Dzisiaj jest sobota 24 października 2020 r. imieniny Marty, Marcina, Rafała
Spis treści
Z Gminy | Z urzędów | Z terenu
Kto mieszka w wodzie i ściekach? - O kontroli NIK
Unijny wachlarz możliwości - rozmowa z Marcinem Zającem
Z sesji Rady Gminy
Trzeba kontynuować podjęte działania - NIK przyznaje rację Eko-Babicom
Zmiana przeznaczenia gruntów w naszej gminie
Z prac Spółki Wodnej
Współpraca Samorządów
Temat miesiąca
Bezpieczne życie
Bezpieczna gmina
Nowa Komenda Policji - być może już za dwa lata
Basen pnie się w górę!
Wolontariat - krok w kierunku człowieka
Mieszkańcy naszej gminy
Złoty Medal Polagry dla Stanisława Karpińskiego
Byłem w Iraku - wyznał nam Stefan Jung
Noblista z Babic!
Sport
Nasi Piłkę kopią
Do pobrania
gazeta w wersji pdf
Kontakt

 

Adres redakcji:
05-082 Stare Babice, ul. Rynek 32,
tel. 22 722-92-08, 604-881-527

Redaktor naczelny:
Marcin Łada,
Sekretarz redakcji:
Karolina Gwarek
e-mail: redakcja.babice@gmail.com

Wydawca:
Gminna Biblioteka Publiczna
w Starych Babicach,
05-082 Stare Babice; ul. Polna 40
tel. 22 722 92 77
e-mail: bibbab@interia.pl

NUMER KONTA WYDAWCY:
WBS o/Stare Babice
37 8015 0004 3015 0734 2030 0001


Zapraszamy do ogłaszania się na łamach Gazety Babickiej
Wszystkie uzyskane środki z reklam wspomagają budżet Gminnej Biblioteki i są wykorzystywane do uzupełniania księgozbioru i audiobooków.

 

 

Gazeta Babicka 10/2004

Komenda Powiatowa Policji w St. Babicach uzyskała kilka tygodni temu w Starostwie pozwolenie na budowę nowego obiektu. Po wielu perturbacjach związanych z prawem własności gruntu i procedurach dotyczących przetargu na wykonanie planów zabudowy, uporano się wreszcie z koniecznymi formalnościami.

Rozmiar: 37801 bajtów- Plany już są, odebraliśmy pozwolenie na budowę i wszystkie dokumenty zostały już przekazane do Komendy Stołecznej, mam zatem nadzieję, że wkrótce rozpoczniemy inwestycję - powiedział komendant Jacek Piłkowski.
Ze wstępnych informacji, uzyskanych w KPP wynika, że inwestycję rozpocznie Zakład Remontowo Budowlany Komendy Stołecznej. Dzięki temu nie trzeba będzie rozpisywać przetargu na wyłonienie głównego wykonawcy. Policyjni budowlańcy pozwolą zaoszczędzić trochę funduszy, działają bowiem taniej od firm wyłanianych w przetargach. Być może doprowadzą obiekt do etapu stanu surowego, a przetargi zostaną rozpisane jedynie na wykonanie specjalistycznych prac.
Komenda Powiatowa mieści się obecnie w starym budynku, który przeznaczony był kiedyś dla komisariatu. Dziś nie spełnia on już żadnych norm europejskich, nie ma aresztu, nie wspominając już o trudnych warunkach pracy dla policjantów. Wybudowanie nowej siedziby Policji Powiatowej jest zatem koniecznością. Rozmowy w tej sprawie prowadzono już od dłuższego czasu. Do współpracy zaproszono nawet samorządy poszczególnych gmin naszego powiatu. Przypomnijmy, że w lipcu ub. r. zawarto porozumienie pomiędzy Komendantem Stołecznym Policji w Warszawie i Powiatem Warszawskim Zachodnim razem z jego Gminami, dotyczące realizacji Programu Bezpieczeństwa dla Powiatu. Jednym z elementów tego porozumienia jest rozbudowa siedziby KPP i jej wyposażenie. Dziś współpraca ta znajdzie swój materialny i widoczny dla wszystkich wymiar.
Gdy tylko pojawiły się widoki na możliwość sfinansowania tej inwestycji, rozpoczęto rozmowy z architektami. Opracowano koncepcję funkcjonalno-przestrzenną budynku, a po jej zatwierdzeniu plany budowy. W międzyczasie Komenda musiała jeszcze uzyskać szereg pozwoleń dotyczących przyłączy wodno-kanalizacyjnych, energetycznych i telekomunikacyjnych.

Jaka będzie nowa Komenda?
Budynek zmieni się nie do poznania, uzyska zupełnie nową elewację i będzie rozbudowany. Wejście do Komendy zostanie usytuowane w przeszklonej parterowej dobudówce, która powstanie od zachodniej strony obecnego budynku. Powstanie tam podjazd dla osób niepełnosprawnych i punkt recepcyjny. W parterowej części znajdzie się również tzw. przyjazne pomieszczenie dla przesłuchań nieletnich czy poszkodowanych kobiet, a także węzeł informatyczny. Zmieni się także najbliższe otoczenie budynku - powstanie tam parking dla samochodów policyjnych, dla interesantów, a w pobliżu będzie przebiegać ulica łącząca rynek St. Babic z ul. Warszawską. W pobliżu Komendy będzie przystanek autobusowy.
Część środkowa obecnego budynku zostanie wyremontowana i podniesiona o dodatkową kondygnację, z tyłu powstanie dwupiętrowe skrzydło.
Powierzchnia użytkowa całego obiektu wyniesie ponad 2 tys. m2, a całkowita kubatura ponad 5 tys. m2.
Zdaniem komendanta Piłkowskiego ten budynek spełni wszystkie wymogi dotyczące norm europejskich i oczekiwania policjantów, co do warunków pracy. Policjanci będą pracować w 2-4 osobowych pokojach, które uzyskają odpowiednie zaplecze socjalne. Budynek będzie miał osobne wejścia dla pracowników i interesantów, a także salę odpraw z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory, aby przeprowadzić szkolenia korzystano z sali konferencyjnej Urzędu Gminy w St. Babicach. Niewykluczone, że w podziemiach budynku powstanie siłownia dla policjantów.
- Warto zrobić takie miejsce, gdzie można odreagować stresy służby i zadbać o tężyznę fizyczną mówi komendant.
Budynek uzyska także areszt, a nawet celę dla nosicieli wirusa hiv.
- Do tej pory załogi z Babic musiały jeździć z zatrzymanymi do Warszawy lub Pruszkowa, co na długi czas wyłączało je ze służby na naszym terenie. Dzieki tej inwestycji nie będziemy musieli wreszcie korzystać z "gościnności" innych placówek tego typu.
Zakończenie tej inwestycji planowane jest w ciągu 2 lat. Być może w przyszłym roku powstanie stan surowy całego obiektu.
Budowa będzie prowadzona w warunkach pracy komendy, nie uniknie się zatem pewnych utrudnień. Mimo budowy jednostka będzie musiała przecież normalnie funkcjonować. Jednak ten trud się opłaci.
Dzięki nowemu budynkowi poprawią się diametralnie warunki pracy wielu osób, a gmina zyska kolejny nowoczesny obiekt, który może być ozdobą St. Babic.

ostatnia aktualizacja - 25.01.2014;    webmaster     Stronę od 20.06.2004 odwiedzono - razy