Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI
Konkurs Fotograficzny

27.10.2011

Otwarto Stację Odgazowania Składowiska Radiowo!

Wszystko wskazuje na to, że dawna góra śmieci, która dotąd była mankamentem terenów naszej gminy, dziś może stać się ich atutem. W Klaudynie uruchomiono instancję, które nie tylko oczyszcza środowisko naturalne ale produkuje także energię elektryczną i ciepło- wszystko to dzięki spalaniu gazu, który powstaje w głębi dawnego wysypiska.

20 października uroczyście przecięto wstęgę otwierając Elektrownię Biogazową - Klaudyn (tak nazwała ją Polska Grupa Energetyczna). Dokładniej mówiąc jest to instalacja odgazowania i pełnego wykorzystania gazu ze składowiska.

Wstęgę przecięli: Jadwiga Buras - członek Zarządu RG Energia i Sławomir Michalak - Prezes Zarządu MPO Warszawa. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele ambasad: Szwecji - Kasper Andersson, Norwegii - Ewa Kwast, przedstawiciele samorządu naszej gminy i powiatu: Starosta Jan Żychliński, Wójt Krzysztof Turek i Z-ca Wójta Marcin Zając, oraz wielu dziennikarzy z prasy warszawskiej.

Temat zagospodarowania dawnego Wysypiska Radiowo na cele rekreacyjne budzi duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców naszej gminy. Przypomnijmy, że koncepcja zakłada powstanie tu tras narciarskich, ścieżek rowerowych i tarasów widokowych. Pierwszym elementem tych działań jest odgazowanie odpadów.

- MPO od wielu lat poszukiwało możliwości rozwiązania tego problemu. Udało się odpowiedniego kontrahenta znaleźć w zeszłym roku, jest nim firma RG Energia Sp. z o.o., która korzysta z wieloletnich doświadczeń lidera tej branży na rynku skandynawskim - firmy szwedzkiej MGE Technik A B - powiedział Sławomir Michalak - Prezes Zarządu MPO Warszawa. - Cieszymy się, że dziś już składowisko nie będzie emitowało gazu. Pierwszy krok do uporządkowania rejonu wysypiska i realizacji koncepcji zagospodarowania wzgórza dla celów rekreacji i wypoczynku, został już wykonany!

- Każde składowisko emituje gaz, jeśli są tam składowane odpady organiczne to w procesie ich rozkładu tworzy się metan, który powinien być zagospodarowany. Jest to inwestycja pro-środowiskowa - mówi Jadwiga Buras - członek Zarządu RG Energia. - Dziś odchodzimy stopniowo od paliw kopalnych, dlatego też powstało duże zainteresowanie gazami organicznymi. Dzięki spalaniu gazu niweluje się nie tylko uciążliwość zapachową okolic wysypisk śmieci. Wykorzystuje się metan, który wcześniej ulatywał bezproduktywnie do atmosfery powiększając efekt cieplarniany. Dzięki instalacjom przy wykorzystaniu wysokiej techniki powstaje prąd i ciepło. Zaawansowana technologia udowodniła, że nawet stare składowisko może produkować coś sensownego.

Jak się dowiedzieliśmy instalacja w Klaudynie jest pierwszą tego typu w Polsce. Znów nasza gmina staje się forpocztą postępu! W Skandynawii działa już ponad 100 podobnych urządzeń.

 

Urządzenia techniczne
obiektu
i centrum jego sterowania

Obecnie nasza elektrownia biogazowa może produkować około 250 KW energii na godzinę. Jej efektywność (w skali szwedzkiej) ocenia się ok. 500 domów. Tyle właśnie gospodarstw domowych może być zasilanych w prąd powstały ze spalania nieużytecznego dotąd gazu. Dodatkowo planuje się odzyskiwać ciepło wytwarzane w kogeneracji z produkcją prądu. Możliwe będzie zatem przeprowadzenie w pobliżu instalacji grzewczej.

Ilości wydobywanego gazu szacowane są na około 150-200 metrów sześciennych na godzinę. Aktualnie trwają uzgodnienia dotyczące budowy linii energetycznych prowadzone z zakładem energetycznym i właścicielami prywatnych gruntów, przez które będą przebiegały instalacje.


Na zakończenie uroczystości odbyło się seminarium w Urzędzie Gminy, podczas którego przedstawiono zasady działania obiektu i filozofię funkcjonowania firmy.

Więcej informacji na ten temat Czytelnicy znajdą w 10 nr Gazety Babickiej.
mł.

wstecz

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.