Dzisiaj jest sobota 25 maja 2024 r. imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

Uroczystość posadzenia dębów katyńskich

25 kwietnia została otwarta w Starych Babicach Aleja Dębów Katyńskich. Była to piękna i wzruszająca uroczystość przygotowana wysiłkiem wielu osób, zorganizowana przez wójta gminy Krzysztofa Turka przy współpracy z proboszczem babickiej parafii Grzegorzem Kozickim i Dorotą Smolińską dyrektorem szkoły Podstawowej w Starych Babicach.

Na uroczystości byli obecni przedstawiciele instytucji rządowych i samorządowych, oraz przedstawiciele organizacji kombatanckich. Uroczystość rozpoczęła się z poranną mszą świętą w patriotycznej scenografii, którą dopełniały liczne poczty sztandarowe. Jej oprawę muzyczną wypełniły pieśniami katyńskimi chóry: szkolny pod kierownictwem Ewy Dżygi i chór Babiczanie pod kierownictwem Zbigniewa Załęskiego.

Kolejną cześć uroczystości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego, poczym wójt gminy wygłosił przemówienie dotyczące historii sadzenia dębów katyńskich, która stała się już ogólnopolską tradycją. W swojej mowie nawiązał do katastrofy 10 kwietnia 2010 roku - nowej, tragicznej karty historii Polski, której pamięci będą strzec dęby smoleńskie.

21 dębów upamiętniających 21 naszych rodaków - ofiar Zbrodni Katyńskiej sprzed 70-ciu lat zostało posadzonych przez ich rodziny. 8 dębów - pamiątki tragedii smoleńskiej posadzili przedstawiciele władz samorządowych, państwowych, oraz osoby bezpośrednio dotknięte stratą swoich bliskich. Tragicznie zmarłych wspomnieliśmy w modlitwie i uczciliśmy chwilą ciszy.

Uroczystość zamknęły przemówienia przedstawicieli organizacji kombatanckich.

Na nieoficjalnej części uroczystości można było zobaczyć film o Katyniu i wystawę tablic przedstawiających sylwetki 21 żołnierzy i urzędników uczczonych dębami pamięci. Na sześciu plakatach dzieci ze wszystkich gminnych szkół prostymi słowami powiedziały co dla nich znaczą słowa: poświęcenie, męstwo, patriotyzm, ojczyzna, wolność, bohater. Wystawa tablic i plakatów będzie gościć kolejno w szkołach i instytucjach naszej gminy - na stałe będzie w Kąciku Pamięci w szkole podstawowej w Starych Babicach. Aleja Dębów jest umiejscowiona obok tej szkoły, a opieka nad drzewami została powierzona uczniom z Koła Historycznego. Dęby Pamięci będą w dobrych rękach.

Tekst i fot. Beata Bethke

Poczet Dębów Katyńskich

NASZA RELACJA FOTOGRAFICZNA

Aleja Dębów w Kurierze Mazowieckim

Relacja na stronie www.powiatzachodni.pl

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.