Dzisiaj jest niedziela 14 lipca 2024 r. imieniny Kamili, Kamila, Marcelego
KONTAKT

URZĄD GMINY
STARE BABICE

ul. Rynek 32
05-082 Stare Babice
powiat warszawski
zachodni

tel. 22 722-95-81
fax 22 722-90-21
Urząd Gminy odpowiada jedynie na listy e-mail zawierające 
nazwisko i adres pocztowy nadawcygmina@stare
-babice.waw.pl

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informatora Gminy Stare Babice

QR Code

WYBRANE

statystyki www stat24
2009 2007 2008
AKTUALNOŚCI

27 stycznia 2012

Uroczyste spotkanie członków NSZZ RI Solidarność
i działaczy ruchu ludowego

Europoseł, Ministrowie Rolnictwa i Pani Marszałek - w Starych Babicach odbyło się uroczyste spotkanie członków NSZZ RI Solidarność i działaczy ruchu ludowego

Rzadko się zdarza, abyśmy na naszym terenie, w jednym miejscu mogli spotkać zasłużonych działaczy ruchu ludowego i znanych polityków pełniących czołowe funkcje w resorcie rolnictwa.

W niedzielę 22 stycznia w Starych Babicach odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone jubileuszowi trzydziestolecia powołania Duszpasterskich Wspólnot Rolników. Uczestniczyli w nim m.in.: Ewa Kierzkowska - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dawniej Wicemarszałek Sejmu), Czesław Siekierski - europoseł (dawniejszy Minister Rolnictwa), Gabriel Janowski - legendarny przywódca rolników (również dawn. Minister Rolnictwa), Janusz Byliński (dawniejszy Prezes Rynku Hurtowego w Broniszach, Minister Rolnictwa), Henryk Kowalczyk - poseł (dawn. sekretarz stanu Ministerstwa Rolnictwa), Stefan Szańkowski - przewodniczący NSZZ RI Solidarność Woj. Mazowieckiego, nie zabrakło również naszych władz samorządowych z terenu gminy i powiatu.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. w kościele w Starych Babicach, którą celebrował ks. Prałat dr Grzegorz Kozicki. Msza poświęcona była tym wszystkim, którzy przed 30 laty odważyli się przeciwstawić niesprawiedliwości społecznej i podjęli walkę o wolną Polskę.

Jak mówił ks. Kozicki - W 2011 roku obchodziliśmy 30 lecie rejestracji NSZZ RI Solidarność, w okresie stanu wojennego jego członkowie, w ramach Duszpasterstwa Rolników, otrzymywali silną formację religijną i wiedzę na tematy gospodarcze i polityczne. Na corocznych spotkaniach noworocznych wspominają teraz kolegów, którzy ofiarowali swoje życie i zdrowie za wolną Ojczyznę. Chcemy polecać w tej Mszy Św. Panu Bogu - pierwszego Wójta babickiej gminy - Stanisława Zająca, wybranego po przemianach politycznych w 1989 r., a także działaczy, którzy odeszli już do Domu Pana.

Po Mszy Św. zebrani udali się na pobliski Cmentarz Parafialny, aby złożyć hołd Wójtowi Stanisławowi Zającowi. Na jego grobie położono wieńce i zapalono znicze.

Dalszą część uroczystości wypełniło spotkanie w Domu Parafialnym "Arka", podczas którego wspominano nie tylko postać Wójta Zająca, ale również dyskutowano o przyszłości polskiego rolnictwa i ruchu związkowego.

Zebranych powitał Wójt Krzysztof Turek razem ze swoim zastępcą Marcinem Zającem. Następnie głos zabrał europoseł Czesław Siekierski. Wspominał swoją dawną współpracę merytoryczną z dr. Gabrielem Janowskim, który przewodził istotnej części ruchu Rolników Indywidualnych. Mówił, że wówczas: wielu wspaniałych ludzi podjęło działalność i walkę o sprawy wolności, o inne podejście do zagadnień państwowych i związanych z rolnictwem. Dziś należy im wszystkim podziękować za trud który podjęli. Ta praca przyniosła owoce, ale niestety obecnie wielu polityków przypisuje sobie zasługi dawnych działaczy...
Czesław Siekierski mówił także o obecności Polski w Unii Europejskiej: w 2003 roku zastanawialiśmy się, jaki będzie wynik referendum. Dziś wg badań obecność Polski w UE akceptuje 87-89% społeczeństwa. Dokonały się pozytywne zmiany w skali globalnej- w infrastrukturze i w systemie funkcjonowania państwa. Niestety obecnie jesteśmy w Europie na zakręcie, co wynika z kryzysu światowego. Toczy się dyskusja nad finansami kolejnego okresu budżetowego Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Aktualnie wiemy czym dysponujemy do roku 2013. Jeśli gospodarka europejska nie przełamie kryzysu, to dyskusja nad sprawami finansowania inwestycji i rolnictwa będzie bardzo trudna- mówił Czesław Siekierski.
Europoseł wspomniał także o polityce spójności prowadzonej w latach 2007- 2013. Przypomnijmy, że właśnie z funduszu spójności nasza gmina uzyskała blisko 128 mln zł na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej. W obecnym okresie finansowania przeznaczono dla Polski ok. 67 mld euro. Jeśli podjęte ustalenia będą nadal obowiązywały, w kolejnym okresie budżetowym UE możemy spodziewać się, jako kraj, funduszy w granicach 80 mld euro. Środki te pozwolą na dokończenie szeregu inwestycji infrastrukturalnych, np. autostrad, zostaną także przeznaczone na modernizację linii kolejowych.

Na zakończenie swojej wypowiedzi Czesław Siekierski wspomniał, że to co dawniej wywalczyli rolnicy, jest dziś podstawą do dalszych działań. Rolnicy powinni jednak bardziej się jednoczyć, działać poprzez grupy producenckie i związki, jedynie wówczas będą mogli skutecznie rozmawiać z dużymi korporacjami, które działając w sektorze rolnym wchodzą w obszar przemysłu i nasiennictwa.

- Miałem przyjemność znać Wójta Stanisława Zająca, byłem zawsze pod wrażeniem jego zdolności i rozumienia przemian zachodzących w rolnictwie, nieraz dyskutowaliśmy o potrzebie koniecznych zmian. Na zawsze pozostanie w mojej pamięci - powiedział Czesław Siekierski.

Podczas spotkania wystąpiło wielu mówców. Poruszano tematy dotyczące ruchu związkowego, dzisiejszych uwarunkowań gospodarczych, a także przyszłości rolnictwa w Polsce. Można powiedzieć, że spotkanie jubileuszowe RI Solidarność przerodziło się w kongres gospodarczy, którego moderatorem był dawny Minister Rolnictwa Janusz Byliński.
Jako ostatni głos zabrał Starosta Jan Żychliński. Podziękował wszystkim za przybycie, ciekawe wypowiedzi i złożenie hołdu pierwszemu Wójtowi babickiej gminy.

Szerszą relację z tego spotkania przedstawimy na łamach lutowego wydania "Gazety Babickiej".

M Łada

powrót

LINKI


Kompleksowa obsługa interesantów przez internet

skrzynka podawcza e-puap


Elektroniczny DziennikZAPRASZAMY

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne EKO-BABICE. Zgłaszanie stanu wodomierzy.

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Projekt współfinansowany z Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

Monitor Polski - RCL Dziennik Ustaw - RCL
ostatnia aktualizacja -16.01.2014;    webmaster     Strona od 20.06.2004 odwiedzona - razy     site map
QR Code jest zarejestrowanym znakiem handlowym DENSO WAVE Incorporated.