Dzisiaj jest czwartek 28 marca 2024 r. imieniny Anieli, Kasrota, Soni
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Dla dobra innych - rozmowa z radną Agnieszką Matuszewską
Z sesji Rady Gminy
Złożyliśmy wnioski do ZPORR
Środki z Unii dla każdego?
Dożynki w Borzęcinie
Po góralsku i babicku - Dożynki w Starych Babicach
Parę słów o kontrolach NIK
NIK w LKS-ie. Rozmowa z prezesem Henrykiem Kuncewiczem
Większe wydatki zawsze we wrześniu...
Zostań wolontariuszem...
Najdłuższy most
Na tropach historii
Masakra w Borzęcinie - to działo się w naszej gminie!
Żyją w naszej pamięci. - Uczciliśmy pamięć poległych
Postawmy tablicę pamięci...
Temat miesiąca
Festyn Babice 2004
Bezpieczna gmina
Kraksa przy szkole
Mało wrażeń na meczu?
Policja poszukuje chętnych do pracy
Śmigło w kapuście
Mieszkańcy naszej gminy
Z Babic do Austrii
Kultura, Oświata
Okiem dyrektora
Kto tak pięknie gra?
Zaproszenie
Informacje
Czyściej niż zwykle
Plastik, szkło, papier
Redakcja pod lupą
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 08-09/2004
Do niecodziennego wydarzenia doszło 4 września w Borzęcinie.
W godzinach wieczornych awaryjnie lądował tam samolot Cessna 152. Mieliśmy już jedno zdarzenie lotnicze w naszej gminie, kiedy to dwa lata temu w Latchorzewie na wyścig pokoju spadł helikopter. Całe szczęście tak przedtem jak i teraz nikomu nic się nie stało.


Mała Cessna przyziemiła na polach za budynkami szkoły po czym samolot odbił się i po 100 m wylądował ponownie, jednak grunt był chyba dla niego zbyt miękki, bo zarył kołami i kapotował na polach za borzęcińskim kościołem. Lecieli nim 31 letni pilot i 24 letnia pasażerka. Nie odnieśli żadnych obrażeń, skończyło się na strachu. Jeden ze świadków widział jak samolot obniża lot, wyraĽnie przerywał mu silnik. Pilot próbował jeszcze powrócić na bemowskie lotnisko, ale silnik maszyny ostatecznie odmówił posłuszeństwa.
Z zadziwiającą szybkością na miejscu lądowania samolotu pojawili się dziennikarze telewizyjni. Znów nasza gmina znalazła się na szklanym ekranie. Przybiegło także wiele osób z okolicy - każdy chciał na własne oczy zobaczyć samolot w kapuście. W efekcie zadeptano wszystkie ślady lądowania i eksperci, którzy przyjechali w niedzielę z Państwowej Komisji do Badania Wypadków Lotniczych niewiele na ziemi mogli ustalić. My jednak wiemy jedno - po raz kolejny mieszkańcy mieli szczęście, samolot spadł około 200 m od zabudowań. Ten wypadek jest symptomatycznym sygnałem szerszego zjawiska, które obserwują mieszkańcy naszej gminy. Nad wieloma miejscowościami samoloty i helikoptery przelatują na niskim pułapie bezpośrednio nad osiedlami mieszkaniowymi. Stanowią one dużą uciążliwość dla mieszkańców z racji hałasu nie mówiąc już o zagrożeniu w razie ewentualnej awarii. Z informacji, które jeden z mieszkańców Koczarg uzyskał na lotnisku Bemowo wynika, że w tej okolicy maksymalny dopuszczalny pułap lotów wynosi 200 m.Jednakże istnieją również zalecenia, aby samoloty poruszały się wzdłuż granicy Kampinoskiego Parku Narodowego, lub na południe od niego. W żadnym razie nie powinny latać bezpośrednio nad domami. Mieszkańcy zachodniej części Koczarg w ostatnim czasie kilkakrotnie widzieli nisko przelatujące samoloty i helikoptery, nieznacznie tylko pułapem przekraczające wysokość drzew. W tej sprawie napisano nawet list z prośbą o interwencję do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jak dotąd pozostał on bez odpowiedzi. Czy wypadek Cessny zwróci wreszcie uwagę władz lotniczych na zagrożenia występujące w naszej gminie? Czy będziemy musieli czekać, aż wydarzy się coś poważniejszego? Będziemy informować Czytelników o dalszych ustaleniach w tej sprawie.

Fot. Bronisław Opacki
mł.





ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy