Dzisiaj jest niedziela 16 czerwca 2024 r. imieniny Aliny, Anety, Benona
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

29.09.2010

Dzień Pieczonego Ziemniaka
Polana Dwóch Stawów. Zielonki.
26 września 2010 r.

Słoneczny dzień babiego lata sprzyjał inauguracji nowego wydarzenia w naszej gminie - Dniu Pieczonego Ziemniaka. Liczni przybyli mieszkańcy cieszyli się piękna pogodą, urokiem Polany Dwóch Stawów w Zielonkach Parcele i rozlicznymi atrakcjami. Dzieci interesował przede wszystkim plac zabaw, dorosłych - świeże warzywa i rośliny ozdobne naszych rolników i plantatorów. Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska z wędlinami i miodami, na tym ostatnim można było skosztować unikalnego piwa z miodu - warzonego przez pszczelarza od pięciu pokoleń.

Wystawa płodów rolnych przygotowana przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego przyciągała wzrok dorodnymi warzywami, a panie ją obsługujące częstowały chlebem z domowym smalcem.


Stoiska roślin ozdobnych

Wystawa płodów rolnych

Degustacja piwa miodowego

Stoisko z wędlinami

Obok mieściło się stanowisko cieszące się największym powodzeniem - przy dużych grillach uwijał się młody człowiek serwujący pieczone ziemniaki. Chętnych nie zniechęcała długa kolejka - było ich tylu, że nie nadążały się piec i trzeba było czasem długo poczekać... Pod koniec imprezy można było porównać smak pieczonego ziemniaka z grilla i tego z ogniska, które przygotowali strażacy z OSP.

Dużo gwaru...

..i trochę spokoju

Stoiska rolników

Pieczone ziemniaki z odrobiną masła

Wiwat pieczone ziemniaki

i ziemniaki z ogniska

Miłym uwieńczeniem pełnego w wydarzenia Dnia Pieczonego Ziemniaka był koncert piosenek żeglarskich wykonany przez zespół Latający Holender.

Wydarzenie zostało zorganizowane w Zielonkach Parcele na Polanie Dwóch Stawów przez wójta Gminy Stare Babice przy współpracy z ICPPC (Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi) i pod patronatem starosty powiatu warszawskiego-zachodniego. Celem wydarzenia było zwrócenie uwagi na podstawową dla nas sprawę jaką jest żywność i jej producentów - rolników. Mieszkamy w gminie podmiejskiej o tradycjach rolniczych, nowe domy powstają na glebach nieurodzajnych, natomiast gleby klasy I i II są i będą uprawnymi z jak największym pożytkiem dla rolników i dla innych mieszkańców gminy. Większość z nas ceni sobie dobre jedzenie i zdrowe produkty z pewnego źródła. Dlatego tak lubimy zaopatrywać się w stałych miejscach, a najlepiej u źródła. Korzyści są tu obustronne, bo rolnikowi mniej czasu zabiera sprzedaż, ale też wie, że jego praca jest doceniona przez konsumenta. Natomiast kupującemu bardziej smakuje żywność kupiona od "swojego" rolnika i ma większe do niej zaufanie.


Stoisko Gminy Stare Babice

List otwarty przeciw uprawie GMO

Chętnym do segregowania śmieci wydawano
worki, a w upominku - elektrooszczędna
żarówka

Znane szanty w wykonaniu
Latającego Holendra

Nasi rolnicy dużą uwagę przywiązują do jakości swoich produktów, mają większą świadomość ekologiczną, pierwsi zauważają efekty stosowania nowych technologii, opowiadają się przeciw wprowadzaniu do środowiska roślin transgenicznych, przede wszystkim dlatego, że rośliny te mając dominujące geny szybko mogą doprowadzić do wyparcia gatunków naturalnych, jak również herbicydy stosowane przy ich uprawie sprzyjają powstawaniu superchwastów. Ważnym czynnikiem niechęci rolników do GMO (genetycznie modyfikowane organizmy), jest również czynnik gospodarczy - rolnik uprawiający rośliny transgeniczne nie jest ich właścicielem - nie może zostawić materiały siewnego na przyszły rok, ponieważ rośliny te są opatentowane. Ulotki informujące o zagrożeniach uprawy roślin transgenicznych rozdawane były na wszystkich stoiskach a na wystawie Ośrodka Doradztwa Rolniczego i na stanowisku gminnego Referatu Ochrony Środowiska można było podpisać się pod listem otwartym skierowanym do naszych władz państwowych domagającym się zakazu upraw roślin genetycznie modyfikowanych w Polsce, tak jak to już zrobiło wiele innych krajów europejskich.

W czasie naszej imprezy dzieci wolały zjeść naszego ziemniaka, niż jak zwykle fast-fooda. Niektórzy handlowcy smętnie patrzyli na długie kolejki przed naszymi grillami, pan od pop-cornu stwierdził, że chyba przerzuci się na pieczone ziemniaki...

Możemy powiedzieć, że Dzień Pieczonego Ziemniaka zakończył się z powodzeniem - a następny za rok? Wielkie dzięki za zapał i zaangażowanie dla organizatorów, a szczególnie dla wolontariuszy!

Beata Bethke

wstecz

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.