Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

14 września 2011

Trasy narciarskie, rynny snowbordowe, tory saneczkowe, tarasy widokowe - to wszystko w przyszłości może znaleźć się w naszej gminie. Dawne wysypisko śmieci - rekultywowane od kilku lat "Składowisko Radiowo", znajdujące się na granicy Klaudyna i Warszawy ma w przyszłości stać się interesującym miejscem przeznaczonym na sport i rekreację.

Gmina Stare Babice - Centrum Narciarskim Mazowsza?

13 września w sali konferencyjnej warszawskiego hotelu "Westin" odbyła się konferencja poświęcona "Rekultywacji składowiska Radiowo pod teren rekreacyjno-sportowy".
Udział w konferencji wzięli przedstawiciele gminy Stare Babice i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, które gospodaruje składowiskiem. Naszą stronę reprezentowali: Z-ca Wójta Gminy Marcin Zając i Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Kazimierz Steć, a stronę MPO: Sławomir Michalak - Prezes Zarządu, Dariusz Piechowski - Dyrektor ds. Ochrony Środowiska i Adam Kiełczykowski Dyrektor Działu Realizacji Inwestycji. W konferencji uczestniczył także Arkadiusz Ryder - Kierownik Ośrodka "Całoroczny Stok Narciarski "Szczęśliwice" i dziennikarze z prasy warszawskiej, gazet branżowych i gazet lokalnych.

Utworzenie na miejscu dawnego wysypiska śmieci terenów sportowych jest bardzo dobrym sposobem zagospodarowania potężnego wzniesienia, które w ostatnich kilkudziesięciu latach wyrosło na terenie babickiej gminy. Tereny "Składowiska Radiowo" mają być rekultywowane i ukształtowane w taki sposób, aby można tam pobudować trasy zjazdowe dla miłośników sportów zimowych. Z uwagi na otoczenie składowiska, będą one przebiegały spiralnie wokół wzgórza. W najbliższej okolicy wzniesienia mają powstać obszerne parkingi, bary i kawiarnie, a także wypożyczalnie sprzętu sportowego.

Marcin Zając - Z-ca Wójta Gminy podczas konferencji powiedział: - Samorząd Gminy Stare Babice popiera takie rozwiązanie. Mamy na naszym terenie już kilka obiektów sportowych: Strefę Rekreacji Dziecięcej, na terenie której realizowany jest wieloletni program korekcji wad postawy u dzieci, boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, tereny do biegów przełajowych w Zielonkach. Zależy nam na tym, aby mieszkańcy gminy mieli gdzie uprawiać sport i prowadzić zdrowy tryb życia. Okoliczne tereny doskonale nadają się do tego, a świeże powietrze zapewnia Las Bemowski i Puszcza Kampinoska.

Głos zabrał także Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego UG Stare Babice Kazimierz Steć, który omówił zagadnienia związane z procedurami dotyczącymi dokumentacji przestrzennej, prowadzonymi przez gminę. Wspomniał także, że autorką koncepcji projektu zagospodarowania wzgórza pod cele rekreacyjne była jego córka - Beata Steć, a projekt ten został nagrodzony w konkursie dotyczącym nowatorskich rozwiązań dla Miasta Stołecznego Warszawy.


Popieramy powstanie terenów sportowych na "Składowisku Radiowo"- powiedział Z-ca Wójta Gminy - Marcin Zając.

Kierownik Referatu Planowania Przestrzennego Kazimierz Steć poinformował o działaniach podejmowanych przez Gminę w zakresie gospodarki przestrzennej Klaudyna.

Dariusz Piechowski - Dyrektor ds. Ochrony Środowiska pokazał przypuszczalny przebieg tras zjazdowych na wzgórzu składowiska.

Marcin Zając - Z-ca Wójta Gminy odpowiadał na wiele pytań dziennikarzy.

Prezes Zarządu MPO Sławomir Michalak poinformował o aktualnym stanie przygotowań do rozpoczęcia tej inwestycji.
- Otrzymaliśmy już pozytywną decyzję środowiskową, uchwalono także plan zagospodarowania przestrzennego (w gminie Stare Babice) uwzględniający tę koncepcję. Również pozytywne są opinie Dyrektora Lasów Państwowych i Dyrektora Regionalnego Ochrony Środowiska. Aktualnie MPO zleci w trybie przetargu opracowanie szczegółowego projektu zagospodarowania składowiska.

- Chcemy, aby w projekcie tym uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń narciarskich, ludzie czynnie uprawiający sporty zimowe i znający dobrze to zagadnienie. Zależy nam na tym, aby wspólnie stworzyć nowoczesny projekt, który później dobrze będzie służył, wszystkim osobom korzystającym ze sportowej infrastruktury - powiedział Prezes Zarządu MPO.

Czy przedstawiona koncepcja będzie zrealizowana?
Miejmy nadzieję, że tak. Przecież właśnie w podobny sposób przekształcono górkę na w Warszawie na Szczęśliwicach i dobrze służy ona miłośnikom sportu. Podobnie może być i u nas. Jednak perspektywa opracowania szczegółowego projektu i ukształtowania "Składowiska Radiowo" dla potrzeb terenów sportowo- rekreacyjnych została określona na około 5 lat. Nie znane są obecnie koszta tej inwestycji. Można je będzie oszacować dopiero po przeanalizowaniu projektu.

Omawiany temat wzbudził duże zainteresowanie dziennikarzy zgromadzonych na konferencji. Z-ca Wójta Marcin Zając odpowiadał na liczne pytania związane z naszymi inwestycjami dotyczącymi ochrony środowiska i sportu.
Będziemy Państwa informować o dalszych losach tego pomysłu, a szerszą relację z konferencji przedstawimy we wrześniowym wydaniu "Gazety Babickiej".

Składowisko RADIOWO:

Składowisko Radiowo (pdf) - - - Wizualizacja przestrzenne rekultywacji (pdf)

M. Łada

 

wstecz

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.