Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

27.12.2011

Włosi w Babicach i w naszym powiecie…

Od kilku lat władze samorządowe gminy Stare Babice utrzymują kontakty z włoską gminą Esperia. W maju 2008 roku podpisano porozumienie dotyczące współpracy obu partnerskich gmin - aby "stworzyć obywatelom możliwości wzajemnego poznania i zrozumienia, rozwijania poczucia narodowej i europejskiej tożsamości". Przez ten czas doszło do kilku wzajemnych wizyt samorządowców, a także do wymiany młodzieżowej i kulturalnej. W ostatnich dniach polscy i włoscy samorządowcy spotkali się ponownie.

W dn. 16-19 grudnia tereny naszej gminy i powiatu odwiedziła kilkuosobowa delegacja włoska. Oprócz znanych nam przedstawicieli partnerskiej gminy Esperia: Burmistrza Giuzeppe Moretti i Wiceburmistrza Giusepppe Villeni, przybyli również przedstawiciele gminy Castelnuovo Parano - Burmistrz Renato Rotondo i Wiceburmistrz Mauro Castelli. Obecni byli także Burmistrz Coreno Ausonio - Domenico Corte i prof. Renato di Gregorio - koordynator zrzeszenia gmin.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją w Błoniu zorganizowaną w nowym obiekcie Centrum Kultury. Oprócz gości z Włoch uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządów gmin i powiatu z naszego terenu. Gości powitał Burmistrz Błonia Zenon Reszka, który przypomniał, że Błonie posiada już 10-letnie kontakty z gminą Coreno, a teraz przyszedł czas na rozszerzenie podjętej współpracy.
Profesor Renato di Gregorio zaproponował stworzenie federacji zaprzyjaĽnionych gmin, które mogły by w przyszłości zacieśnić swoje kontakty w oparciu o fundusze europejskie. Pomiędzy Polską, a Włochami jest wiele wspólnego, oba narody są bardzo otwarte na wzajemne kontakty, a wspólna historia dotycząca m.in. II Wojny Światowej i walk o Monte Cassino jest podłożem do rozwijania wzajemnej współpracy w dziedzinie turystyki, kultury i edukacji.

Propozycja została dobrze przyjęta przez wszystkich samorządowców i zaowocowała podpisaniem kolejnego porozumienia przez przedstawicieli gmin. Tym razem porozumienie zawarto pomiędzy przedstawicielami gmin Leszno i Calselnovo Parano. Tym sposobem już 6 gmin polskich i Włoskich (po 3 z każdej strony) sformalizowało ze sobą kontakty partnerskie.

Czy 6 gmin to już federacja? Dziś trudno odpowiedzieć na to pytanie. Podpisane umowy mają charakter intencyjny. Na pewno jest to dobry krok w stronę szerszej współpracy. Jak powiedział na spotkaniu Wójt Gminy Stare Babice Krzysztof Turek - tego typu projekty partnerskie powinny mieć zawsze formułę otwartą, aby w miarę postępu i rozwoju wzajemnych kontaktów, można dopuścić do porozumienia kolejnych partnerów samorządowych.

Włosi odwiedzając teren powiatu, przyjechali również do babickiej gminy. Odwiedzili nowy budynek Urzędu Gminy i Stację Uzdatniania Wody w Borzęcinie Dużym. Zapoznali się także z urokami Puszczy Kampinoskiej - odwiedzili dyrekcję KPN w Izabelinie. Pojechali również do Palmir, gdzie zwiedzili muzeum i zapalili symboliczne lampki pamięci na grobach pomordowanych Polaków.

Wizyta robocza delegacji włoskich samorządowców daje nadzieję na ożywienie kontaktów w przyszłości. W realiach kryzysu światowego wszystkie samorządy zarówno w Polsce jak i we Włoszech szukają oszczędności. Jeśli pojawią się fundusze europejskie ułatwiające wzajemne kontakty, na pewno wpłynie to stymulująco na wymianę kulturalną i ożywi wzajemne kontakty.

MŁ.

więcej zdjęć w GALERII

wstecz

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.