Dobrych rad i propagowania bezpiecznych zachowań nigdy nie jest za wiele, zwłaszcza gdy kierowane są do najmłodszych dzieci. Wychodząc z tego założenia nasza gmina przystąpiła do programu realizowanego przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej przy współpracy ze Szwedzką Ligą Obrony Cywilnej p.t. "Bezpieczne życie".
Program adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkół podstawowych z klas 1-3 ma za zadanie pobudzić najmłodszych do aktywności rozwijając ich wyobraźnię. Informacje przyswojone na zajęciach powinny być dla nich bodźcem do poszukiwania rozwiązań wielu codziennych problemów, związanych z zagadnieniami szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Program będzie obejmował dwa główne bloki tematyczne Odnaleźć Zgubka" oraz "Bezpieczny dom". Pierwszy z nich jest kursem mającym na celu przekazanie dzieciom praktycznych umiejętności na wypadek zgubienia się w lesie. Zdaniem twórców programu przyswojenie przez dzieci tych zagadnień może zapobiec tragedii i sprawić, że zaginięcie będzie tylko nieprzyjemnym przeżyciem ze szczęśliwym zakończeniem. Drugi blok tematyczny "Bezpieczny Dom" przekaże najmłodszym wiedzę dotycząca tego jak uniknąć wypadków i jak prawidłowo reagować gdy mimo wszystko dojdzie do nieszczęścia. Dzieci dowiedzą się także, co może stanowić dla nich największe zagrożenie i poznają zasady udzielania pierwszej pomocy,
14 paĄdziernika w Szkole Podstawowej w Starych Babicach dokonano inauguracji programu. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, m.in.: st. bryg. Adam Majka dyr. Biura Szkolenia KG PSP, Wiktor Zmysłowski Naczelnik Wydziału Szkolenia OC i OL kraju, przedstawiciele władz PSP z Komendy Głównej i Powiatu, a także władze smorządowe. Okazało się, że mieliśmy szczęście. Wdrażanie programu bezpieczeństwa realizowane jest w Polsce od2001 roku. Z uwagi na szczupłość środków Biura Szkolenia PSP przystąpiło do niego dotąd 61 szkół. W bieżącym roku szkolnym będą w nim uczestniczyć 3 nasze gminne placówki: SP w St. Babicach, ZSP w Borzęcunie i Przedszkole w St. Babicach - razem 558 dzieci. Dlaczego gmina St.Babice znalazła się w gronie szczęśliwców?
Zdaniem st. brygadiera Adama Majki nasze władze samorządowe stworzyły przychylny klimat do rozmów, nie bez znaczenia był również fakt, że Pan dyr. Majka jest mieszkańcem naszej gminy i postanowił zrobić miły gest dla lokalnej społeczności. Dziękujemy w imieniu dzieciaków!
Akcja bezpieczeństwa realizowana jest obecnie na terenie całego kraju, co roku rozwija się i wzbogaca o nowe elementy. Miło nam zakomunikować Czytelnikom, że również Babice będą miały swój wkład w jej rozwój. Trzy nauczycielki ze SP w St. Babicach: Iwona Wiśniewska, Anna Chodara i Jolanta Gumulka przetworzyły jheden z bloków tematycznych programu na formę ścieżki dydaktycznej, którą nazwano "Droga Zgubka". Jej strona merytoryczna została zaakceptowana przez Biuro Szkolenia PSP, a wykonawstwem zajął się Dział Lasów Zarządu Oczyszczania Miasta pod kierownictwem dyr. Haliny Seremek. Gratulujemy Paniom pomysłu.
Dzięki zaangażowaniu nauczycielek w lesie nieopodal babickiego cmentarza powstała ładna trasa spacerowa, wyposażona w estetyczne tablice, ławeczki a nawet huśtawki i szałas, które oprócz rekreacji będą służyły również edukacji najmłodszych mieszkańców naszej gminy.
Program "Bezpieczne życie" realizowany będzie w ciągu roku szkolnego 2004/2005 i na zakończenie zostanie podsumowany zajęciami pokazowymi w Borzęcinie, które będą przedstawiały zagadnienia z zakresu ratownictwa przy współudziale różnych służb. Planuje się zaprosić na nie wszystkich dyrektorów placówek edukacyjnych naszego powiatu. Jak się dowiedzieliśmy, program będzie kontynuowany w następnych latach i być może stanie się stałym elementem edukacyjnym w naszych placówkach szkolnych. Zainteresowanie zagadnieniami bezpieczeństwa przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów.
-Początkowo mieliśmy 6 nauczycieli edukatorów, którzy zostali przeszkoleni przez szwedzkich ekspertów - wspomina Roman Balcerowiak pełnomocnik ds. obronnych i OC, (który był jednocześnie koordynatorem działań programu w gminie), teraz już ponad 40 nauczycieli zostało przeszkolonych przez edukatorów i dzięki temu powstały silne kadry, które przez lata będą mogły realizować założenia programu. Równie dobrze przyjęły go już dzieci zainteresowane konkursami, w których będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Być może jedną z nich będzie żarek - maskotka Państwoej Straży Pożarnej, którą dyr. Majka przekazał placówkom edukacyjnym naszej gminy. Dość powiedzieć, że zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa bliskie są nam wszystkim, zawsze lepiej jest przecież zapobiegać niż póĄniej borykać się z sytuacjami powstałymi na skutek wypadków.
Marcin Łada
|