Dzisiaj jest czwartek 2 grudnia 2021 r. imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI
Untitled Document

GAZETA BABICKA 3/2010

25. Rajd Szlakiem Naszej Historii

Powstanie w ub. roku dwóch Miejsc Pamięci Narodowej w naszej gminie (Pomnika Obrońców Ziemi Babickiej i Pomnika 1939-1944 w Borzęcinie) oraz odnowienie Cmentarza Wojskowego w Babicach pozwoliło rozpocząć szerszy nurt działań patriotycznych na naszym terenie.

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji i osobiste zaangażowanie członków babickiego Koła ZOR RP doprowadziło do tego, że nasza gmina została włączona do 25. - jubileuszowej edycji Rajdu "Szlakiem Naszej Historii", który odbywa się pod egidą Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jest to dla naszej gminy dużym wyróżnieniem!

24 kwietnia od godz: 9:00 do 14:00 na terenie dwóch dzielnic warszawskich: Ursusa i Włoch oraz sześciu gmin: Pruszkowa, Piastowa, Lesznowoli, Raszyna, Ożarowa Mazowieckiego i Starych Babic, przy wszystkich objętych rajdem Miejscach Pamięci Narodowej (a jest ich w sumie ponad 120) będą stać członkowie różnych organizacji patriotycznych i opowiadać młodzieży i dorosłym o polskich dziejach.
Tak będzie również w Starych Babicach. W sześciu miejscach: przy Pomniku w Babicach, na Cmentarzu Wojennym, przy pozostałościach Radiostacji Babice (przy ul. H. Dobrzańskiego "Hubala"), przy Pomniku i na Cmentarzu w Borzęcinie oraz przy pomniku w Umiastowie - stać będą członkowie babickiego ZOR RP i opowiadać o naszej historii.

Rajd na naszym terenie odbywa się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Stare Babice Krzysztofa Turka. Przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży, która pod opieką dorosłych może w łatwy i przyjemny sposób uczestniczyć w żywej lekcji historii. Młodzież i dorośli pogrupowani w sześcioosobowych patrolach - pieszych lub rowerowych, albo też w pięcioosobowych patrolach samochodowych (np. dwoje rodziców i troje dzieci) wyruszą sprzed szkoły podstawowej w Starych Babicach (lub w Borzęcinie).
Wszyscy otrzymają mapki i określone trasy do pokonania. Po ich przejściu (lub przejechaniu) wrócą na miejsce startu, gdzie każdy patrol złoży jedną pracę w dowolnej technice - rysunek, tekst opisujący wybrane miejsce, wiersz itp.

Później komisja dokona ich oceny i nagrodzi uczestników rajdu.
Zachęcamy Państwa do udziału w tej niezwykłej lekcji historii. W rajdzie można uczestniczyć w ramach konkursu w patrolach, ale można również objechać Miejsca Pamięci Narodowej indywidualnie.

Twórcą tego niezwykłego przedsięwzięcia patriotycznego jest Komandor Rajdu Jan Cierliński (z Koła nr 6 Helenów ŚZŻAK), który twierdzi, że w czasie spotkań młodzieży przy pomnikach odżywa cała prawda historyczna. Odżywają ludzie, którzy swoje życie poświęcili dla odzyskania Niepodległości Ojczyzny. Na tę wędrówkę do najważniejszych miejsc pamięci idziemy, aby oddać nie tylko hołd poległym i pomordowanym (prosimy o przyniesienie lampek, zniczy), ale również aby poznać historię naszych dziejów i miejsc, których na co dzień nie dostrzegamy.
Na terenie objętym 25. Rajdem będzie przebiegać 80 tras rowerowych, 90 tras pieszych i 40 samochodowych.

Komandor Rajdu Jan Cierliński
opracowuje już dla nas trasy

Informacje dotyczące Rajdu dostępne są w redakcji "Gazety Babickiej", u dyrektorów szkół i na stronach internetowych Urzędu Gminy. Serdecznie Zapraszamy!

Marcin Łada
Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.