Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI


10.03.2011

NIEBIESKI TYDZIEŃ W STARYCH BABICACH

Podczas Niebieskiego Tygodnia, który w tym roku odbywał się u nas w dniach 14 - 18 lutego na Komendę Powiatową Policji - gdzie odbywały się dyżury - po pomoc zgłosiły się 23 osoby - 19 kobiet i 4 mężczyzn z całego powiatu. Z uwagi na to, że Komenda Powiatowa Policji ma siedzibę w Starych Babicach większość zgłoszeń pochodziło od mieszkańców naszej gminy.

Dyżur pełnili: Wanda Morawska - konsultant ds. przemocy domowej, policjanci z zespołu ds. nieletnich i patologii oraz dzielnicowi.

Niebieski Tydzień to obiegowa nazwa "Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" obchodzonego w całej Polsce od 2003 r. dniach od 22 do 28 lutego* od 2003 r., a który jest bezpośrednio związany z obchodzonym 22 lutego w państwach UE - Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw.

Początkowo przedsięwzięcia związane z "Tygodniem Pomocy Ofiarom Przestępstw" skupiały się wokół sądów i prokuratur - w tym czasie, na ich terenie, pracownicy wymiaru sprawiedliwości udzielali bezpłatnych porad osobom pokrzywdzonym. Okazało się jednak, że z tej formy pomocy praktycznie nie korzystały osoby dotknięte przemocą domową, które nie chciały zakładać spraw w sądzie. Rodzinne sprawy są bardzo delikatne, osoby pokrzywdzone często wstydzą się swojej sytuacji i żyją w poczuciu stałego zagrożenia. Najczęściej z takimi sprawami styka się bezpośrednio miejscowa policja, która wzywana jest na interwencje i zna dobrze problemy rodzin objętych procedurą "Niebieskich Kart". Dlatego od 2008r. "Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw" organizowany jest również wspólnie z Komendami Policji.


Dzięki konsolidacji pracy wielu jednostek samorządowych i organów państwowych wspólnie podejmowane przedsięwzięcia mają solidne podstawy i są bardziej efektywne.

Do tej akcji przyłączyła się również nasza Komenda Powiatowa Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Wspólnie z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w czasie Niebieskiego Tygodnia organizowane są dyżury, podczas których zgłaszający się mogą uzyskać porady prawne i opiekę psychologiczną. To bardzo ważna inicjatywa, dzięki niej pokrzywdzeni mogą zwrócić się po pomoc "po sąsiedzku" - na swoim terenie - co ułatwia niektórym osobom decyzję, aby w ogóle ich problemy ujrzały światło dzienne. Również pomoc jest znacznie bardziej efektywna, kiedy daną sprawą może zająć się cały zespół specjalistów.


od lewej: Komendant - nadkom. Hubert Kowalczewski, Wanda Morawska - sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, podinsp. Anna Gajowniczek - naczelnik Wydziału Prewencji, Beata Bethke - redaktor Newslettera Gminy Stare Babice, radny Sławomir Sumka - przedstawiciel Komisji Oświaty i Bezpieczeństwa, kom. Ewelina Gromek-Oćwieja.

W naszej gminie współpraca między różnymi organami służącymi pomocą potrzebującym ma długie tradycje - Zespół Interdyscyplinarny będzie obchodził w tym roku 10 lat swojego istnienia. Niebieski Tydzień jest jedną z wielu płaszczyzn jego działania. Nasi mieszkańcy trafiający na dyżur mogą liczyć na stałą pomoc - u nas Niebieski Tydzień trwa cały rok!

Tekst: Beata Bethke
Zdjęcia: Marcin Łada

* Tydzień Ofiar Przestępstw regularnie odbywa się od 22 do 28 lutego, jednak w zależności od czynników organizacyjnych poszczególne Komendy mogą go organizować w innym terminie.


powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.