Pod koniec minionego roku szkolnego w I Gminnym Gimnazjum w Koczargach Starych, z inicjatywy opiekuna koła fizyczno - technicznego, odbyła się prezentacja pt.: "Transrapid - kolej przyszłości". "Umysł nie jest naczyniem, które należy napełniać, lecz ogniem, który musimy rozniecać"; - tymi słowami greckiego filozofa Arystotelesa studenci Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej zachęcali gimnazjalistów do poszerzania swoich zainteresowań.
Członkowie Międzywydziałowego Koła Naukowego Infrastruktury, Logistyki i Sterowania działającego przy Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej, przygotowali dla naszych uczniów, w formie prezentacji mulitimedialnej - pokaz, w którym omówione zostały zasady działania napędu, konstrukcja i organizacja prowadzenia ruchu najszybszych na świecie kolei poruszających się po torze bezstykowym - Transrapid.
Uczniowie z zainteresowaniem śledzili osiągnięcia techniki, która w przypadku omawianej kolei magnetycznej zapewnia transport zarówno pasażerów, jak i ładunków z szybkością 500 km/h. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klas naszego gimnazjum, okazali się oni wnikliwymi obserwatorami, zadawali studentom pytania dotyczące kosztów utrzymania systemu kolejowego ( które są niższe od kolei konwencjonalnej), zużycia energii (minimalnej w porównaniu z samolotem, który porusza się z tą samą prędkością) oraz szczegółów eksploatacyjnych. Uczniowie szybko policzyli, że gdyby w Polsce istniała taka kolej, to z Warszawy nad morze np. do Gdańska moglibyśmy dojechać w 40 minut. Tymczasem obecnie potrzebujemy na podróż ekspresem co najmniej 4 godziny...
Studenci zachęcali gimnazjalistów do studiowania na Politechnice Warszawskiej- największej uczelni technicznej w Polsce, przybliżając możliwości zdobycia nie tylko bezcennej wiedzy , ale również umiejętności - czyli praktycznego poznania obszaru swoich zainteresowań, co jest możliwe poprzez uczestnictwo w konferencjach i wyprawach naukowych, takich jak np. wyjazd do Lathen (Niemcy), gdzie znajduje się ośrodek badawczo - eksperymentalny w/w kolei.
Pod koniec spotkania przeprowadzono konkurs, podczas którego uczniowie udowodnili, odpowiadając na wszystkie pytania studentów, że są idealnymi kandydatami do studiowania na Politechnice. Studenci Wydziału Transportu obiecali, że po powrocie z kolejnej wyprawy naukowej, na którą jadą w czerwcu - do Paryża, Brukseli oraz ponownie do Lathen, znów odwiedzą nasze gimnazjum prezentując seminarium z pobytu za granicą.
Ewa Kulbik
|