mistrz Świata w Borzęcinie - Muay Thai hartuje ciało i ducha...
Statuetki dla najlepszych
Trochę o sporcie - refleksje prezesa Kuncewicza
I Gminny Bieg Przełajowy
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 06-07/2004

Kto choćby raz widział sztukę wystawianą przez teatr rodziców w babickim przedszkolu, ten będzie czekał z utęsknieniem na następną. Mimo że w spektaklach grają amatorzy, wszystko zawsze udaje się doskonale, a publiczność złożona z dzieciaków i dorosłych bawi się wyśmienicie do ostatnich minut przedstawienia. Być może Ąródło powodzenia tego teatru tkwi w scenariuszu, a może to Pani dyrektor przedszkola Bożenna Pyć rozsnuwa jakieś bajkowe czary? Zapewne nikt nie zdradzi nam tej tajemnicy, podobnie jak dobry szef kuchni zawsze pozostawi szczyptę sekretu potrawy dla siebie. Dość powiedzieć, że i tym razem było wyśmienicie.

Tegoroczny spektakl wystawiono nieco póĄniej niż zazwyczaj, tym razem zbiegł się w terminie z Dniem Dziecka. Rodzice nie szczędzili zatem trudu, by ucieszyć swoje pociechy. Wystawiono sztukę pt. "Zabawa w śpiącą Królewnę" wg scenariusza Zofii Wójcik. Zagrało w niej 20 aktorów, co jest chyba dotychczasowym rekordem przedszkola. Dla porządku dodajmy, że reżyserowały ją dwie panie, które również były scenografkami: Ewa Sawczyniuk i Justyna śledziejewska, a pomagała im Małgorzata Młynarska. Ale właściwie powinniśmy wymienić 25 nazwisk rodziców, którzy zagrali w sztuce i pomagali przy spektaklu organizacyjnie. Wszyscy się przecież napracowali i zasługują na uznanie. Są to rodzice dzieci, które odchodzą już z przedszkola, spektakl wykonany przez nich stał się zatem miłym podziękowaniem za 4 lata opieki nad ich pociechami. Jak co roku, podczas prób nawiązały się nowe przyjaśnie. Rodzice będą zapewne kontynuować znajomości, gdy dzieci zostaną od września uczniami szkoły. Wśród publiczności oglądającej spektakl spotkaliśmy Zofię Wójcik, autorkę scenariusza sztuki. Pani Zofia jest nauczycielem wychowania przedszkolnego, animatorem kultury i specjalistą od kulturoznawstwa. Pracuje w pobliskim przedszkolu w Broniszach. Sztuki pisze od 20 lat. Wydała 2 książki, w których oprócz scenariuszy zawarła również porady i cenne wskazówki dla reżyserów. Zapytaliśmy ją jak ocenia spektakl, który zobaczyła.
- Ta sztuka była czystą formą zabawy w teatr. Wszystkim radzę, by właśnie w ten sposób podchodzili do scena riusza. Aby wystawić spektakl, nie trzeba wielkich dekoracji i kosztownych kostiumów, z którymi amatorzy często sobie nie radzą. Ludzie czasem zniechęcają się do teatru, bo przeraża ich trud przygotowania scenografii. Tymczasem podczas pracy spektaklem trzeba się skupić na twórczej zabawie. Scenariusze są tak napisane, aby wszyscy mogli się dobrze bawić. Co innego znajdą w nich dorośli, a co innego dzieci. Widziałam moją sztukę wystawianą przez uczniów liceum. Tekst laleczki, która mówi do misia Leniucha: "oj misiu, ty leniuszku, ty dzisiaj myślisz tylko o łóżku..." przeznaczony dla dzieci 3-4 letnich miał zupełnie inny wydświęk, gdy wypowiadała go 19-letnia dziewczyna "zrobiona" na lalkę Barbie do atletycznego młodzieńca z dredami. Stąd właśnie bierze się niezwykła popularność "Shreka". Tekst pełen dwuznaczności może doskonale bawić różne pokolenia, a każdy znajduje w nim coś dla siebie. Sami aktorzy ze zdziwieniem zauważyli, że poranna widownia dziecięca śmiała się w zupełnie innych momentach niż popołudniowa - dorosła.
- Rodzice absolwentów zagrali bardzo dobry spektakl i pokazali, że doskonale potrafią się bawić w teatr, a o to przecież chodziło - powiedziała Zofia Wójcik

Bożena Żukowska





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy